Porto most

21 míst co vidět v Portu

Ponte Luís I.

Historický most, Vyhlídka

Ponte Luis večer

Jeden z nejslavnějších mostů v Evropě vytvořený spolupracovníkem Gustava Eiffela v roce 1886 najdeme právě v Portu. Je jím Ponte de Dom Luís I., tedy most krále Ludvíka I., překonávající řeku Douro mezi Portem a městem Vila Nova de Gaia hned ve dvou různých úrovních.

Spodní mostovka spojuje břehy jen pár metrů nad hladinou a slouží autům a chodcům. Horní mostovka pak na 175 metrech překonává údolí ve výšce 45 metrů nad hladinou a mohou ji využít jen chodci a rychlodrážní tramvaj (v Portu označovaná jako metro).

Architektura a historie

V mnoha informačních materiálech se setkáte s mylnou informací, že most Ludvíka I. navrhl samotný Gustav Eiffel. Tento slavný architekt, jehož nejznámějším dílem je Eiffelova věž v Paříži, sice přišel s prvním návrhem, ten byl však zamítnut. Obsahoval pouze jednoúrovňový most tak, aby po řece mohly proplouvat velké lodě.

Pro značný rozmach města však bylo rozhodnuto, že bude třeba postavit dvouúrovňový most i za cenu znemožnění proplouvání vyšších lodí (spodní mostovka není zvedací). Tento návrh předložil německý architekt Théophile Seyring, který však s Eiffelem úzce spolupracoval. Ostatně právě on je spoluzakladatel společnosti Eiffel and Company.

Most byl uveden do provozu v roce 1886 a má typickou "eiffelovskou" architekturu v podobě jednoduché přiznané ocelové konstrukce.

Z dílny Eiffelovy společnosti a Théophila Seyringa pochází i podobně vypadající železniční most Ponte Maria Pia z roku 1877 pouze s jednou mostovkou, který se nachází necelý kilometr od mostu Ludvíka I. proti proudu řeky.

Nejlepší vyhlídka na Porto

Z horního mostu se naskytne jeden z nejhezčích výhledů na řeku Douro, centrum Porta a střechy vinných sklepů ve Vila Nova de Gaia. Nejlepší čas pro výhledy je brzké dopoledne, kdy je centrum Porta krásně po slunci, případně večer, kdy se naopak pokocháte dechberoucími západy slunce.

Ubytování s výhledem na most

Protože Ponte de Dom Luís I. je hlavní portskou památkou, mnoho cestovatelů hledá hotel nebo apartmán s výhledem na most nebo alespoň v těsné blízkosti této stavby.

Jedno z nejlépe hodnocených ubytování poskytnou soukromé apartmány Porto View by Patio 25 s dobrou cenou kolem 2 700 Kč za noc pro 2, což je na tuto oblast minimum, na které lze dosáhnout.

Nejbližší klasický hotel s božským výhledem na most i město je luxusnější Vincci Ponte de Ferro ****.

Doprava na most

Po horní mostovce projíždí žlutá linka D metra Porto. Nejbližší stanicemi k mostu jsou Jardim do Morro na straně města Vila Nova de Gaia a São Bento na straně Porta.

Po dolní mostovce pak jezdí autobusové linky 900, 901 a 906.

Chystáš se do Porta?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 21. 09. 2023

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.