Santorini

Co dělat na Santorini

Západy slunce

Není v Evropě a nejspíš asi ani na světě romantičtější místo na pozorování západů slunce. Drsný hornatý ráz ostrova s výhledy na moře poseté dalšími menšími ostrůvky a ikonické vesničky ve strmých kopcích s bílými domky dodávají santorinským večerům neopakovatelné kouzlo. I kdybyste sem měl jet jen a pouze kvůli západu slunce, nemůžete prohloupit.

Celá západní strana hlavního ostrova Santorini tvoří hranu bývalého sopečného kráteru a ční 300 metrů nad moře. Na jejím okraji pak navštivte ikonická městečka, kde pořídíte ty nejlepší fotky západů slunce.

Nejlepší místa pro západy slunce na Santorini:

Pláže a koupání

Pláže na Santorini se od ostatních v Řecku díky sopečné minulosti ostrova poměrně dost liší a jejich černý a červený písek tvoří výjimečnou podívanou, kterou si určitě nenechte ujít. Pokud ovšem hledáte "katalagové" pláže s bílým pískem a palmami, na Santorini budete zklamání, žádné takové tu nenajdete.

Hlavní plážová letoviska se soustřední na výhodní břehy ostrovy, avšak jedná se většinou jen o menší klidnější městečka. Žádné velké hotelové resorty n Santorini nejsou, což jen podporuje romantickou a klidnou atmosféru. Vstup do vody bývá většinou dost strmý na všech plážích.

Ceny plážových služeb nebo nabídek vodních sportů jsou na Santorini o něco levnější než na ostatních řeckých ostrovech.

Nejkrásnější pláže na Santorini

  • Kamari – největší letovisko s živou plážovou promenádou a 2 km dlouhou pláží s černým pískem
  • Perissa – druhé největší letovisko je spíše klidnou vesnicí s více než 2,5 km dlouhou pláží s černým pískem
  • Perivolos – i nejdelší 3km santorinská pláž má černý písek a žije poklidným životem malého letoviska Agios Georgios
  • Vlychada – odlehlá pláž s černým pískem na jižním pobřeží bývá díky zvrásněným vápencovým skalám označována jako vůbec nejhezčí na ostrově
  • Kokkini (Red Beach) – velmi exotická pláž u městečka Akrotiri láká na rudý železitý písek, což z ní činí světový unikát

Výlety na lodi

Zatopená sopečná kaldera s ostrovním kráterem Nea Kameni a dalšími ostrůvky Palea Kameni nebo Thirassia i úchvatné západy slunce lákají na početní lodní výlety kolem Santorini. Výlety lodí patří k nejoblíbenějším a nejlepším aktivitám na ostrově a rozhodně byste si je neměli nechat ujít.

Naprostá většina z nich startuje v přístavu Fira, do kterého se dostanete frekventovanou autobusovou linkou místní MHD (cena jízdenky z Firy do přístavu je cca 2 EUR.

Zvolit můžete z plaveb na tradičních lodí historického vzhledu nebo na moderních katamaránech. Existuje široký výběr plaveb, příklady cen uvádíme zde:

  • Návštěva ostrova Nea Kameni: cca 18 EUR tam i zpět + 5 EUR poplatek za návštěvu ostrova, délka výletu cca 2 hodiny
  • Návštěva ostrovů Nea Kameni + Palea Kameni: cca 20 EUR tam i zpět + 5 EUR poplatek za návštěvu ostrova, délka výletu cca 3 hodiny
  • Sunset Caldera tour: návštěva Nea i Palea Kameni při západu slunce, ceny kolem 35 EUR + 5 EUR poplatek za návštěvu ostrova, délka výletu cca 5 hodin
  • Caldera tour + návštěva vesnice Oia: kolem 45 EUR, délka výletu cca 11 hodin

Plavby pořádá mnoho společností, obvykle stačí se projít po centru Firy a vybrat si z několika nabídek, jako příklad uvádíme Santorini Volcano Tours nebo Santorini Boat Tours.

Různé společnosti nabízí i kompletní full-service plavby s jídlem na moderních katamárenech, takové plavby začínají na částkách okolo 100 EUR.

Užijte si návštěvu taveren

Po celodenním poznávání Santorini nemůžete vynechat aktivitu z nejoblíbenějších. Projděte se po jedné z vesniček a navečer si zajděte do jedné s desítek, možná stovek taveren, typických řeckých restaurací. Jídlo na Santorini je skvělé, většina taveren navíc nabídne venkovní zahrádky s úchvatnými výhledy na západy slunce.

Pěší túry

Vydejte se například na pěší túru po útesech mezi městy Fira a Oia. Osmikilometrovou trasu s překrásnými výhledy na moře můžete zakončit v některé z restaurací v Oia a pak se kochat romantickým západem slunce.

Návštěvy vinařství

Na Santorini si můžete zaplatit túru po vinařstvích nebo si do některého z nich udělat vlastní výlet a pak zasněně degustovat na vysokých útesech s výhledem na západ slunce. K nejznámějším patří vinařství Santos Wines, navštívit můžete i Muzeum vína.

Chystáš se na Santorini?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Milada Kadeřábková
naposledy aktualizováno 27. 06. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.