Krakow

Vlakem do Krakova

Většina turistů přijíždí na hlavní vlakové nádraží Krakow Glowny, odkud je to do centra jen pár minut chůze. Cesta vlakem z Česka je do Krakova nejfrekventovanější a z Prahy i nejrychlejší i navzdory nutnosti přestupu.

Do Krakova jezdí z ČR tři společnosti.

Vlaky Leo Express do Krakova

Nejlevnější jízdenky do Krakova pořídíte u Leo Express, který vypravuje 1x denně přímý vlak Ostrava – Bohumín – Kraków a zpět. Návazné jízdenky lze zakoupit s jedním přestupem i pro spojení z Prahy, Pardubic, Olomouce nebo Hranic

Ve směru do Krakova jezdí Leo Express z Ostravy ve večerních hodinách, což je ideální pro ty, kteří musí přes den do práce, ale zároveň už chtějí celý následující den strávit v Krakově. Naopak při cestě zpět jezdí Leo Express už po 4. hodině ranní a výhodnější tak bude využít spojení Českých drah nebo Regiojetu, viz níže.

Ceny jízdenek u Leo Express jsou vždy závislé na obsazenosti vlaku a tudíž bývají nejlevnější při koupi s co největším časovým předstihem. Naopak při plně obsazeném vlaku ceny rostou až do absurdních hodnot přes tisíc korun.

  • jednosměrná jízdenka z Ostravy od 179 Kč
  • jednosměrná jízdenka z Prahy od 579 Kč
  • koupit jízdenku na leoexpress.com

Doba jízdy ze stanice Ostrava hl. n. je přesně 3 hodiny.

Noční vlak Regiojetu

Každý den vypravuje 1 noční vlak také Regiojet, a to po trase Praha – Pardubice – Olomouc – Ostrava – Krakov. Reiojet tak přímo konkuruje přímému nočnímu spoji Českých drah, má však stabilně nižší ceny jízdenek v lůžkovém voze než ČD, a to až o 150 Kč.

  • jednosměrná jízdenka z Prahy od 690 Kč v lůžkovém voze, resp. od 470 Kč ve voze na sezení
  • koupit jízdenku na regiojet.cz

Časy pro cestu do/z Ostravy nejsou příliš výhodné, vlak se vyplatí především pro cestu z Čech. Regiojet provozuje také přímé autobusy do Krakova z Brna a Ostravy.

České dráhy do Krakova

České dráhy vyjíždí na trase Ostrava – Bohumín – Kraków 4x denně přímo a další 4 spoje denně vedou s přestupem v Katovicích. Z Prahy, Pardubic či Olomouce pak jede jeden noční přímý spoj.

  • jednosměrná jízdenka z Ostravy od 226 Kč
  • jednosměrná jízdenka z Prahy od 351 Kč
  • koupit jízdenku na e-shopu ČD

Zpáteční jízdné se neprodává se slevou, ale záleží na obsazenosti vlaku. S vyšší obsazeností stoupá i cena jízdenky.

  • doba jízdy z Ostravy: 2,5 až 3 hodiny dle konkrétního spoje
  • doba jízdy z Prahy: 6,5 až 7 hodin dle konkrétního spoje

Výhodou spojení s Českými drahami je bohatá návaznost na další spoje v rámci celé ČR.

Vlakem z Krakova po Polsku

Vyrážíte-li z Krakova dál po Polsku, využijete služeb polských drah, které jezdí do všech koutů země. Do většiny velkých polských měst navíc existují přímá železniční spojení.

Dálková spojení a vlaky na hlavních trasách hledejte a jízdenky kupujte na webu státních polských drah PKP www.intercity.pl/en.

Regionální vlaky, například z Krakova do Osvětimi najdete a lístky zakoupíte na webu společnosti Polregio: polregio.pl/en.

Všechna dostupná spojení všemi vlakovými i autobusovými společnostmi najdete na jednom místě na velmi přehledném webu e-podroznik.pl, kde rovnou lze i koupit jízdenku.

Další informace

Podívejte se na přehledné shrnutí informací o cestě vlakem do Vídně.

Kolik stojí jízdenky na vlak do Krakova?

Nejlevnější jednosměrné jízdenky do Krakova pořídíte z Ostravy od cca 179 Kč u Leo Express, z Prahy je nejnižší cena jízdenky jedním směrem 351 Kč u ČD. Nejlevnější lůžkový noční spoj pak obvykle nabídne Regiojet od 690 Kč. Na zpáteční jízdné se sleva neposkytuje.

Kteří dopravci jezdí na trasách do Krakova?

Z Prahy, Olomouce či Ostravy provozují spojení vlakem do Krakova tři společnosti:

Jak dlouho trvá cesta vlakem do Krakova?

Nejrychlejší spoje překonají trasu Ostrava – Vídeň za 2 a tři čtvrtě hodiny, z Prahy pak za 6,5 hodiny s přestupem.

Na která nádraží v Krakově přijíždějí vlaky?

Všechny vlaky z Prahy a Ostravy přijíždějí na hlavní nádraží Kraków Glówny a nestaví na žádných jiných nádražích v Krakově. Při příjezdu do města projděte nákupním centrem Galeria Krakowska a následně podchodem a ocitnete se na severním okraji Starého Města. Do oblíbené čtvrti Kaziměř se dostanete tramvají číslo 3, 19, 24 (zastávka „Miodowa“) nebo 10 (zastávka „Plac Wolnice“). Tramvaj č. 10 jezdí také přímo ke královskému hradu Wawel.

V Ostravě pak vlaky do Krakova vždy staví na hlavním nádraží i ve Svinově.

Chystáš se do Krakova?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 04. 10. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.