Krakow

Jak se dostat do Krakova

Do Krakova se můžete dostat všemi dostupnými způsoby. Nádherné královské město leží kousek od českých hranic a způsobů, jak se sem dopravit, je hned několik. Závisí jen a jen na vás, jaký si zvolíte.

Letecky do Krakova (KRK)

Díky nízkým cenám letenek spousta Čechů nahrazuje oblíbený vlak a autobus za letadlo. Mezinárodní letiště Krakov Jana Pavla II. se nachází asi 15 kilometrů od vlakového nádraží Krakow Glowny, kam se dostanete taxíkem, vlakem nebo autobusem.

Letenky zakoupíte ideálně v předstihu 1–3 měsíce na webu letecké společnosti Ryanair, která provozuje přímé spoje z Prahy, ale také Vídně či Norimberku. Průměrná cena zpátečních letenek se pohybuje v rozmezí 1 500 – 2 500 Kč, poměrně časté jsou ale i akční ceny mezi 500 až 1 000 Kč za zpáteční let.

Let z Prahy či Vídně do Krakova trvá zhruba 45 minut.

Autobusem nebo vlakem

Do Krakova se samozřejmě kromě letadla dostanete i pozemní veřejnou dopravou. Ostatně z Ostravy, Brna či Olomouce je cesta do Krakova rozhodně rychlejší a pohodlnější po zemi než vzduchem a i z Prahy je výrazně frekventovanější.

Cesta vlakem bývá obecně výhodnější Prahy, a to i když vede někdy s přestupem. Oproti autobusu je celková doba jízdy mírně kratší a často také levnější.

Autobusy naopak vyjdou skoro vždy výhodněji z Brna, Olomouce i Ostravy.

Zejména z Ostravy jezdí autobusy do Krakowa výrazně častěji, a to až 14x denně, zatímco přímý vlak pouze 4-5x denně.

Jízdenky koupíte u následujících společností:

  • Flixbus (koupit jízdenku na flixbus.cz) – velmi frekventované spojení z Ostravy, Olomouce i Brna po celý den, přímé spoje také z Plzně, Prahy, Hradce Králové a Náchoda
  • Regiojet (koupit jízdenku na regiojet.cz) – 2-3x denně autobus z Brna a Ostravy
  • České dráhy (koupit jízdenku na cd.cz) – 4-5x denně přímý vlak z Prahy přes Kolín, Pardubice, Českou Třebovou, Olomouc, Hranice, Ostravu a Bohumín
  • Leo Express (koupit jízdenky na leoexpress.com) – 2x týdně přímý vlak z Prahy přes Pardubice, Olomouc, Ostravu a Bohumín + 5x týdně autobus z Ostravy

Detailní informace najdete v samostatných kapitolách:

Autem do Krakova

K našim sousedům se snadno dostanete i autem. Auto je ideální volbou pro ty, kteří bydlí kousek od hranic nebo mimo velká města, ze kterých existuje kvalitní spojení vlakem či autobusem. Je třeba zvážit, zdali budete podnikat výlety do okolních míst, nebo zůstanete pouze v centru. Pokud se nechystáte vyrazit za hranice města, doprava vlastním automobilem je zbytečná. Možnosti parkování jsou omezené, doporučujeme si předem zjistit, jestli budete mít kde zaparkovat.

Z většiny míst v ČR se do Krakova dostanete kompletně po dálnici. 

Z Prahy, Brna i Ostravy pojedete po dálnici D1 až na polské hranice, kde plynule navážete na dálnici A1. Po ní pojedete až po křižovatku Gliwice Sośnice, kde přejedete na dálnici A4. Ta vás zavede až do Krakova.

  • Praha – 533 km / 5 hodin
  • Brno – 331 km / 3,5 hodiny
  • Ostrava – 168 km / 1 a tři čtvrtě hodiny
  • Liberec – 474 km / 5 hodin

Z Ústí nad Labem, Liberce nebo Trutnova se vyplatí jet rovnou na sever na nejbližší nájezd polské dálnice A4, po které nonstop dojedete až do Krakova.

Dálniční poplatky a ceny benzínu

Na polských dálnicích se neplatí plošné dálniční známky, ale pouze mýto při průjezdu přes určité úseky. Po cestě do Krakova vás čeká placený úsek na dálnici A4 mezi Katowicemi a sjezdem Balice u krakovského letiště.

Jeden průjezd běžným osobním automobilem vyjde na 13 PLN. Platit lze na mýtné bráně kartou nebo hotovostí, případně si můžete stáhnout mobilní aplikaci AutoPay, zaregistrovat v ní vaše auto (poznávací značku) a platební kartu a jednoduše zaplatit přes mobil.

Detailní informace o mýtu na dálnici A4 najdete na oficiálním webu: autostrada-a4.com.pl/en

Cena benzínu v Polsku je obecně nižší než v ČR, a to zhruba o 4 až 7 Kč na litr.

Parkování v Krakově

Zatímco cesta do Krakova je jednoduchá, zásadní otázka pro motoristy vždy přichází po příjezdu do města: kde v Krakově nejlevněji zaparkovat? A lze někde v Krakově najít parkoviště zdarma?

Parkování na ulici

Širší centrum Krakova je celé rozděleno do 3 parkovacích zón, v nichž nerezidenti za hodinu stání zaplatí od 4 PLN do 6 PLN, přičemž neexistují zvýhodněné celodenní sazby. Parkovací zóny jsou vždy v provozu od pondělí do soboty v časech 10:00–20:00, ve zbytku dne, resp. v neděli lze parkovat zdarma.

Všude mimo vyznačenou oblast na mapě můžete na ulici parkovat bez omezení zdarma.

Parkovací domy a garáže

Napříč Krakovem najdete mnoho soukromých placených hlídaných parkovišť a garáží, nejvýhodnější parkování však nabídne dvojice parkovacích domů přímo provozovaných městem. Obě parkoviště jsou otevřená 24 hodin denně.

  • Parking przy Muzeum – podzemní garáže u národního muzea 15 minut pěšky od centra / 3 minuty tramvají či autobusem
  • Parking Stare Podgórze – parkovací dům jižně od centra 30 minut pěšky na hlavní náměstí / 7 minut tramvají

K celodennímu parkování lze rovněž využít parkoviště obchodního centra Galeria Krakowska, které je přímo spojeno s hlavním vlakovým i autobusovým nádražím. Parkoviště však není otevřené nonstop, ale pouze od 8:00 do 23:00, v neděli od 9:00 do 22:00. Jedna hodina stojí 2 PLN, každá další započatá hodina 5 PLN a maximální denní sazba je 65 PLN, viz oficiální web.

Chystáš se do Krakova?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 21. 09. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.