Lagoa Sao Miguel

Počasí na São Miguel a kdy sem jet

Počasí na São Miguel

Počasí na Azorách odpovídá klimatu prostředku Atlantiku, je velmi proměnlivé, ale zároveň napříč rokem dost podobné.

Obecně je zde vyšší vzdušná vlhkost, častý je déšť, popř. mlha. V letních měsících klesá počet deštivých dní, avšak nelze počítat s týdnem slunného plážového počasí, červenec nebo srpen má průměrně 10 deštivých dní (od listopadu do března je to dvojnásobek).

Málokdy se ale stane, že by pršelo celý den v kuse, většinou vás čekají proměnlivé přeháňky s protrhanou oblohou, a to i uprostřed zimy. Přeháňky jsou navíc většinou geograficky jasně ohraničené a když prší na jednom místě, dost pravděpodobně o 2 km dál bude svítit sluníčko.

Teploty v letních měsících sahají k 26 °C, v zimě klesají přes den k 17 °C.

Ostrov je celoročně krásně a sytě zelený a i v zimě tu uvidíte mnoho kvetoucích rostlin. Překrásné hortenzie, které lemují snad každou azorskou silnici, kvetou hlavně od května do září.

Teplota vody se pohybuje okolo 20 °C, na ostrově však nalezneme termální prameny, a to i u mořského pobřeží. O možnost vykoupat se tedy nepřijdeme, a to ani v zimních měsících.

Sao Miguel během roku

Počasí v lednu

Během ledna si na ostrově užijete vlhké počasí s teplotami mezi 14 a 19 °C ideální k výletům autem, ale i pěšky, protože jen zřídkakdy prší celý den. Je ale faktem, že leden patří k nejtemnějším měsícům v roce s nejméně slunečním svitem.

Přeháňky mívají maximálně pár desítek minut a střídají je jasná obloha i husté mlhy. Zkrátka ideální podmínky pro focení dramatických scenerií a střídaní jízd autem a chůze pěšky.

Počasí v únoru

Únorové počasí pokračuje ve svém typickém azorském módu. Průměrné teploty přes den se drží na fajnových 17 °C, ráno a v noci můžou klesnout nejníž ke 12 °C.

Deštivých je průměrně 13 dní v měsíci, jako obvykle ale téměř nikdy neprší nonstop v kuse déle než pár desítek minut. Únor je skvělý měsíc pro cestování i díky obvykle levnějším letenkám než ve zbytku roku.

Počasí v březnu

Teploty v březnu se příliš neliší od zimy a pohybují se okolo 18 °C s častými a rychlými změnami počasí. Polojasno střídá oblačno se slabými, ale častými přeháňkami, ty zase vystřídá mlha, kterou ale sluníčko rychle rozpustí... a takhle pořád dokola.

Ostatně podobně, jako v mnoha zbylých měsících v roce.

Počasí v dubnu

Počasí během dubna by se na São Miguel dalo označit jako typicky aprílové, což zde však má pramalou váhu. Dubnové klima se totiž jako vejce vejci podobá půlce dalších měsíců v roce.

Teploty se pohybují mezi 17 až 19 °C a den charakterizují časté změny počasí. Během dne můžete klidně 5x zmoknout, ale v dubnu už zažijete i období trvající několik dní v kuse, kdy je většinou jen polojasno nebo oblačno bez deště.

Počasí v květnu

I když je São Miguel zelený po celý rok, jaro se přeci jen pozná i tady více kvetoucími rostlinami a svěžejší zelení. Teploty zvolna stoupají a mohou se dotknout i 20 °C.

I deště zvolna ubývá, jsou dlouhé intervaly mezi silnějšími přeháňkami, nicméně slabší deštík vás může i tak potkat kdykoliv. Stejně jako v kdykoliv jindy v roce. Na konci května začínají ve velkém kvést hortenzie.

Počasí v červnu

Počínají léto nesměle otepluje vzduch až na 21 °C, ráno a po večerech teploty klesají k 16 °C. Prší citelně méně než během zimy, ale i během června platí, že zmoknout můžete kdykoliv. Déšť ale odejde stejně rychle, jako přišel.

Počasí v červenci

Červenec je nejméně deštivý měsíc na São Miguel a hlavní sezonou. Na cenách ubytování nebo přeplněnosti ostrova se ale sezona nijak zvlášť nepodepisuje.

Denní teploty stoupají i na 25 °C, prší prakticky výhradně jen ve formě velmi krátkých přeháněk, které se ale mohou objevit kdykoliv během dne i noci.

Obloha je většinou polojasná a příroda v krásném rozpuku, kdy vrcholí kvetení hortenzií.

Počasí v srpnu

Srpnové teploty stoupají statisticky na nejvyšší hodnoty z celého roku, kdy pravidelně vystupují nad 25 °C, naopak zcela výjimečně klesnou pod 18 °C.

Ani vyšší letní teploty ale nezpůsobují vysychání krajiny. Prší sice výrazně méně než v zimě, ale i tak spadne nějaká ta přeháňka alespoň někde na ostrově prakticky každý den. Dovolenou ale déšť významně neovlivní, většinově bude polojasno.

Počasí v září

I během září se na São Miguel drží skoro letní teploty okolo hodnot 22 až 25 °C pravidelně doplňované krátkými přeháňkami a střídáním oblačna, polojasna a jasna.

Během září pomalu odkvétají hortenzie, jejichž listy se barví do sytých odstínů. Tento měsíc patří mezi cestovatelsky nejlepší z celého roku. Počasí je víceméně letní a ceny letenek výrazně nižší než o prázdninách.

Počasí v říjnu

Začínající podzim se na São Miguel projevuje velmi zvolna klesajícími teplotami na hodnoty okolo 22 °C a přibývajícími přeháňkami.

Protože ale už víte, že na Azorech musíte s deštěm počítat v jakémkoliv období, bunda a kvalitní boty nebudou chybět tak jako tak, pročež i říjen je velmi vhodný měsíc k návštěvě ostrova.

Počasí v listopadu

Listopadové počasí je podobné říjnovému. Teploty očekávejte v rozmezí 18 a 21 °C s častým střídáním jasné a oblačné oblohy se silnějšími, ale rychle se pohybujícími a tudíž krátkými přeháňkami.

Listí na Azorech neopadává a krajina zůstává sytě zelená se spoustu stále kvetoucích rostlin.

Počasí v prosinci

Prosinec je podle statistik nejdeštivější měsíc z roku, kdy proprší až 20 dní v měsíci. Tedy "proprší" je velmi nepřesný výraz. Podobně jako v ostatních měsících mimo léto tu jen výjimečně prší po delší časový úsek v kuse. Přeháňka přijde, za půl hodiny odejde, vysvitne slunko, za hodinu přijde další přeháňka a takhle stále dokola.

Běžné denní teploty stoupají na 14 až 18 °C.

Tabulka teplot během roku

São Miguel - Teploty pro Ponta Delgadu

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
16 °C
únor
přeháňky
16 °C
březen
přeháňky
17 °C
duben
přeháňky
17 °C
květen
přeháňky
19 °C
červen
polojasno
21 °C
červenec
polojasno
23 °C
srpen
polojasno
25 °C
září
přeháňky
24 °C
říjen
přeháňky
21 °C
listopad
přeháňky
19 °C
prosinec
přeháňky
17 °C

Teplota moře na São Miguel -

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
prázdné
17 °C
únor
prázdné
16 °C
březen
prázdné
16 °C
duben
prázdné
16 °C
květen
prázdné
17 °C
červen
prázdné
20 °C
červenec
prázdné
22 °C
srpen
prázdné
23 °C
září
prázdné
23 °C
říjen
prázdné
21 °C
listopad
prázdné
20 °C
prosinec
prázdné
18 °C

Kdy jet na São Miguel

Na Azory pojedete nejspíše za turistikou, proto je vhodná návštěva v jarních a letních měsících, ideálně od dubna do října.

I v zimních měsících nabídne ostrov podmínky vhodné pro turistiku, je však nutné počítat s větším množstvím srážek.

Pokud si chcete zpestřit program pozorováním velryb, je rovněž nejvhodnější dobou duben až září.

Chystáš se na São Miguel?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 15. 07. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.