Lagoa Sao Miguel

Doprava na São Miguel

Na ostrově sice funguje veřejná autobusová doprava, ale už jen zjistit, kdy a odkud autobus jede je často velmi náročné a bez pomoci místních se neobejdete. Autobusy navíc zdaleka nezajíždějí ke všem zajímavým místům a jsou opravdu jen nouzovou volbou pro cestovatele bez řidičáku. 

Přes 90% turistů se po São Miguel pohybuje půjčeným autem, což je jediná rozumná varianta.

Autem

Ideální je půjčit si automobil a procestovat ostrov křížem krážem. Varianta skútru je vzhledem k nevyzpytatelnému počasí ne zcela vhodná. Být při poznávání ostrova nezávislý na autobusech je na Azorách velká výhoda, protože ostrov nabízí řadu vyhlídkových míst včetně parkoviště. Každá taková vyhlídka je velké lákadlo a byla by škoda je nevyužít.

Azorské silničky jsou úzké a klikaté, cesta bude tedy velmi pomalá. Na druhou stranu provoz je slabý i v turistické sezóně a řízení je spíše pohodové. Ani největší město Ponta Delgada netrpí žádnými dopravními zácpami, takže není čeho se bát. Počítejte s tím, že čerpací stanice jsou jen v největších obcích a benzin je dražší než na pevnině a cca o 4-5 Kč dražší než v ČR.

Kolik stojí půjčovné na São Miguel a jaké jsou nejlepší autopůjčovny? Detailní informace o cestování autem jsme sepsali v samostatné kapitole Půjčení auta na São Miguel.

Autobusem

Spoléhat se na autobusovou dopravu není moudré nikde na Azorech. Na ostrově São Miguel je sice síť meziměstských linek hustá, většina z nich ale jezdí jen 3-4x denně, jedinou výjimkou je spojení mezi městy Ponta Delgada a Ribeira Grande, které jezdí zhruba jednou za hodinu a také cesta z Ponta Delgady do Vila Franca do Campo či Mosteiros.

Jízdenky se vždy platí u řidiče a liší se dle ujeté vzdálenosti od 1,50 EUR do 6 EUR.

Velkým problémem autobusové dopravy na São Miguel je nedostatek informací, a to jak online, tak na místě. Existuje sice oficiální web s rozpisy jízdních řádů a linek najdete (smigueltransportes.com), ten je však většinu času nefunkční.

Momentálně jediným zdrojem informací o jízdních řádech je německý web visit.azores.de s pdf soubory z roku 2013, které alespoň poslouží jako představa o číslech linek, trasách a frekvenci spojů. Ty se v průběhu let prakticky nemění. Na São Miguel působí tři hlavní autobusoví dopravci, kteří si ostrov dělí na třetiny:

Všechny zastávky jsou vždy na znamení. Před výstupem je nutné si zmáčknout tlačítko "stop", před nástup musíte na autobus vždy mávnout. Problém je, že zastávky často nejsou vůbec nijak označené a když už ano, pak jen cedulí informující, že je zde zastávka. O jízdních řádech nebo číslech linek nenajdete informace prakticky nikde, a to ani na hlavních zastávkách.

Polohu zastávek poměrně spolehlivě zobrazují mapy.cz, zatímco Google Maps dokonce přidávají i informaci o čísle linky a čase odjezdu, který však vychází z neaktuálních jízdních řádů a tudíž nemusí vždy přesně sedět.

Dokonce ani v Ponta Delgadě, odkud vyjíždí největší počet linek, nenajdete žádné centrální autobusové nádraží s informační kanceláří nebo prodejnou jízdenek. Autobusy zde zastavují na hlavní zastávce poblíž náměstí (poloha na mapě), informace na místě jsou ale vesměs nulové.

Kam se dá dostat bez auta?

Jak už bylo řečeno, cestování bez auta je na São Miguel jen nouzovou možností a vždy uvidíte jen omezený počet zajímavostí. Autobusem se snadno dostanete například do těchto míst:

  • Vila Franca do Campo – z Ponta Delgady cca 12x denně
  • Mosterios – z Ponta Delgady cca 4-8x denně
  • Furnas – z Ponta Delgady cca 3-4x denně, z Ribeira Grande 2-5x denně
  • Ribeira Grande – z Ponta Delgady 1-2x za hodinu
  • Sete Cidades – z Ponta Delgady pouze 2-3x a den

Chystáš se na São Miguel?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 14. 07. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.