Santorini

Co dělat na Santorini

Kam se vypravit na výlety mimo pláže? Kde se nejlépe vykoupat v moři a co dalšího dělat na ostrově Thira?

Západy slunce

Není v Evropě a nejspíš asi ani na světě romantičtější místo na pozorování západů slunce. Drsný hornatý ráz ostrova s výhledy na moře poseté dalšími menšími ostrůvky a ikonické vesničky ve strmých kopcích s bílými domky dodávají santorinským večerům neopakovatelné kouzlo. I kdybyste sem měl jet jen a pouze kvůli západu slunce, nemůžete prohloupit.

Celá západní strana hlavního ostrova Santorini tvoří hranu bývalého sopečného kráteru a ční 300 metrů nad moře. Na jejím okraji pak navštivte ikonická městečka, kde pořídíte ty nejlepší fotky západů slunce.

Porovnej ceny letenek na Santorini

Nejlepší místa pro západy slunce na Santorini:

Pláže a koupání

Pláže na Santorini se od ostatních v Řecku díky sopečné minulosti ostrova poměrně dost liší a jejich černý a červený písek tvoří výjimečnou podívanou, kterou si určitě nenechte ujít. Pokud ovšem hledáte "katalagové" pláže s bílým pískem a palmami, na Santorini budete zklamání, žádné takové tu nenajdete.

Hlavní plážová letoviska se soustřední na výhodní břehy ostrovy, avšak jedná se většinou jen o menší klidnější městečka. Žádné velké hotelové resorty n Santorini nejsou, což jen podporuje romantickou a klidnou atmosféru. Vstup do vody bývá většinou dost strmý na všech plážích.

Ceny plážových služeb nebo nabídek vodních sportů jsou na Santorini o něco levnější než na ostatních řeckých ostrovech.

Nejlepší plážové resorty na Santorini

Nejkrásnější pláže na Santorini

  • Kamari – největší letovisko s živou plážovou promenádou a 2 km dlouhou pláží s černým pískem
  • Perissa – druhé největší letovisko je spíše klidnou vesnicí s více než 2,5 km dlouhou pláží s černým pískem
  • Perivolos – i nejdelší 3km santorinská pláž má černý písek a žije poklidným životem malého letoviska Agios Georgios
  • Vlychada – odlehlá pláž s černým pískem na jižním pobřeží bývá díky zvrásněným vápencovým skalám označována jako vůbec nejhezčí na ostrově
  • Kokkini (Red Beach) – velmi exotická pláž u městečka Akrotiri láká na rudý železitý písek, což z ní činí světový unikát

Výlety na lodi

Zatopená sopečná kaldera s ostrovním kráterem Nea Kameni a dalšími ostrůvky Palea Kameni nebo Thirassia i úchvatné západy slunce lákají na početní lodní výlety kolem Santorini. Výlety lodí patří k nejoblíbenějším a nejlepším aktivitám na ostrově a rozhodně byste si je neměli nechat ujít.

Naprostá většina z nich startuje v přístavu Fira, do kterého se dostanete frekventovanou autobusovou linkou místní MHD (cena jízdenky z Firy do přístavu je cca 2 EUR.

Zvolit můžete z plaveb na tradičních lodí historického vzhledu nebo na moderních katamaránech. Existuje široký výběr plaveb, příklady cen uvádíme zde:

  • Návštěva ostrova Nea Kameni – cca 18 EUR tam i zpět + 5 EUR poplatek za návštěvu ostrova, délka výletu cca 2 hodiny
  • Návštěva ostrovů Nea Kameni + Palea Kameni – cca 20 EUR tam i zpět + 5 EUR poplatek za návštěvu ostrova, délka výletu cca 3 hodiny
  • Sunset Caldera tour – návštěva Nea i Palea Kameni při západu slunce, ceny kolem 35 EUR + 5 EUR poplatek za návštěvu ostrova, délka výletu cca 5 hodin
  • Caldera tour + návštěva vesnice Oia – kolem 45 EUR, délka výletu cca 11 hodin

Plavby pořádá mnoho společností, obvykle stačí se projít po centru Firy a vybrat si z několika nabídek, jako příklad uvádíme Santorini Volcano Tours nebo Santorini Boat Tours.

Různé společnosti nabízí i kompletní full-service plavby s jídlem na moderních katamárenech, takové plavby začínají na částkách okolo 100 EUR.

Užijte si návštěvu taveren

Po celodenním poznávání Santorini nemůžete vynechat aktivitu z nejoblíbenějších. Projděte se po jedné z vesniček a navečer si zajděte do jedné s desítek, možná stovek taveren, typických řeckých restaurací. Jídlo na Santorini je skvělé, většina taveren navíc nabídne venkovní zahrádky s úchvatnými výhledy na západy slunce.

Pěší túry

Vydejte se například na pěší túru po útesech mezi městy Fira a Oia. Osmikilometrovou trasu s překrásnými výhledy na moře můžete zakončit v některé z restaurací v Oia a pak se kochat romantickým západem slunce.

Návštěvy vinařství

Na Santorini si můžete zaplatit túru po vinařstvích nebo si do některého z nich udělat vlastní výlet a pak zasněně degustovat na vysokých útesech s výhledem na západ slunce. K nejznámějším patří vinařství Santos Wines, navštívit můžete i Muzeum vína.

Chystáš se na Santorini?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Milada Kadeřábková
naposledy aktualizováno 07. 05. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.