Zakynthos

Doprava na Zakynthosu

Zakynthos je relativně malý ostrov a ta nejznámější místa stihnete projet za 2 dny. Pokud však toužíte objevovat i méně profláknuté lokality a kolem kouzelných pláží s tyrkysově modrou vodou jen neprojíždět, zabavíte se po celou dobu svého pobytu.

Míříte-li na Zakynthos s cestovní kanceláří, využít můžete nabídku fakultativních zájezdů, kdy dopravu nemusíte řešit.

Autobusy Zakynthos

Jediný typ veřejné dopravy, který na ostrově funguje, jsou autobusy. Operují mezi největšími městy a vyjdou velmi levně, ovšem i zde se odráží povaha Řeků. Autobusy jezdí poměrně nepravidelně a často se nevyplatí úplně věřit jízdním řádům.

Navíc se autobusem dostanete prakticky jen v jihovýchodní části ostrova v nejvíce osídlené oblasti okolo hlavního města Zakynthos. Většinu krásných pláží, jeskyní a vyhlídek lze navštívit jen autem.

Konkrétní informace o spojích a cenách najdete na: ktel-zakynthos.gr, pro svůj klid se raději na místě informujte u místních.

Jízdenky vždy koupíte u řidiče a ceny se pohybují od 1,60 EUR do 2 EUR a platit lze jen v hotovosti.

Všechny autobusy vyjíždějí z centrálního autobusového nádraží (viz poloha na mapě) ve městě Zakynthos.

Nejfrekventovanější trasy autobusů jsou tyto:

  • Zakynthos – Tsilvi: cca 6x denně
  • Zakynthos – Kalamaki – Laganas: cca 6x denně

Autem

Auto je nejjednodušší a vlastně jediný způsob, jak poznat kompletně celý ostrov. Mimo velké půjčovny se na každém rohu nachází malé lokální a ty nejlevnější nabízí auta cca od 8 000 Kč / 7 dní. K rezervaci auta z domu můžete využít: www.rentalcars.com nebo si ho vyberte až na místě. Myslete na charakter Zakynthu, který je velmi kopcovitý, a obzvlášť pokud máte vézt více lidí, připlaťte si za nějaké silnější vozidlo. Ta nejslabší se do některých kopců škrábou velmi těžko už při 2 pasažérech.

Detailní informace o cestování autem po ostrově se dočtete ve speciální kapitole Půjčení auta na Zakynthu.

Skútr / motorka

Podobnou kapitolou je půjčení skútru či motorky. Tady si však obzvlášť musíte hlídat, aby vás slabý skútr nenechal pod nějakým kopcem. Skútry jsou v Řecku všeobecně považovány za pro turisty velmi nebezpečné, neboť se k jejich pasažérům ostatní řidiči chovají velmi bezohledně. Řekové berou nezodpovědně jak řízení auta, tak skútru a běžně se na něm prohání v pantoflích a bez helmy. Lokální půjčovny mají velký výběr, určitě stačí vybrat si až namístě.

Ceny půjčení skútrů navíc nejsou o tolik nižší než ceny autopůjčoven.

Chystáš se na Zakynthos?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 15. 05. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.