Moskva
Rusko

Bezpečnost v Rusku

Zdraví

Do Ruska si zajistěte kvalitní zdravotní pojištění. Ostatně bez něj vám ani nevydají vízum. Ošetřeni totiž budete pouze po zaplacení určeného obnosu, který pak zpětně budete vymáhat po své pojišťovně.

V Rusku obecně nehrozí žádná výrazně rozdílná zdravotní rizika než u nás. Celé země se nachází v podobném podnebném pásu a výskyt tropických nemocí je tudíž vyloučen, stejně jako chorob, které se u náš už nevyskytují. Jedinou výjimkou je vzteklina – tu se kvůli obrovskému množství toulavých psů stále nedaří vymýtit.

Toulaví psi v Rusku jsou ostatně dalším samostatným „rizikem“. Vyjma center velkých měst a Moskvy jsou totiž opravdu všude. A je jich hodně. Nesnažte se s nimi nijak interagovat a dají vám pokoj. Pokud ne, obyčejně stačí napřáhnout nebo vzít do ruky kámen, klacek, velký předmět a pohrozit. Většinou se pes sám stáhne a uteče. V případě, že vás pes přesto kousne, okamžitě místo vymyjte proudem vody a neprodleně vyhledejte lékaře. V žádném případě nečekejte až na návrat domů.

Velkým problémem v letním období v oblastech Sibiře i severněji položených místech v evropské části Ruska jsou komáři. Budou na vás útočit v neskutečném a těžko představitelném množství, zásoba kvalitních repelentů při cestě do přírody je absolutní nezbytností! Je dost pravděpodobné, že repelenty zakoupené u nás, nebudou účinkovat. Pořiďte si je až v Rusku, kvalitní výrobky mají v každé lékárně a nejednu lékárnu pak mají v každé i sebemenší obci.

Naopak v zimních měsících reálně hrozí těžké podchlazení nebo omrzliny, a to prakticky na celém území Ruska. Nepodceňte oblečení a připravte se na mrazy, jaké jste v našich končinách nikdy nezažili.

Kvalita a dostupnost veřejného zdravotnictví je na mnohem horší úrovni než u nás, ne však odborností personálu, nýbrž vzhledem a komfortem zdravotnických zařízení, stejně jako nedostatkem míst v nemocnicích. Základního ošetření se však bát nemusíte. Počítejte ale s tím, že dostupnost v odlehlých venkovských oblastech je velmi špatná. Zapomeňte na to, že si někde na Sibiři zavoláte sanitku a do 20 minut bude u vás. Cesta z přírody do nemocnice se ve výjimečných případech může protáhnout i na několik dní.

Lékárny jsou v Rusku na každém rohu, a to dokonce i v malých vesnicích. Základních léků, náplastí, obvazů a podobných propriet tak budete mít dostatek vždy a všude.

Kriminalita

Dle statistik je v Rusku mnohem větší kriminalita než u nás, v reálném životě to však příliš nepocítíte. Není třeba se zbytečně obávat ani na okrajích větších měst, jen je dobré být obezřetnější a nechodit tam, kde se vám to nebude líbit. Mnoho míst v Rusku vypadá na první pohled jako chudinský slum, vyhněte se jim. Hrozí především okradení a nepříjemné pohledy místních.

Rusové na běžné turisty nereagují nijak negativně. Buď si vás nebudou všímat, nebo se budou snažit pomoct. Problematická můžou být setkání s podnapilými osobami, kterých je v Rusku mnohem větší počet než u nás. Obecně sice alkoholismus v Rusku není takový problém, jak se říká, ale přesto… když se Rus napije, dává to najevo a nestydí se za sebe. Snažte se podobným setkáním důsledně vyhýbat, nepřináší nic dobrého.

Směrem na venkov pak riziko přepadení nebo okradení výrazně klesá.

S nekalým jednáním, především korupčního charakteru, se můžete setkat při jednání s ruskými úřady nebo policií, byť v poslední době se ve vztahu k cizincům situace výrazně zlepšila.

Riziko katastrof

I přes obrovskou rozlohu leží prakticky celá země v oblasti, kde nehrozí vyloženě vysoké nebezpečí katastrof. Díky zeměpisné šířce se rizika omezují na podobné druhy neštěstí jako u nás. Tj. lokální záplavy, silné bouřky a vichřice.

V zimě se mnohem častěji vyskytují extrémní mrazy i ohromné přívaly sněhu, což často způsobuje kolaps v dopravě, především ve městech. Rusové jsou však na takové počasí zvyklí a tím pádem i dobře připravení.

Zemětřesení prakticky nehrozí, snad až na výjimečné události na samém východě federace (oblasti Kamčatky a ostrova Sachalin).

Internet a elektřina

V Rusku se setkáte se zásuvkami typu C nebo F, obejdete se tedy bez adaptéru. Jsou plně kompatibilní s našimi zástrčkami. V oběhu koluje napětí 220 V, frekvence 50 Hz.

Dostupnost wifi připojení je slušná na letištích, v restauracích nebo hotelích. Téměř vždy však musíte pro přihlášení uvést své pravé telefonní číslo, na nějž vám přijde smskou kód, jímž se přihlásíte.

Doporučujeme proto pořídit krátkodobou SIM kartu některého z mobilních operátorů. Nejlépe pravděpodobně vychází služby společnosti Megafon. Například za 15 GB dat a několik desítek volných minut zaplatíte kolem 350 rublů. Je třeba podepsat smlouvu, kterou při odjezdu kdekoli ve stánku mobilního operátora během pár minut a bez poplatku vypovíte.

Pozor si však dejte při cestování napříč zemí. V Rusku totiž funguje i domácí roaming, ověřte si tedy, zda vám daný tarif bude fungovat ve všech oblastech.

Odlehlé části severního a východní Ruska jsou pak často zcela bez signálu a nebude vám tu kromě satelitního telefonu fungovat vůbec nic.

Důležité kontakty

I v Rusku už funguje univerzální číslo první pomoci 112, na němž budete mít největší šanci, že se domluvíte i anglicky. Na druhou stranu, pokud zavoláte konkrétní službu (policii, hasiče nebo záchranku) na jejich vlastním čísle, pomoc bude rychlejší:

 • Záchranná služba: 103,
 • Hasiči: 101,
 • Policie: 102,
 • Únik plynu: 104.

Velvyslanectví České republiky v Moskvě:

 • Nouzový telefon (při volání z Ruska): 8 916 353 26 01,
 • Ulice Julia Fučíka (Юлиуса Фучика) 12/14, 123 056, Moskva,
 • Webové stránky.

Generální konzulát ČR v Petrohradu:

 • Nouzový telefon (při volání z Ruska): 8 921 902 61 18,
 • Ulice Tverskaja (Тверская) 5, 191 015, Sankt Petěrburg,
 • Webové stránky.

Generální konzulát ČR v Jekatěrinburgu:

 • Nouzový telefon (při volání z Ruska): 8 912 247 43 23,
 • Ulice Gogola (Гоголя) 15, 620 075, Jekatěrinburg,
 • Webové stránky.

Chystáš se do Ruska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.