Krakow

Co dělat v Krakově

Toulky Starým Městem

Navštivte hlavní památky města nebo se jen bezcílně potulujte Starým Městem. Odměnou vám budou fotogenické středověké budovy a uličky, v nichž se ukrývají lahodné restaurace a kavárny. 

Pokud nechcete město poznávat na vlastní pěst, vyzkoušejte Free Walking Tours, které se pořádají hned několikrát denně. Startuje se u brány sv. Floriána a není nutné se předem objednávat. Kdo přijde, ten přijde a kdo ne, ten neví, o co přišel.

Více na: https://freewalkingtour.com/krakow/.

Židovský Krakov

Krakov oplývá bohatou židovskou historií. Bohužel se však stal svědkem masových deportací a vyhlazování židovského národa během 2 světové války.

Ve městě se nachází množství synagog (Vysoká synagoga, Synagoga Remu, Izákova synagoga) a muzeí s židovskou tématikou (Židovské muzeum Halič, Židovské muzeum a továrna Oskara Schindlera). Za návštěvu stojí taktéž Starý židovský hřbitov Remu, jenž byl značně poškozen německými nacisty, a Nový židovský hřbitov. 

Bary a restaurace

Jak nejlépe poznat místní kulturu než přes jídlo a pití. Vyrazte do některého ze stovek barů a restaurací, které nabízí místní speciality, a nezapomeňte ochutnat i některý z polských destilátů. Oblíbenou polskou značkou piva je Žywiec. 

Neopouštějte Krakov, aniž byste neochutnali polské pierogy, nekynuté knedlíky plněné sýrem, mletým masem a kysaným zelím; golabki, kapustové závitky plněné hovězím a rýží; golonku, ovar z vepřového kolena; bigos, dušenou směs kysaného zelí, čerstvého hlávkového zelí, hub a masa.

Pokud je váš rozpočet napjatý, zavítejte do levných mléčných barů (mleczny bar) nebo jadlodajnia. K dostání tu jsou polská jídla za bezkonkurenční cenu. 

Nejlepší vycházky po krakovských hospodách organizuje Krakow Pub Crawl. Sraz je každý večer v 21:00 hodin. Na programu jsou celkem 4 podniky, v nichž můžete neomezeně konzumovat nápoje.

Nakupování

Do Krakova se nejezdí kvůli nakupování, ale když už ve městě jste, určitě si chcete přivézt některý ze suvenýrů. Nejlepším suvenýrem jsou typické polské potraviny a nápoje jako polská vodka, čokoláda, med a další sladkosti. Polsko je proslulé svou keramikou, sklem a jantarem.

Kde se dají všechny tyhle věci sehnat? Suvenýry můžete zakoupit na tržnici Sukiennice uprostřed Hlavního náměstí (Rynek Glowny). Za výbornou čokoládou vyrazte do Krakowska Manufaktura Czekolady. 

Street Art

Milovníci Street Artu si ve městě přijdou na své. Krakov se nemůže rovnat Varšavě, Vratislavi a Katovicím, kde je Street Art velkým pojmem. Přesto město nabízí množství uměleckých děl, jejichž počet neustále roste, a tak se snad Krakov co nevidět vyrovná svým větším bratrům.

Nejpůsobivějšími díly jsou Ding Dong Dumb (Piwna 3a), Judah (Św Wawrzyńca 16), náměstí Bawol (Plac Bawół 3) a AGH (Czarnowiejska 50b).

Dva výlety do okolí

Během pobytu v Krakově byste bezpodmínečně měli podniknout dva větší výlety mimo město, a to konkrétně do solného dolu Vělička a Osvětimi.

Solný důl Vělička

Hlubinný solný důl Vělička se nachází na okraji Krakova. Je ideálním výletem pro rodiny s dětmi, které mohou obdivovat podzemní chodby, šachty a komory se sochami a basreliéfy vytvořenými lidskou rukou. Není divu, že je Vělička na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. 

Autobusy do Věličky odjíždí z ulice Pawia naproti nákupnímu středisku Galeria Krakowska. Vlakem se na místo dopravíte z hlavního vlakového nádraží.

Více info na https://www.wieliczka-saltmine.com/.

Památník a muzeum Osvětim-Březinka

V bývalém koncentračním táboře Osvětim-Březinka našlo smrt více než 1.000.000 Židů. Dnes tábor funguje jako muzeum a památník holokaustu a slouží jako připomínka nacistických hrůz, na něž bychom neměli nikdy zapomenout. Na návštěvu si vyhraďte celý den. 

Do Osvětimi se dostanete vlakem nebo autobusem z Krakova. Pozor, Osvětimi lze navštívit pouze po předchozí rezervaci na webu níže. Nenechávejte koupi vstupenek na poslední chvíli, vyprodané bývají i tři týdny dopředu!

Více info na http://auschwitz.org/en/. Autobusové jízdenky přímo k muzeu nabízí Flixbus za 25 Kč.

Chystáš se do Krakova?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 21. 09. 2023

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.