Santorini

Doprava na Santorini

Nejjednodušším způsobem je pohyb po vlastní ose, pokud chcete objevovat i zapadlejší vesničky a malé pláže. Vystačíte-li si jen s návštěvou hlavních destinací jako je Fira, Oia, Kamari nebo Perissa, pak v pohodě můžete využívat místní veřejné autobusy.

Auto, skútr nebo čtyřkolka

Po celém Santorini najdete mnoho půjčoven aut, skútrů nebo čtyřkolek. Mezi cestovateli bývají právě skútry oblíbené, nicméně cenově se oproti autu spíš nevyplatí. Za den půjčení zaplatíte mezi 20 EUR a 25 EUR, což jsou podobné ceny jako u výrazně pohodlnějších aut.

Silnice na Santorini jsou úzké a klikaté a v letní sezoně je zde opravdu velký provoz, pokud ale nechcete navštěvovat jen hlavní turistické atrakce, auto bude nutností.

Kompletní informace se dočtete v kapitole Půjčení auta na Santorini.

Autobusy KTEL

Jedinou možností veřejné dopravy jsou autobusy KTEL, které z hlavního města Fira jezdí do všech turisticky zajímavých míst (Kamari, Perisa, Oia, Red Beach, Akrotiri) a také do přístavu, přičemž do oblíbených destinací, jako je Kamari či Oia jezdí v hlavní sezoně každou půlhodinu. Zastávky poznáte pouze podle cedulí a někdy ani to ne, proto je nejlepší na přijíždějící dopravní prostředek jednoduše zamávat.

Hlavní stanice v každé vesnici jsou však přehledně označené a nachází se obvykle poblíž centra. Jízdní řády bývají vyvěšeny na hlavních stanicích i na webu dopravního podniku ktel-santorini.gr.

Je však třeba zdůraznit, že časy v jízdních řádech jsou velmi orientační a často několik let zastaralé. Frekvence spojů ale zůstává stejná: na hlavních trasách v létě cca jednou za 30-60 minut, během zimy zhruba 2x méně.

Vozy jsou klimatizované, za jednu jízdu zaplatíte přibližně 1,60 EUR2,20 EUR, viz přehled cen jízdenek.

Jízdenku koupíte ve stánku na hlavních zastávkách, případně u zaměstnanců/průvodčích, kteří prodávají lístky před nástupem do autobusu. Při cestě z venkovských oblastí platíte jízdenku u řidiče. Vždy lze platit jen v hotovosti.

V letní sezoně, kdy je na ostrově největší počet turistů, rozhodně nespoléhejte na to, že autobus vám na zastávkách po cestě zastaví. Pokud je autobus plný, prostě nezastaví. Autobusy jsou tak ideální pro cesty z konečné na konečnou, což je vždy z Firy do všech turisticky významných míst.

Taxi

Taxi je na ostrově asi nejdražším dopravním prostředkem, především když taxikář zjistí, že nejste Řek. Například cesta z přístavu do Firy vyjde asi na 15 EUR, na letiště pak i 20 EUR, proto spíš doporučujeme výše zmiňované varianty.

Chystáš se na Santorini?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Milada Kadeřábková
naposledy aktualizováno 07. 05. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.