Průvodce státem
Rusko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Rusku

Ruská kuchyně

Tradiční ruské pokrmy vycházejí hlavně z vesnického stravování, tedy surovin, které si byli schopni Rusové sami vypěstovat a zpracovat. V ruských jídlech je tedy často hodně zeleniny (někdy opravdu hodně, až to může být nepříjemné, třeba u kopru), oblíbené jsou různé druhy pečiva a jídel z těsta, které se dá snadno vyrobit. Tradiční ruská kuchyně ale obsahuje i hodně masa, především ryb, vepřového a hovězího.

Okurky, houby, řepa nebo kopr jsou přísadami většiny jídel. Mezi ta nejznámější patří:

  • Boršč: Ruská varianta známé polévky se vaří především z hovězího masa a řepy. Správně se podává s porcí smetany.
  • Soljanka: Výborná hustá zeleninová polévka se připravuje s kusy vepřového masa a má kyselo-slanou chuť způsobenou přidáváním rajčat, oliv, citronu nebo okurek.
  • Šči: Kyselá zeleninová polévka se dělá tradičně se šesti přísadami: maso, zelí, mrkev, petržel, kořenová zelenina a kyselá přísada, typicky smetana, jablka nebo nálev ze zelí.
  • Šašlik: Tradiční ruská obdoba tureckého šiš-kebabu (masa grilovaného na špejli) je jedním z nejoblíbenějších rychlých ruských jídel. Šašliky se prodávají doslova na každém rohu a v každé restaurace, ve městě i na nejmenších vesnicích.
  • Pelmeni: Jsou malé knedlíčky nebo taštičky z tenkého těsta plněné nejčastěji masem se smetanou. Pelmeně jsou jedním z nejčastějších jídel ruských domácností. Jejich obdoba, vareniki, se často plní i jinými přísadami, typicky bramborami, zelím, nebo sladkými náplněmi.
  • Bliny: Klasické palačinky tak, jak je děláme všichni doma, pochází původně z Ruska. Bliny se dělají nasladko i naslano a podobně jako pelmeně jsou typickým jídlem každé domácnosti.
  • Pirohy: Ruské pirožky jsou nejčastější formou rychlého občerstvení a prodávají se naprosto všude. Ve stáncích, na nádražích, v supermarketech i pekárnách. Jedná se o větší taštičky z kynutého těsta plněné prakticky čímkoli, co přijde pod ruku, nejčastěji však masem, zelím, špenátem, houbami, bramborami či sladkým tvarohem s ovocem. Až budete mít hlad na svačinu, vykašlete se na McDonald’s a kupte si ve stánku pirožky.
  • Hovězí stroganoff: Tradiční jídlo z hovězích nudliček, které se zprudka orestují na oleji a smíchají s cibulí, žampiony, smetanou a protlakem, pochází právě z Ruska. Stroganoff najdete v menu každé místní restaurace.
  • Kaviár: V našich končinách má punc luxusního pokrmu, v Rusku se jedná o zcela běžné jídlo. Ano, dražší než ostatní, ale stále ho jedí široké vrstvy obyvatel prakticky na denní bázi. Pravý kaviár z jiker jesetera je ten černý, běžní Rusové jedí spíš ten červený z jiker lososa, nejčastěji s toastovým chlebem.

O Rusech se říká, že jsou alkoholici a nikde na světě se nevypije tolik alkoholu jako právě tady. To není tak úplně pravda, většina lidí pije alkohol stejně jako kterýkoli jiný normální národ, nicméně je pravdou, že když už se při nějaké příležitosti slaví a pije alkoholu víc, Rusové vydrží opravdu hodně.

Nejznámějším nápojem je bezesporu vodka, kterou seženete levně všude. Mezi nejlepší značky se řadí Smirnoff, Moskovskaja a Stoličnaja. Vyhněte se nákupům domácích pálenek samohonek, které můžou znamenat i výrazná zdravotní rizika, například vysoký obsah metylalkoholu.

Velmi oblíbený je také kvas, slabý alkoholický nápoj vyráběný kvašením černého chleba. Často se ochucuje různými ovocnými přísadami a prodává se z velkých pojízdných nádrží po celém Rusku na každém rohu. Obsah alkoholu je tak malý, že ho často pijí i děti.

Jak se stravovat jako místní

Rusové do restaurací moc nechodí a když, tak se stravují v nejlevnějších jídelnách „stolovaja“. K nezaměnitelnému koloritu každého většího prostranství, ať už se jedná o stanice metra, nádraží nebo náměstí, však patří všudypřítomné stánky s drobným občerstvením. Především pirožky, šašliky nebo šavarmy najdete úplně všude.

Zastavte se na chvilku, kupte si do ruky rychlou svačinku a hned zapadnete do koloběhu běžného ruského dne.

Chcete-li si dopřát něco z opravdu tradiční ruské kuchyně, navštěvujte již zmíněné jídelny stolovaja. Vzhledem sice příliš nevábí, ale uvaří vám takové jídlo jako většina Rusů doma. A za skvělou cenu!

Obvyklé ceny v restauracích

Jídelny stolovaja nabídnou klasický oběd klidně do 50 Kč. Zasytíte se, poobědváte s místními pracujícími a nebudete muset dlouho čekat na účet a placení. Funguje to tu podobně jako ve školní jídelně, zaplatíte rovnou u výdejního pultu.

V klasických restauracích je jídlo mírně levnější než v ČR a velkou porci seženete kolem 100–120 Kč. Lepší zahraniční podniky najdete jen ve velkých městech, ale i tady budou ceny mírně nižší, než jak jsme zvyklí (kolem 150–180 Kč za jídlo).

Země neomezených možností

Rusko je i po rozpadu SSSR zdaleka největší zemí světa, vždyť se svými 17.000.000 kilometry čtverečními takřka dvakrát strčí do kapsy druhou Kanadu. Země se táhne přes deset časových pásem od východní Evropy, až po nejvýchodnější výspy Asie. Od subtropů, až po arktický pás. To asi nejlépe vystihuje, jak obrovská je.

Do Ruska zatím neplynou davy turistů, ať už kvůli předsudkům, nebo vízové povinnosti. Každopádně je faktem, že tak trochu pejorativní úsloví z dob minulých, že „Rusko je zemí neomezených možností“, je vlastně pravdivé. Najdete tu naprosto vše, co od cestování očekáváte. Skvostná historická města, tisíce kilometrů člověkem nedotknuté přírody, cestování v čase, kdy si na spoustě míst připomenete, jak to u nás vypadalo před 30 lety, ale i pro mnohé netušené možnosti sportovního a kulturního vyžití.

Při cestách širou Rusí poznáte, že předsudky vůči obyčejným Rusům jsou opravdu ve valné většině případů jen předsudky. Zjistíte také, že kulturou je nám Rusko velmi podobné a zároveň velmi vzdálené. Jen obtížně se tahle obrovská země popisuje, musíte zkrátka na vlastní kůži zažít, zda budete Rusko milovat, nebo nenávidět. Nic mezi tím obvykle neexistuje.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
Vízum za 2 050 Kč
Turistická víza včetně zvacího dopisu musíš mít před odletem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
V zimě je tu zima jak... v Rusku.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 65 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu