Zakynthos

Co dělat na Zakynthosu

Želvy karety obrovské

Přáním většiny návštěvníků Zante je alespoň zahlédnout vzácnou karetu obrovskou, které žijí v Laganaském zálivu. Jít tomuto zážitku naproti můžete hned několika způsoby, například výpravou na ostrůvek Marathonisi. Plavby pro cca 12 lidí probíhají několikrát denně a zakoupíte je v některé z agentur v Laganas asi za 20 EUR. Karetu pravděpodobně zahlédnete třeba i jen jednou, a to z lodi a velmi krátce.

Když si na jižní straně ostrova půjdete zaplavat o něco dál od břehu, při troše štěstí se s karetou setkáte tváří v tvář. Pokud bydlíte v Laganas, stojí za to si alespoň jednou přivstat a projít se do zdejšího přístavu, kde každé ráno místní rybáři krmí ochočené karety. 

Kde karety obrovské spatřit?

Největší výskyt želv je na jižním pobřeží Zakynthosu, konkrétně v zálivu kolem letoviska Laganas. Želvy se vyskytují ve vodách i velmi blízko břehu, takže šance na spatření je velice vysoké, zvlášť pokud vyrazíte na výlety lodí.

Nejpopulárnější místa pro pozorování želv jsou:

  • ostrov Marathonisi
  • pláže Gerakas a Dafni na jihovýchodním cípu
  • pláž Kalamaki u letoviska Laganas

Kdy během roku se zde želvy vyskytují?

Ve vodách okolo Zakynthu se karety obrovské vyskytují od května do září, tedy v hlavní sezoně, kdy na ostrov míří nejvíce turistů.

Kdy během dne jsou nejvíce aktivní?

Želvy můžete ve vodě spatřit po celý den. Večer po setmění se pak vydávají na pláže, kde si staví hnízda, která zahrabávají poměrně hluboko do písku. Do nich nakladou vajíčka, která se po 60 dnech vylíhnou. Brzy ráno pak želvy hnízda opouštějí a vydávají se zpět do moře za potravou.

Jak se na želvích plážích chovat?

Každá pláž, na níž se můžou vyskytovat želví hnízda, je přísně chráněná. Želvy potřebují ke kladení vajíček klid, a proto je v tomto období (hlavně květen, červen a začátek července) vstup na pláže přísně zakázán. Některé části pláží jsou však přes den otevřené a nesmí se na ně pouze za tmy.

Za žádných okolností nejsou na plážích, kde se karety vyskytují, povolené jakékoliv předměty, které se zapichují do písku (slunečníky, lehátka), nesmí se zde vyhrabávat jámy ani stavět hrady z písku. Na těchto plážích je zakázán prodej jakéhokoliv zboží a samozřejmě by vás nemělo ani napadnout zde odhazovat odpadky (to ostatně nikde).

Pláže jsou v době hnízdění hlídány strážci národního parku.

Pláže a koupání

Stejně jako všechny řecké ostrovy i Zakynthos je populární destinací pro plážové letní radovánky. Místní letoviska sice nedosahují slávy středisek na Krétě, Rhodosu či Korfu a už vůbec zde nenajdete žádné velké monumentální resorty a betonové výškové budovy lemující pláže.

Zakynthská letoviska mají spíš komorní atmosféru, byť i tady najdete dnem i nocí tepající místa. Zástavba je ale všude na ostrově spíš nižší a i větší hotelové resorty jsou v porovnání s ostatními ve Středomoří spíše komornější.

Pobřeží ostrova se dělí na spektakulární dechberoucí západní část s dramatickými bílými útesy a členitými zátoky, kde se však vykoupete jen na skalnatých miniplážích s poměrně obtížným přístupem, a na rovinatější východní či jižní část.

Právě na východě a jihu jsou hlavní plážová letoviska. Krajina je zde mírná, poměrně sytě zelená a porostlá středomořskými lesy. Nečekejte zde kilometry dlouhé rovné nudné pláže jako na italském Jadranu, ale ani úchvatné výhledy na dramatické pobřeží. Společným jmenovatelem všech pláží na Zakynthosu je pohoda a klid.

Samotné pláže bývají upravené, byť jejich bezprostřední okolí často může vypadat trochu neutěšeně. Voda je zde ale čistá, teplá a pláže docela hezky upravené.

Kde jsou nejhezčí pláže na ostrově Zakynthos?

K nejkrásnějším a nejpohodovějším plážím, na kterých najdete plné zázemí v podobě taveren, občerstvení a v nějaké míře i nabídek vodních sportů, se řadí tyto:

  • pláž Banana u letoviska Vassilikos
  • pláž Alykes u letovisek Alykes a Alikanas
  • pláž Xigia se sirnými prameny
  • pláž Laganas v nejživějším letovisku na ostrově žijícím bujarým nočním životem
  • pláž Kalamaki u Laganasu, která je výrazně klidnější
  • pláž Tsilivi v druhém nejrušnějším letovisku s důrazem na rodiny s dětmi
  • pláž Navagio s ikonickými útesy a vrakem lodi, která je však kvůli odlehlosti a přelidněnosti vhodná k jednodenním výletům než ke koupání

Vybavení pláží a ceny

Na většině pláží si můžete půjčit lehátka a slunečníky, za které zaplatíte na den okolo 15 EUR. Rovněž na všech plážích narazíte na taverny a bary s občerstvení, za obědové menu počítejte mezi 12 EUR a 16 EUR.

Naopak zázemí v podobě sprch či záchodů často na odlehlejších plážích chybí a vyskytuje se jen ve větších letoviscích typu Laganas nebo Tsilivi.

Noční život 

Ne nadarmo bývá Zakynthos v posledních letech přirovnáván ke španělské Ibize. Hlavně do Laganas míří každoročně tisíce mladých, aby zde strávili divokou dovolenou. Jste-li fanoušky tanečních klubů, chcete jít večer popít a bavit se, vyrazte po setmění na hlavní laganaskou ulici, kde stojí jeden noční podnik vedle druhého.

Kolem ostrova

Díky malé rozloze ostrova ho i s krátkými zastávkami na těch nejzajímavějších místech stihnete objet za 1 den, vyplatí se vyhradit si více času. Pokud vyjedete z jižní strany ostrova, může to vypadat třeba takto: koupání v některé ze západních zátok, vyhlídka nad pláží Navagio, přístav Agios Nikolaos a mys Skinari s modrou jeskyní, pláž Xigia se sirnými prameny, město Zante a želví pláž Kalamaki. Více o místech, která stojí za to, viz „Co navštívit“.

Hloubkové potápění a šnorchlování

I když je oblast z důvodu masivního rybolovu téměř bez ryb, na jihu se dají najít místa k pozorování zajímavého podmořského světa, například jeskyně v Keri. Řada potápěčských výprav, k nimž se můžete přidat i vy, vyplouvá z Laganasu či z Keri. 

Ke šnorchlování jsou zajímavé také modré jeskyně, oblast pod skálou v Tsilivi a Porto Limnionas. Nejatraktivnějším (a zřejmě i jediným zajímavým) vodním živočichem je tu kareta obrovská, s níž si můžete zaplavat v Laganaském zálivu dál od břehu.

Vodní sporty

Vyznavači divokých vodních radovánek ať dají přednost východním letoviskům, neboť na jihu jsou veškeré vodní sporty zahrnující motorovou loďku z důvodu výskytu karety obecné zakázané. 

Kayaking

Ostrov lze poznávat i z mořské hladiny, a to ideálně na kajaku, s nímž se dostanete v podstatě kamkoli. Společnost Sea Kayaking Zakynthos pořádá jednodenní i delší výpravy na různá místa, stačí si vybrat tu svou. Kromě toho nabízí také paddleboardy, cyklovýlety a pěší túry.

Chystáš se na Zakynthos?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 12. 06. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.