Do Krakova se můžete dostat snad všemi dostupnými způsoby. Nádherné královské město leží kousek od českých hranic a způsobů, jak se sem dopravit, je hned několik. Závisí jen a jen na vás, jaký si zvolíte.

Letecky

Díky nízkým cenám letenek spousta Čechů nahrazuje oblíbený vlak a autobus za letadlo. Mezinárodní letiště Krakov Jana Pavla II. se nachází asi 15 kilometrů od vlakového nádraží Krakow Glowny, kam se dostanete taxíkem, vlakem nebo autobusem. Letenky zakoupíte ideálně v předstihu 1–3 měsíce na webu letecké společnosti Ryanair, která provozuje přímé spoje z Prahy, ale také Vídně či Norimberku. Průměrná cena jednosměrných letenek se pohybuje v rozmezí 500 – 800 Kč, ale výjimkou nejsou ani částky pod jeden tisíc korun. Průměrný let trvá 40 minut.

Autobusem

Cesta do Krakova autobusem bude sice zdlouhavá (jede se 7–8 hodin), ale za to velmi levná. Jednosměrnou jízdenku na přímých autobusových spojí společnosti Flixbus zakoupíte za 269 Kč a vyjíždí se z Prahy třikrát denně. Kombinaci vlaku do Ostravy a následného autobusu nabízí i Regiojet za 279 Kč, kdy se doba cesty zkracuje na přijatelných 6 hodin, jezdí se ale jen jednou denně v dopoledních hodinách.

Krakovské hlavní autobusové nádraží sousedí s hlavním vlakovým nádražím, a tak se do centra dostanete stejnou cestou jako ze stanice Krakow Glowny (viz níže).

Vlakem

Většina turistů přijíždí na hlavní vlakové nádraží Krakow Glowny, odkud je to do centra jen pár minut chůze. Národní dopravce ČD, ale také soukromý Leo Express nabízí spojení mezi Prahou a městy po železničním koridoru s Krakovem.

České dráhy vyjíždí na trase dvakrát denně při cenách od 370 Kč. Na výběr je denní spoj s necelými 7 hodinami jízdy a noční lůžkový s 8 hodinami jízdy. Leo Express vyjíždí na 7 hodinovou cestu v odpoledních hodinách s příjezdem do Krakova těsně před půlnocí, ale pouze v pátek a neděli a ceny jízdenek z Prahy jsou téměř dvojnásobné oproti ČD.

Od vlakového (nebo autobusového) nádraží se do Starého Města dostanete po asi 10 minutách pohodové chůze. Při příjezdu do města projděte nákupním centrem Galeria Krakowska a následně podchodem a ocitnete se na severním okraji Starého Města. Do oblíbené čtvrti Kaziměř se dostanete taxíkem nebo tramvají číslo 3, 19, 24 (zastávka „Miodowa“) nebo 10 (zastávka „Plac Wolnice“). Tramvaj č. 10 jezdí také přímo ke královskému hradu Wawel.

Autem

K našim sousedům se snadno dostanete i autem. Auto je ideální volbou pro ty, kteří bydlí kousek od hranic. Je třeba zvážit, zdali budete podnikat výlety do okolních míst, nebo zůstanete pouze v centru. Pokud se nechystáte vyrazit za hranice města, doprava vlastním automobilem je zbytečná. Možnosti parkování jsou omezené, doporučujeme si předem zjistit, jestli budete mít kde zaparkovat.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Lajnhart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 22 hod
Navrhni úpravu