Lagoa Sao Miguel
São Miguel

Půjčení auta na São Miguel

Nejlepším způsobem dopravy, který vám umožní dokonale ostrov poznat, je rozhodně doprava půjčeným autem. Na letišti v Ponta Delgadě naleznete velké množství místních i nadnárodních půjčoven. I na São Miguel platí obecné poučky k půjčování aut a pokud jste v tomto segmentu nováčkem, přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Kde, kdy a jak rezervovat auto na São Miguel

Na ostrově São Miguel si půjčíte auto pouze na letišti Ponta Delgada, některé autopůjčovny mají sice pobočku až ve městě, ale dopravu tam nemusíte řešit. Zaměstnanci autopůjčovny vás zdarma z letiště k auto odvezou dodávkou.

Při rezervaci auta nejen na São Miguel, ale obecně na Azorech platí, že velmi záleží na sezóně a také na tom, jak dlouho před cestou auto rezervujete. Čím déle před půjčením, tím levnější bude, zároveň platí, že půjčení auta bude vždy výrazně dražší mezi květnem a zářím než ve zbytku roku.

Protože zde působí mnoho různých autopůjčoven, k rezervaci doporučujeme portál Rentalcars.com, který všechny firmy srovná dle vašich kritérií.

Mezi tradičně nejlepší autopůjčovny s poměrem cena a kvalita patří na São Miguel AlamoEnterprise nebo Autatlantis.

Ceny autopůjčoven na São Miguel

Půjčení auta na São Miguel není drahou záležitostí, pokud necestujete o prázdninách a rezervujete auto s dostatečným předstihem Příklady průměrných cen:

  • 7denní půjčení v zimě (rezervace alespoň měsíc dopředu): malé auto od 3 500 Kč, větší auto od 5 000 Kč
  • 7denní půjčení v létě (rezervace alespoň 6 měsíců dopředu): malé auto od 6 500 Kč, větší auto od 8 000 Kč
  • 7denní půjčení v létě (rezervace méně než 2 měsíce dopředu): malé auto od 20 500 Kč, větší auto od 28 000 Kč
  • Srovnat ceny a rezervovat auto

Od roku 2020 jsou ceny autopůjčoven značně volatilní a zejména v letní sezoně bývá velký nedostatek vozů a proto extrémní ceny.

Vždy čtěte detailně podmínky půjčení a především pojištění, které zjistíte i na webu Rentalcars.com. Některé půjčovny ve výsledné ceně mají pojištění zahrnuto, jinde budete muset připlácet navíc, a to mezi 5 EUR a 10 EUR na den podle typu auta a délky zápůjčky.

Mezinárodní řidičák a další doklady

São Miguel je součástí Evropské unie a tudíž není třeba si před cestou vyřizovat mezinárodní řidičák. V autopůjčovně vám musejí uznat i klasický český řidičský průkaz.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 000 EUR.

Ceny benzínu a parkování

Benzín je na São Miguel poměrně drahý. Protože se ceny benzínu často a rychle mění, nemá cenu uvádět přesné částky za litr. Obecně však platí, že běžný 95oktanový benzín, na který jezdí takřka 100% aut z půjčoven, bývá na ostrově zhruba o 4-5 Kč dražší než v ČR a cca o 1-3 Kč dražší než v pevninském Portugalsku.

Parkování je na São Miguel bezproblémové. Prakticky u všech turistických atrakcí lze zaparkovat zdarma, stejně jako ve většině měst existují bezplatná místa na ulicích (placená jsou vždy označená modrou čárou). Bez problémů se dá zdarma parkovat i v největším městě na ostrově Ponta Delgadě.

Provoz a dopravní předpisy

Silnice jsou ve výborném stavu a řidiči jezdí velmi spořádaně.

Centrální část ostrova i některé úseky při pobřeží jsou příjemně rovinaté a cesty rychle ubíhá, zatímco východ a západ ostrova je velmi členitý a silnice tu bývají extrémně klikaté, nahoru a dolů. Provoz je ale slabý, silnice jsou většinou perfektně značené, a tak ani v náročnějších horských podmínkách není řízení nijak náročné.

Čtyřproudá dálnice vede od letiště obchvatem okolo Ponta Delgady a dál po jižním pobřeží až do oblíbeného letoviska Vila Franca do Campo. Čtyři pruhy má i nejvytíženější místní dálnice z města Lagoa u Ponta Delgady na sever do Ribeira Grande. Na žádné dálnici ani silnici se neplatí mýtné ani jiné poplatky.

Na São Miguel se nemusíte bát námrazy nebo snad dokonce sněhu, a to ani v těch nejvyšších partiích. Nebezpečí můžou představovat snad jen časté mlhy a déšť. Oba dva jevy však obvykle trvají maximálně pár minut a jsou vystřídány slunečným počasím.

Pokud během svých cest zabloudíte na místa méně exponovaná (nejčastěji se tak stane, pokud budete pozorovat pasoucí se krávy, jichž je na ostrově neuvěřitelné množství), je třeba být opatrný na kvalitu cest. I zcela nové asfaltové silnice mají velmi hluboké odtokové kanály, které mohou být pro auta s nižším podvozkem (tj. každé auto kromě jeepu) nebezpečné.

Co je naopak na saomiguelských silnicích opravdu krásné jsou všudypřítomné pestrobarevné hortenzie kvetoucí snad podél všech silnic na ostrově. Zejména mezi květnem a zářím tak bude projížďka nádherným zážitkem.

Dopravní předpisy jsou podobné těm v ČR. Jezdí se zde vpravo, maximální rychlost v obci je 50 km/h a mimo obec 90 km/h, na dálnici 120 km/h. Kvůli horskému terénu ale mimo dálnice pojedete stěží 60 km/h. Stejná jsou i pravidla na kruhových objezdech (přednost mají vozidla jedoucí po objezdu a blinkr dáváte při opouštění objezdu). 

Chystáš se na São Miguel?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 14. 07. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.