Zakynthos

Počasí na Zakynthosu a kdy sem jet

Počasí na Zakynthosu

Klima na Zakynthu označujeme jako středomořské, což znamená horká a suchá léta a mírné zimy s velkým množstvím srážek. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy se teploty pohybují kolem 30 °C, což má za následek velmi teplou mořskou vodu, která často ani neosvěží. V létě zde prší velmi zřídka a když už, tak jen krátce. Zakynthos je také nejslunnějším řeckým ostrovem.

V září teploty přesahují 25 °C a voda je vhodná ke koupání. Postupně však přibývá srážek a na konci měsíce už prší vytrvale. Od října do dubna je na ostrově chladno, nejstudenějším měsícem je leden a únor s teplotami kolem 10 °C i nižšími, které doprovází velmi častý déšť. V březnu a dubnu panují příjemné jarní teploty a srážek postupně ubývá. Na konci května jaro střídá letní počasí.

Uvažujete, zda má smysl poznat Zakynthos i mimo sezonu? Podívejte se na přehledný sumář počasí na ostrově.

Zakynthos během roku

Počasí v lednu

Lednové počasí na Zakynthu se nese ve znamení četných srážek, kdy prší obvykle každý druhý den. Zataženo je často po celé dny v kuse s průměrnými denními teplotami okolo 12 °C. V lednu je většina turistických služeb na ostrově zavřená.

Počasí v únoru

I během února Zakynthos skrápí pravidelné a velmi časté deště, které se však postupně přeměňují na přeháňky a občasným protrháním oblohy a slunečným počasím. Během února se vzduch běžně ohřívá na 13-15 °C.

Počasí v březnu

Během března citelně ustupuje intenzita srážek. Prší sice stále hodně často, ale ve velké míře jen formou krátkých přeháněk, které střídá polojasná obloha. Teploty okolo 16 °C doplňuje chladný vítr a i v březnu zůstává většina služeb na Zakynthu zavřená.

Počasí v dubnu

Aprílové počasí na Zakynthosu znamená lehké přeháňky v průměru 2x denně asi na hodinku, teploty kolem 16-17 °C a slabý chladný vánek od západu. Duben už může být vhodným měsícem k návštěvě, chcete-li ostrov poznat krásně zelený, za příjemného počasí, ale s absencí turistů. Je stále třeba počítat s tím, že naprostá většina hotelů je zavřená a nabídky ubytování se omezují jen do města Zakynthos.

Počasí v květnu

Květen je prvním měsícem, kdy teploty překračují hranici léta, byť průměrně se drží jen na 23 °C. Deště výrazně ubývá, prší jen sporadicky a většinu dne svítí sluníčko. Pomalinku se probouzí život v letoviscích, otevírací první hotely a začínají sem létat první charterové i nízkonákladové lety.

Teplota vody v moři je ale nízká a průměrně se pohybuje kolem 19 °C.

Počasí v červnu

V červnu na ostrově Zakynthos naplno propuká letní sezona. Teploty se pravidelně pohybují mezi 26 a 31 °C, slunce svítí prakticky neustále a déšť je velmi raritní záležitostí. V červnu na Zakynthos už míří velké množství zájezdů i aerolinek a všechny hotely jsou již otevřené.

Moře se rychle prohřívá a jeho teplota je okolo 23 °C.

Počasí v červenci

Červenec je nejteplejší a nejslunečnější měsíc v roce. Běžné průměrné teploty stoupají na 31 °C, výjimkou nejsou ale ani horka přes 36 °C. Celé dny je jasná obloha a vůbec neprší, nevyskytují se ani bouřky z horka.

Teplotu vody v moři čekejte okolo 25 °C.

Počasí v srpnu

I srpen se řadí mezi typické letní velmi teplé měsíce s průměrnými teplotami mezi 30 a 34 °C. Srážky se objevují jen sporadicky 1-2x za měsíc a většinu dne panuje jasné a slunečné počasí. Během srpna na Zakynthos míří velké množství turistů z Itálie a ceny ubytování jsou v tomto období nejvyšší.

Teplota moře v srpnu je cca 27 °C.

Počasí v září

Září patří mezi nejlepší měsíce pro letní dovolenou na Zakynthosu. Turistů je výrazně méně než o prázdninách, ceny ubytování i zájezdů o něco nižší, ale teploty se stále drží na letních 25-30 °C. Ani občasná večerní bouřka vaší dovolenou nijak neovlivní.

Krásně prohřáté je pořád i moře s teplotou 25 °C.

Počasí v říjnu

Vyhledáváte-li spíš než horké počasí období s příjemný teplotami okolo 23 °C a nevadí vám časté odpolední či večerní přeháňky trvající obvykle 20-30 minut, pak si i v říjnu můžete dopřát na Zakynthu hezkou dovolenou. Mnoho hotelů sice už zavírá, ale v hlavních letoviscích zůstává nabídka docela široká a míří sem stále i zájezdy cestovek.

Teplota moře je stále na koupání: pohybuje se kolem 22-23 °C.

Počasí v listopadu

Během listopadu Zakynthos usíná zimním spánkem. Zájezdy už se neprodávají, letadla létají jen do Athén a většina ubytování je zavřená. Běžné teploty vzduchu stoupají na 19 °C, ale velmi často prší a po většinu měsíce zůstává obloha zatažená.

Počasí v prosinci

Prosinec je na Zakynthu nejdeštivější měsíc v roce. V průměru prší každý druhý den, po většinu dne je zatažená obloha a teploty stoupají maximálně na 15 °C.

Tabulka teplot během roku

Zakynthos - Teplota vzduchu

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
přeháňky
14 °C
únor
přeháňky
14 °C
březen
polojasno
16 °C
duben
polojasno
18 °C
květen
jasno
23 °C
červen
jasno
28 °C
červenec
jasno
30 °C
srpen
jasno
30 °C
září
jasno
27 °C
říjen
polojasno
23 °C
listopad
přeháňky
19 °C
prosinec
přeháňky
15 °C

Zakynthos - Teplota moře

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
prázdné
17 °C
únor
prázdné
16 °C
březen
prázdné
16 °C
duben
prázdné
18 °C
květen
prázdné
23 °C
červen
prázdné
26 °C
červenec
prázdné
28 °C
srpen
prázdné
28 °C
září
prázdné
28 °C
říjen
prázdné
25 °C
listopad
prázdné
22 °C
prosinec
prázdné
19 °C

Kdy jet na Zakynthos

Za sluníčkem a koupáním se sem létá v hlavní sezoně, která se datuje od června do září. Tou dobou jsou ceny vyšší a ostrov plný turistů, naprosté soukromí naleznete jen těžko. Když přiletíte na přelomu května a června, při troše štěstí už dovolenou strávíte koupáním, ale ještě se vyhnete masám. Větší jistotou a kompromisem je první polovina června nebo září, kdy je počasí stabilní a turistická sezona není na samém vrcholu.

Nejlepší dobou k letní dovolené je podle nás září. Tolik se nevyskytují teplotní extrémy, moře má ještě čistě letní teplotu a ceny jsou nižší než během prázdnin.

Ideální období pro poznávání přírody na ostrově je jaro. Počasí obvykle přeje, vyhnete se davům, ušetříte a v květnu už se klidně i vykoupete. Na podzim je výhodou stále velmi teplé moře a ještě méně turistů, na druhou stranu během podzimu Zakynthos skrápějí velmi časté přeháňky.

Chystáš se na Zakynthos?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 12. 06. 2022
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Eva slesingerova
před rokem

Dobry den. Jake je v prumeru pocasi na Zakyntosu zacatkem řijna?Dekuji za odpoved. Eva

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před rokem

Nejlepší je dát si do googlu climate a název. Vyjede např. toto (kapitola geography):

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Zakynthos