Poznaň
Polsko

18 míst co vidět v Polsku

Malbork

Hrad

Malbork

Vcelku nenápadné okresní město Malbork na severu Polska ve svém srdci ukrývá jednu z nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších polských památek. Mohutný gotický hrad Malbork ze 13. století patří k nejzajímavějším památkám svého druhu na světě.

Hrad Malbork i pro svoji poměrně odlehlou polohu od velkých polských měst navštěvují zejména Poláci a zahraniční turisté jsou zde pořád relativně vzácní.

Největší gotická stavba světa

Historie hradu v Malborku se začala psát v roce 1274, kdy Řád německých rytířů zahájil jeho stavbu. Lokalita byla strategickým místem poblíž hranic s tehdejším polským státem, úhlavním nepřítelem Řádu německých rytířů.

Spolu s narůstajícím významem blízkého Gdaňsku, který sloužil jako jedno z hlavních měst Řádu, nabýval na významu i obranný hrad Malbork. Hrad se postupně rozšířil v nedobytnou monumentální tvrz postavenou z červených cihel v čistě gotickém stylu.

Hrad se rozkládá na ploše 25 hektarů a dodnes se počítá mezi největší čistě gotické stavby světa a zároveň je největší cihlovou budovou na světě.

V letech 1309-1457 byl Malbork dokonce sídlem velmistra Řádu a hlavním městem křižáckého státu. Od roku 1457 padl do polských rukou, ve kterých setrval dodnes.

V roce 1997 byl hrad Malbork pro svoji mimořádnou zachovalost a citlivou rekonstrukci z 19. století zapsán na seznam UNESCO.

Malbork dnes

Hrad se těší mimořádně dobré kondici a většina jeho prostor je přístupná veřejnosti. Počítejte s délkou prohlídky kolem 2 až 3 hodin.

Uvnitř hradu najdete muzeum mapující kompletní historii Malborku i Řádu německých rytířů a také malé sbírky jantarových šperků.

Vstupné a otevírací doba

Malbork je otevřen každý den od 9:00 do 16:00. V pondělí jsou otevřené pouze exteriéry a nádvoří. Otevírací doba o svátcích nebo prázdninách se může lišit a najdete ji detailně rozepsanou na tomto webu.

Zakoupit můžete 2 druhy vstupenek:

 • The Castle Tour – všechny interiéry i exteriéry
  • 70 PLN – dospělí od 18 let
  • 50 PLN – děti od 7 do 18 let, studenti s ISIC kartou do 26 let a senioři nad 65 let
  • 220 PLN – rodinné vstupné 2 dospělí + 2 děti
 • The Green Route – pouze exteriéry
  • 30 PLN – dospělí od 18 let
  • 20 PLN – děti od 7 do 18 let, studenti s ISIC kartou do 26 let a senioři nad 65 let
  • 90 PLN – rodinné vstupné 2 dospělí + 2 děti
  • v pondělí vstup zdarma

Oficiální web hradu: zamek.malbork.pl/en

Ubytování v Malborku

Většina cestovatelů do Malborku podnikne jednodenní výlet na otočku z Gdaňsku, ale cestujete-li po Polsku, Malbork může být ideální zastávkou na 1 noc. Díky hradu je ve městě spousta penzionů i hotelů za příznivé ceny už od 600 Kč/noc/2lůžkový pokoj.

Jak se dostat na Malbork?

Malbork leží 62 km jižně od Gdaňsku a 312 km severně od Varšavy. Do města jezdí dálkové vlaky a v blízkosti vstupu najdete také velké parkoviště.

Z veřejné dopravy doporučíme zejména vlak, protože dálkové autobusy Malbork míjí. 

 • Gdaňsk – cesta trvá 25 až 40 minut a stojí od 7 PLN do 25 PLN podle typu vlaku, jezdí se 3-5x za hodinu
 • Varšava – cesta trvá 2,5 až 3 hodiny a stojí od 46 PLN do 160 PLN podle typu vlaku, jezdí se 1-2x za hodinu

Spojení vyhledávejte přes web polských drah intercity.pl nebo na přehledném vyhledávači e-podroznik.pl.

Nádraží v Malborku leží asi 500 metrů od hradu.

Chystáš se do Polska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 22. 11. 2022

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.