11 míst, která doporučujeme v Krakově navštívit

Hrad Wawel

Wawel

Symbol Krakova a bývalé královské sídlo Wawel by během své návštěvy nikdo neměl vynechat. Pokud nemáte čas na prohlídku hradu, vyrazte alespoň na nádvoří, kam je vstup zdarma. Pokud máte dostatek času, navštivte alespoň některou z wawelských pamětihodností. Areál je obrovský a všechny památky určitě navštívit nestihnete. Na výběr máte z královské komnaty, senátorského sálu, sněmovní síně, soukromé královské komnaty, královské pokladnice a…

Zobrazit více
Náměstí v Krakově

Rynek Glowny

Na hlavním krakovském náměstí se v létě zaplní zahrádky, kde si turisté a místní pochutnávají na výborném jídle a pití. Během vánočních svátků se na náměstí konají vánoční trhy a davy turistů sem míří nasát vánoční atmosféru. Na Rynku se nachází Mariánský kostel, Sukiennice, radniční věž a mnoho dalších důležitých městských budov.

Zobrazit více
Sukiennice

Sukiennice

Budova tržnice stojí přímo uprostřed Hlavního náměstí. Tržnice i dnes slouží svému původnímu účelu a v přízemí se nachází obchodní centrum s prodejnami řemeslných výrobků a suvenýrů. V horním patře sídlí Galerie polského výtvarného umění 19. století.

Zobrazit více
Rynek podzemí

Podzemí Rynku

Podzemí Rynku se logicky nachází pod samotným Rynkem. Za 19 zlotých dostanete zhruba hodinovou prohlídku v podzemí mezi středověkými krámky a sklepy, během níž se dozvíte nepřeberné množství informací o tisícileté historii Krakova.  Vstupenky jsou k zakoupení u pokladny na západní straně tržnice Sukiennice.

Zobrazit více
Krakow

Mariánský kostel

Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Hlavním náměstí kolemjdoucí zaujme svou netradiční architekturou. Je postaven z nápadných červených cihel a má dvě nestejně vysoké věže, z nichž se v každou celou hodinu ozývá hejnal, kouzelná melodie hraná trubačem.

Zobrazit více
Collegium Maius

Collegium Maius

Collegium Maius, původně budova Královské akademie (dnešní Jagellonské univerzity) je nejstarší dochovanou univerzitní budovou v celém Polsku. Zamiřte na nádherné nádvoří, které je volně přístupné turistům. Každou lichou hodinu mezi 9. a 17. hodinou se hodiny otevřou, aby se rozezněla studentská hymna Gaudeamus Igitur a do pohybu se daly dřevěné postavy představující významné historické osobnosti spojené s dějinami univerzity.

Zobrazit více
Židovské muzeum Haliče

Židovské muzeum Haliče

Muzeum Haliče líčí židovské dějiny a dopad holokaustu trošku jiným způsobem, než je normálně zvykem. Místo historických předmětů tvoří expozici fotografie s texty zachycujícími místa a předměty, ty hrály důležitou roli v židovské kultuře a historii. Muzeum organizuje také prohlídky Kaziměře, Podgórze a Osvětimi. Součástí muzea je také výborné knihkupectví.

Zobrazit více
Synagoga Remuh

Synagoga Remuh

Nejstarší a zároveň nejmenší synagoga ve městě pocházející z roku 1558 se nachází v ulici Szeroka ve čtvrti Kaziměř. Hned vedle synagogy leží Hřbitov Remuh. Během války utrpělo místo četné škody kvůli nacistickému řádění, ale mnoho náhrobků bylo naštěstí zrestaurováno a dnes se hřbitov řadí mezi nejzachovalejší židovské hřbitovy v Evropě.

Zobrazit více
Vysoká synagoga

Vysoká synagoga

Třetí nejstarší synagoga v Krakově dostala své jméno díky modlitebnímu sálu umístěnému v prvním patře budovy. Zapálení historikové ocení jedno z nejlepších knihkupectví s židovskou tematikou ve městě, které se nachází v přízemí synagogy.

Zobrazit více
Izákova synagoga

Izákova Synagoga

Největší krakovská synagoga byla v nedávné době zrekonstruována a dnes je přístupná veřejnosti. Prohlédnout si tu můžete nejen původní štukatury a nástěnné malby, ale také stálou expozici s názvem „Na památku polských Židů“.

Zobrazit více
Schindlerova továrna

Schindlerova továrna

Schindlerův příběh zná díky Spielbergovi asi každý, ale kdyby přece jen někdo nevěděl, kdo Oskar Schindler byl, pojďme si tohoto muže představit. Oskar Schindler, německý nacistický průmyslník působící v Krakově, zaměstnával tisíce Židů ve své továrně na smaltované výrobky. Během holokaustu Schindler zachránil tisíce svých pracovníků, kterým hrozila smrt v nacistických koncentračních táborech. Stará továrna dnes funguje jako interaktivní muzeum,…

Zobrazit více
Avatar uživatele Lajnhart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu