Pokud chcete poznat z Algarve co nejvíc a cestovat i do menších městeček a projet co nejvíce výhledů na slavná útesovitá pobřeží, půjčení auta bude prakticky nutností. I na Algarve platí obecné poučky k půjčování aut a pokud jste v tomto segmentu nováčkem, přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Kde, kdy a jak rezervovat auto na Algarve

K rezervaci doporučujeme využít některý ze srovnávačů všech autopůjčoven, který vám výsledky seřadí podle vašich zvolených kritérií:

Rentalcars.com    Billiger-mietwagen.de

Nejlepší volbou je půjčení auta přímo na místním hlavním letišti, případně i v 300 km vzdáleném Lisabonu. Podívejte se na aktuální dostupnost a ceny aut:

Půjčovny najdete ale i mimo letiště v několika městech podél pobřeží, byť cenově se příliš nevyplatí, ale zase si lze ušetřit delší ne příliš záživnou cestu po dálnici právě od velkých letišť.

Ceny autopůjčoven se na Algarve, ale i v Lisabonu výrazně liší zejména podle sezony. Auto rezervujte ideálně alespoň 2 měsíce před plánovanou cestou, a to zejména o letních prázdninách, kdy bývají půjčovny brzy vyprodané.

Ceny autopůjčoven na Algarve

Půjčení auta na Algarve je poměrně drahé v hlavní sezoně (červen až září) a velmi levné během zimy. V létě zaplatíte za půjčovné 6-7x více než v zimě. Cena se také odvíjí od délky půjčení, čím delší, tím levnější bude denní cena půjčovného. Ideální je také na léto auto rezervovat alespoň 2-3 měsíce dopředu, při menším odstupu se ceny zvyšují s tím, jak se vyprodávají nejlevnější nabídky.

Obecně nejlevnější půjčovny jsou díky velké konkurenci na letišti ve Faru, naopak nejdražší půjčení auta na vás čeká ve městě Lagos, kde bývají ceny na týden v průměru o 2 500 Kč vyšší a navíc je nabídek výrazně méně.

  • 7denní půjčení v létě: malé auto od 15 500 Kč, větší auto od 18 000 Kč
  • 7denní půjčení v zimě: malé auto od 3 500 Kč, větší auto od 5 000 Kč
  • 7denní půjčení na jaře nebo na podzim: malé auto od 4 700 Kč, větší auto od 7 000 Kč

Vždy čtěte detailně podmínky půjčení a především pojištění, které zjistíte i na webu Rentalcars.com. Některé půjčovny ve výsledné ceně mají pojištění zahrnuto, jinde budete muset připlácet navíc, a to mezi 5 EUR a 10 EUR na den podle typu auta a délky zápůjčky.

Mezinárodní řidičák a další doklady

Algarve je součástí Portugalska a tedy i Evropské unie a tudíž není třeba si před cestou vyřizovat mezinárodní řidičák. V autopůjčovně vám musejí uznat i klasický český řidičský průkaz.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 000 EUR.

Ceny benzínu a parkování

Benzín je na Algarve o mírně dražší ČR. Aktuální ceny benzínu nemá význam popisovat vzhledem k častým změnám, obecně ale platí, že v Portugalsku (Algarve nevyjímaje) se cena benzínu pohybuje v přepočtu cca o 1 Kč až 1,50 Kč výš než v Česku.

Parkování na Algarve je relativně bezproblémové. Dokonce i ve větších městech v naprosté většině případů narazíte na příjezdových silnicích na veřejná nehlídaná parkoviště zdarma, od kterých obvykle do center měst dojdete do 15 minut pěšky.

Parkování u pláží a turistických atrakcí však může být vzhledem ke členitému pobřeží prostorově dost omezeno a často vám nezbyde nic jiného než zaparkovat podél cesty dál od pláže.

Mýto na dálnicích

Algarve protíná od západu na jih dálnice A22, na které funguje nový systém elektronického mýtného. V praxi tak na celé délce dálnice nepotkáte ani jednu mýtnou bránu, u které byste museli zastavovat. V intervalech zhruba po 20 km jsou na dálnici umístěné jen kamery a čtečky poznávacích značek, které vás zaregistrují při průjezdu a na fiktivní účet k vašemu autu připíší celkovou "útratu".

Snad všechny autopůjčovny na Algarve půjčují auta vybavená elektronickými čtečkami a celkový obnos, který projedete na portugalských dálnicích, se vám pak už jen dodatečně strhne z kreditní karty, kterou použijete pro rezervaci.

A na kolik vás mýtné na Algarve vyjde? Příklady cen:

  • Faro – Lagos: 3,80 EUR
  • Faro – Portimão: 2,40 EUR
  • Faro – Albufeira: 0,25 EUR
  • Albufeira – Lagos: 2 EUR
  • Faro – Vila Real do Santo António: 2,70 EUR

Naproti tomu dálnice A2, která vede z Algarve na sever do Lisabonu, je ještě staršího typu s mýtnými branami, kde musíte zastavit a mýtné fyzicky zaplatit vaší platební kartou nebo hotovostí. Například cesta autem z Lagosu do Lisabonu stojí na mýtném asi 25,50 EUR.

Provoz a dopravní předpisy

Hlavní i vedlejší silnice jsou ve velmi dobrém stavu a dobře značené. Na Algarve vás nečekají žádné záludné horské oblasti a cestování autem je tu pohodové.

Je třeba brát na zřetel uvolněnější náhled na dopravní předpisy ze strany Portugalců. Nejezdí vyloženě nebezpečně, ale zejména na křižovatkách v menších obcích je dobré dávat pozor i v situaci, kdy jedete po hlavní.

Dopravní předpisy jsou podobné těm v ČR. Jezdí se zde vpravo, maximální rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnicích maximálně 120 km/h. Stejná jsou i pravidla na kruhových objezdech (přednost mají vozidla jedoucí po objezdu a blinkr dáváte při opouštění objezdu). 

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu