Algarve je rozlehlý region táhnoucí se v délce 160 km podél celého jižního portugalského pobřeží a pokud nechcete strávit čas jen ve Faru, kam většinou přiletíte, nevyhnete se plánování cest veřejnou dopravou nebo autem.

Sepsali jsme základní informace o každém způsoby dopravy po Algarve.

Autem

Půjčení auta je rozhodně nejlepší varianta, díky které se dostanete na všechna zajímavá místa. Autobusy a vlaky tu sice fungují relativně dobře, ale jen mezi většími sídly. Preferujete-li malé zapadlé pláže a vesničky, bez auta se obejdete jen stěží.

Auto si můžete půjčit na letišti ve Faru, kde působí mnoho místních i nadnárodních korporací.

Obsáhlé informace o cenách, autopůjčovnách, které neodporučujeme i provozu a řízení najdete v samostatné kapitole Půjčení auta na Algarve.

Vlakem

Skoro podél celého pobřeží se vine železniční trať, která začíná ve Vila Real de Santo António u španělských hranic a končí v Lagosu u slavných útesů. Mezi Farem a Tunes tuto trať kopírují dálkové spoje, které se z Tunes odpojují přímo na sever a míří do Lisabonu a dál až do Porta.

Vlaky jezdí bez přestupu podél celého pobřeží v trase Lagos – Portimão – Albufeira – Faro – Olhão – Tavira – Vila Real de S. A., a to obvykle 6-8x denně. Vložené posilové spoje jsou k dispozici v trase Lagos – Faro, kde jezdí až 9-10 spojů za den.

Cestování vlakem po pobřeží je levnější než autobusem a mezi velkými městy, pokud je nádraží blízko centra (ne jako v Albufeiře, kde se nachází 7 km od města), je i rychlejší.

Nejkratší trasy stojí kolem 2 EUR, například cesta z Fara do Lagosu vyjde na 7,50 EUR. Jízdenky není třeba kupovat online, stačí až před odjezdem na nádraží. Pokud lístek online chcete koupit, stačí navštívit oficiální web portugalských železnic cp.pt nebo si stáhnout mobilní aplikaci (Google Play / App Store).

Autobusem mezi městy

Linkové autobusy mezi městy a také MHD ve městech Portimão a Olhão se konsolidovaly pod jediného organizátora Vamus, který zajišťuje jízdní řády, tarify a prodej jízdenek. Dříve jste si při cestování autobusem po Algarve chodili pro informace na web Eva Transportes, dnes je hlavním oficiálním webem vamusalgarve.pt.

Autobusy spojují všechna větší města navzájem a jezdí z nich i do prakticky všech menších vesnic. Frekvence spojení ale není taková, jako by si (minimálně v létě) zasloužila. Autobusy na nejvíce frekventovaných linkách jezdí obvykle jen jednou za 2 hodiny, na nejvytíženějších trasách (např. Faro – Portimão) ale často jede více linek pohromadě, což interval zkracuje.

Je však dobré si uvědomit, že když mezi dvěma městy jede více linek, často jezdí každá z nich jinou trasou, kde se může lišit jízdní doba i o více než půl hodiny.

Kolik stojí jízdenky na autobusy Vamus?

Základní ceny jednotlivých jízdenek se určují podle ujeté vzdálenosti a jsou nepřestupní, platí tedy pouze pro jednu jízdu. Existují ale i turistické jízdenky platné na 3 dny nebo 7 dní po celé síti autobusů Vamus.

Příklady cen jednotlivých jízdenek:

  • Cesta do 2 km: 1,10 EUR
  • Faro – Lagos: 7,75 EUR
  • Faro – Portimão: 7,10 EUR
  • Portimão – Lagos: 3,50 EUR

Speciální tarif má expresní linka 56 AEROBUS, kde neplatí kilometrické jízdné, ale vyšší ceny. Například z Fara do Lagosu zaplatíte 12 EUR.

Další speciální jízdné platí na lince 52 EVA CLIFFS LINE jezdící kolem turistických zajímavostí, zejména útesů, kolem Portimãa. Cena na jeden den ježdění vyjde na 10 EUR.

Alternativní možností je koupě kartičky "Pré-Pago" za 2 EUR, na kterou si musíte nahrát minimálně 5 EUR a jednotlivé jízdné bude v průměru o 20% levnější. Tato kartička se vyplatí v případě, že budete po Algarve jezdit na delší vzdálenosti více než 2x, ale nevyužijete 3denní lístek za 35 €.

Ceny síťových jízdenek:

  • 3denní (platí 3 kalendářní dny): 35 EUR
  • 7denní (platí 7 kalendářních dnů): 45 EUR

Tyto jízdenky platí na všech meziměstských linkách Vamus, včetně expresní linky 56 a turistické linky 52. Neplatí však na MHD ve městech.

Kde koupit jízdenky?

Obecně platí, že pokud jedete z větších autobusových nádraží, jízdenky si vždy musíte zakoupit u okénka na nástupišti ještě před vstupem do autobusu. Na seznam prodejních míst se můžete podívat na webu vamusalgarve.pt.

Jedete-li z běžných zastávek, kde žádné prodejní místo není, jízdenku koupíte u řidiče, ovšem pouze v hotovosti.

U řidiče lze zakoupit jen jednorázové jízdenky, vícedenní jízdné nebo slevovou kartičku Pré-Pago lze koupit pouze v prodejních místech, kde můžete platit i kartou.

Alternativní a pohodlnou možností je zakoupení 3- a 7denních jízdenek přes mobilní aplikaci Vamus (Google Play / App Store), jednorázové jízdenky bohužel aktuálně zakoupit nelze.

Mapa linek a jízdní řády Vamus

Přehlednou mapu meziměstských a regionálních linek po celém Algarve si můžete stáhnout ve formátu .pdf z webu vamusalgarve.pt. Na této stránce najdete i informace o jízdném, mapu celého systému najdete pod názvem "MAPA DE REDE VAMUS".

Jízdní řády z bodu do bodu najdete na hlavní stránce vamusalgarve.pt, jízdní řády jednotlivých linek ve formátu .pdf pak na této stránce.

Dálkové spoje

Dálkové autobusy společností Rede Expressos, Flixbus nebo Alsa nikdy nenabízejí možnost přepravy v rámci regionu Algarve, ale pouze z Algarve dál do Portugalska či Španělska, viz kapitola Jak na Algarve.

Autobusy MHD ve městech

Každé větší město na Algarve navíc provozuje svůj vlastní systém autobusů MHD, které často využijete například při cestě k plážím nebo od hlavních autobusových či vlakových nádražích do centra.

O autobusech v největším městě Faru píšeme v samostatném průvodci a jeho kapitole Doprava po Faru.

I v menších městech se svezete autobusy, jízdenky většinou stojí od 1,10 EUR do 1,50 EUR a obvykle jsou k dispozici i celodenní lístky za ceny okolo 3,50 EUR. Níže uvádíme odkazy na oficiální webové stránky jednotlivých provozů:

Trajekty a lodě

Algarve je na několika místech obklopeno malými ostrůvky, zálivy nebo jen písečnými dunami, ke kterým je nejlepší a často jediný přístup právě lodí.

Nejčastěji turisté využívají trajekty na ostrovy Ilha Deserta a Ilha da Culatara jižně od Fara, o kterých detailně píšeme právě průvodci po Faru.

Další pravidelné lodě plují na písečný ostrov Ilha Armona, na který se můžete vydat z měst Olhão nebo Fuzeta. Trajekty z Olhão stojí kolem 1,85 EUR jednosměrně, zatímco z Fusety 1,50 EUR. Častěji se pluje z Fusety, a to cca každých 15 minut celoročně, z Olhãa pak jen jednou za hodinu v létě a 4x denně v zimě.

Dostupný je ostrov Ilha Tavira ze stejnojmenného města na pevnině, odkud plují trajekty cca za 2 EUR 2-3x za hodinu.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu