Santorini
Santorini

Půjčení auta na Santorini

Půjčení auta vám na Santorini poskytne největší svobodu a možnosti objevovat zapadlejší vesničky. I na Santorini platí obecné poučky k půjčování aut a pokud jste v tomto segmentu nováčkem, přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Kde, kdy a jak rezervovat auto na Santorini

Na Santorini působí desítky různých autopůjčoven, nejjednodušší variantou je tak použít některý ze srovnávačů, který vám seřadí nabídky všech dostupných autopůjčoven podle vašich kritérií. Dlouhodobé zkušenosti máme s tímto srovnávačem:

U jednotlivých nabídek vždy vidíte konkrétní autopůjčovnu, u které si fyzicky auto budete půjčovat. Cena ve srovnávači bývá stejná nebo dokonce výhodnější než na webu půjčovny. Kvůli neserióznosti se doporučujeme vyhnout nabídkám od půjčově Yours. Naopak obecně velmi oblíbenou autopůjčovnou na Santorini je Europcar.

Pobočky autopůjčoven se soustředí zejména na santorinské letiště, ale mnoho firem má lokální pobočky přímo ve Fiře. Všechny možnosti se vám opět zobrazí ve vyhledávačích výše.

U rezervací aut v autopůjčovnách obecně platí, že čím dříve rezervaci provedete, tím bude levnější. Ideální čas na rezervaci auta je cca 2-3 měsíce před cestou.

Ceny autopůjčoven na Santorini

Kvůli relativně omezené konkurenci jsou ceny pronájmu aut na Santorini poměrně vysoké, alespoň na řecké poměry. Cena se odvíjí od délky půjčení, čím delší, tím levnější bude denní cena půjčovného. Velké rozdíly také panují mezi půjčením v hlavní nebo vedlejší sezoně. Příklady cen:

  • 7denní půjčení - hlavní sezona: malé auto od 10 000 Kč, větší auto od 13 500 Kč
  • 4denní půjčení - hlavní sezona: malé auto od 5 000 Kč, větší auto od 7 500 Kč
  • 7denní půjčení - vedlejší sezona: malé auto od 5 000 Kč, větší auto od 6 500 Kč
  • 4denní půjčení - vedlejší sezona: malé auto od 2 500 Kč, větší auto od 3 000 Kč
  • Srovnejte ceny autopůjčoven

Ceny se můžou lišit i podle aktuální situace ohledně dostupnosti nových aut nebo neočekávaně zvýšené poptávce, například po masivnějším zavádění nových leteckých linek, na které menší pobočky autopůjčoven nestíhají reagovat.

Mezinárodní řidičský průkaz a další doklady

Santorini je součástí Evropské unie, takže k půjčení auta není potřeba mezinárodní řidičák. Vystačíte si s klasickým českým řidičským průkazem, který ve všech půjčovnách musí uznat, stejně jako při případné policejní kontrole.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 000 EUR.

Ceny benzínu a parkování na Santorini

Benzín je na Santorini  výrazně dražší než v Česku, obecně cca o 7-10 Kč. Aktuálně jeden litr klasického 95oktanového benzínu stojí cca 1,80 EUR. Hustota čerpacích stanic je naprosto dostačující, nachází se ve všech větších vesnicích.

Parkování na Santorini je bolest a radost zároveň. Hlavním problémem ve městech je nedostatek prostoru, úzké ulice a hustý provoz. Naopak výhodou je, že naprostá většina parkovišť je zdarma, stejně jako parkování na ulici. V hlavní sezoně se však v nejvíce turistických destinacích (Fira, Oia, Imerovigli) obrňte trpělivostí, případně se sem vypravte autobusem.

Provoz a dopravní předpisy

Řízení na Santorini je... pomalé. Silnice úzké, velmi klikaté a značení není příliš kvalitní. Díky velikosti ostrova se však ztratit prakticky není možné, jelikož napříč Santorini de facto vede jen jedna hlavní silnice, ze které odbočují další silničky k moři. V letní sezoně může být řízení poněkud stresující vzhledem k velké hustotě všech možných dopravních prostředků.

Dopravní předpisy jsou podobné jako v ČR. Jezdí se zde klasicky vpravo, užití bezpečnostních pásů je povinné a telefonování za jízdy zakázané! Rychlostní limity jsou následující:

  • v obci: 50 km/h
  • mimo obec: 80 km/h

Dálnice na Santorini nejsou a rychlost 80 km/h na ostrově využijete jen velmi málo. Je třeba počítat s poněkud volnějším dodržováním předpisů, Řekové a Santoríňany nevyjímaje, patří mezi nejhorší evropské řidiče, takže je třeba se obrnit trpělivostí i trochou asertvitiy.

Chystáš se na Santorini?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Milada Kadeřábková
naposledy aktualizováno 27. 06. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.