Želvy

Přáním většiny návštěvníků Zante je alespoň zahlédnout vzácnou karetu obrovskou, které žijí v Laganaském zálivu. Jít tomuto zážitku naproti můžete hned několika způsoby, například výpravou na ostrůvek Marathonisi. Plavby pro cca 12 lidí probíhají několikrát denně a zakoupíte je v některé z agentur v Laganas asi za 10 euro. Karetu pravděpodobně zahlédnete třeba i jen jednou, a to z lodi a velmi krátce.

Když si na jižní straně ostrova půjdete zaplavat o něco dál od břehu, při troše štěstí se s karetou setkáte tváří v tvář. Pokud bydlíte v Laganas, stojí za to si alespoň jednou přivstat a projít se do zdejšího přístavu, kde každé ráno místní rybář krmí ochočenou karetu. 

Zakynthos je prostě proslulý výskytem karet obecných, proto je lze při troše štěstí vidět i na plážích. Jmenovitě na:

  • Kalamaki
  • Gerakas
  • Dafni

Uvidíte zde dřevěné ohrádky značící želví hnízda, do nichž samice v noci kladou vajíčka. Právě proto je sem po západu slunce vstup zakázán. 

Noční život 

Ne nadarmo bývá Zakynthos v posledních letech přirovnáván ke španělské Ibize. Hlavně do Laganas míří každoročně tisíce mladých, aby zde strávili divokou dovolenou. Jste-li fanoušky tanečních klubů, chcete jít večer popít a bavit se, vyrazte po setmění na hlavní laganaskou ulici, kde stojí jeden noční podnik vedle druhého.

Kolem ostrova

Díky malé rozloze ostrova ho i s krátkými zastávkami na těch nejzajímavějších místech stihnete objet za 1 den, vyplatí se vyhradit si více času. Pokud vyjedete z jižní strany ostrova, může to vypadat třeba takto: koupání v některé ze západních zátok, vyhlídka nad pláží Navagio, přístav Agios Nikolaos a mys Skinari s modrou jeskyní, pláž Xigia se sirnými prameny, město Zante a želví pláž Kalamaki. Více o místech, která stojí za to, viz „Co navštívit“.

Hloubkové potápění a šnorchlování

I když je oblast z důvodu masivního rybolovu téměř bez ryb, na jihu se dají najít místa k pozorování zajímavého podmořského světa, například jeskyně v Keri. Řada potápěčských výprav, k nimž se můžete přidat i vy, vyplouvá z Laganasu či z Keri. 

Ke šnorchlování jsou zajímavé také modré jeskyně, oblast pod skálou v Tsilivi a Porto Limnionas. Nejatraktivnějším (a zřejmě i jediným zajímavým) vodním živočichem je tu kareta obrovská, s níž si můžete zaplavat v Laganaském zálivu dál od břehu.

Vodní sporty

Vyznavači divokých vodních radovánek ať dají přednost východním letoviskům, neboť na jihu jsou veškeré vodní sporty zahrnující motorovou loďku z důvodu výskytu karety obecné zakázané. 

Kayaking

Ostrov lze poznávat i z mořské hladiny, a to ideálně na kajaku, s nímž se dostanete v podstatě kamkoli. Společnost Sea Kayaking Zakynthos pořádá jednodenní i delší výpravy na různá místa, stačí si vybrat tu svou. Kromě toho nabízí také paddleboardy, cyklovýlety a pěší túry.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 dny
Navrhni úpravu