Průvodce ostrovem
Věčně zelený São Miguel
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava na São Miguel

Jak se dostat na São Miguel

Letecky

Na ostrov São Miguel se dopravíme jen letecky, přestup bude nevyhnutelný, a to buď v Lisabonu, nebo v Portu. Letenky z Prahy s portugalskou aerolinkou TAP se drží na stabilní úrovni kolem 6.500 Kč, o prázdninách i přes 10 tisíc. Vždy přiletíte na jediné letiště na ostrově poblíž Ponta Delgady.

Samostatné letenky z Lisabonu či Porta pak nejlevněji seženete se společností Ryanair, v akcích se zpáteční cesty prodávají i pod 1.000 Kč, což v kombinaci s low-cost letenkami stejné společnosti z Berlína či Norimberka může dát finální cenu cesty na Azory i pod 3.000 Kč z Německa.

Pokud poletíte na Azory z portugalské pevniny či z Madeiry, máte možnost využít let mezi ostrovy gratis. Aerolinky SATA v rámci vnitrostátní politiky musí umožnit cestujícím bezplatný přelet mezi jednotlivými ostrovy Azor. Zdarma se tak můžete z ostrova San Miguel přesunout na další z ostrovů. Jedinou podmínkou je, že doba na přestup na ostrově San Miguel nesmí přesáhnout 24 hodin. Více detailů najdete na naší stránce aerolinky SATA Air Acores.

Přelety mezi jednotlivými azorskými ostrovy jsou drahé. V průměru zaplatíte mezi 50 a 75 € za jednosměrný let, lodí se dostanete jen na ostrovy Terceira a Santa Maria.

Lodí

Žádné pravidelné osobní lodě z evropské pevniny neplují. Dokonce ani mezi jednotlivými azorskými ostrovy se trajektem ze São Miguel nedostanete. Výjimku tvoří jen Terceira a Santa Maria, kam pravidelné trajekty plují, a to pouze od počátku května do konce září:

  • Terceira: 2x týdně, 9 hodin, jednosměrný lístek za 50 €
  • Santa Maria: 2x týdně, 4,5 hodiny, jednosměrný lístek za 30 €
  • Jízdní řády a informace na webu lodní společnosti atlanticoline.pt

Stejná loď, která pluje ze São Miguel na Terceiru následně pokračuje i na další ostrovy (Graciosa, São Jorge, Pico a Flores), ale cesta zabere i více než den při ceně dražší než letenka.

Jak cestovat po São Miguel

Autem

Ideální je půjčit si automobil a procestovat ostrov křížem krážem. Varianta skútru je vzhledem k nevyzpytatelnému počasí ne zcela vhodná. Být při poznávání ostrova nezávislý na autobusech je na Azorách velká výhoda, protože ostrov nabízí řadu vyhlídkových míst včetně parkoviště. Každá taková vyhlídka je velké lákadlo a byla by škoda je nevyužít. Půjčovné je poměrně drahé a pohybuje se kolem 800 až 1.500 Kč na den.

Azorské silničky jsou úzké a klikaté, cesta bude tedy velmi pomalá. Na druhou stranu provoz je slabý i v turistické sezóně a řízení je spíše pohodové. Ani největší město Ponta Delgada netrpí žádnými dopravními zácpami, takže není čeho se bát. Počítejte s tím, že čerpací stanice jsou jen v největších obcích a benzin je dražší než na pevnině (kolem 1,40 €).

Pokud během svých cest zabloudíte na místa méně exponovaná (nejčastěji se tak stane, pokud budete pozorovat pasoucí se krávy, jichž je na ostrově neuvěřitelné množství), je třeba být opatrný na kvalitu cest. I zcela nové asfaltové silnice mají velmi hluboké odtokové kanály, které mohou být pro auta s nižším podvozkem (tj. každé auto kromě jeepu) nebezpečné.

Autobusem

Spoléhat se na autobusovou dopravu není moudré nikde na Azorech. Na ostrově São Miguel je sice síť meziměstských linek hustá, většina z nich ale jezdí jen 1-2x denně, jedinou výjimkou je spojení mezi městy Ponta Delgada a Ribeira Grande, které jezdí zhruba jednou za hodinu. Jízdenky se vždy platí u řidiče a liší se dle ujeté vzdálenosti od 1,20 € do 6 €.

Veškeré rozpisy jízdních řádů a linek najdete na webu smigueltransportes.com.

Letiště Ponta Delgada je jedním z mála významnějších v Evropě, na které nevede žádná veřejná doprava, do města musíte buď půjčeným autem, pěšky nebo taxíkem.

Co tady objevíš?

Největší ostrov ze souostroví Azory nalezneme v Atlantiku, asi na třetině cesty mezi Evropou a Amerikou. São Miguel s hlavním městem Ponta Delgada láká především svými přírodními krásami, návštěvníky však ostrov nadchne také svou příznačnou koloniální architekturou.

Charakter ostrova je ovlivněn sopečným původem, nalezneme zde řadu dnes již nečinných sopek, ale také krásná jezera a úchvatnou exotickou přírodu, strhující jsou výhledy na divoké skalnaté pobřeží. Azory jsou ideální destinací pro pěší turistiku, road-tripy a kochání se krajinou.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Musilová
Připrav se na
5-7 dní
Postačí na seznámení s ostrovem, ideální je vydat se na další z okolních ostrovů.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Duben - říjen
Počasí je po celý rok velmi proměnlivé, je třeba počítat s deštěm i mlhou, vyrazit můžete celoročně.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Cena letenky z Prahy. Z Německa při skládáčce s low-costy i pod 3 000 Kč.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu