Moskva
Rusko

Peníze a ceny v Rusku

Rubl

V Rusku se platí rublem, jehož ISO kód je RUB a běžně se značí symbolem . Jeden rubl se dělí na 100 kopějek. V běžném oběhu kolují bankovky v hodnotě 5, 10, 50, 100, 200, 500, 1.000, 2.000 a 5.000 rublů a také mince v hodnotě 1, 2, 5, 5, 10 rublů a 1, 5, 10 a 50 kopějek.

Ruský rubl je stabilně zhruba na jedné třetině české koruny, kurz se v posledních letech pohybuje od 0,32 do 0,35 rublu za jednu korunu.

Směnárny a platba kartou

Směnáren je velké množství ve městech, rozhodně se nedoporučuje měnit od lidí na ulici. Mohou vám být nabídnuty falešné nebo neplatné peníze. V České republice směnárny rubly příliš nemění, výjimkou jsou například prodejny v Praze v ulici Nekázanka či v pasáži Černá růže při velmi dobrém kurzu.

V Rusku není žádný problém s výběrem z bankomatu. Ty fungují stejně jako naše a poplatek vždy závisí na vaší bance. V zemi působí i mnoho nadnárodních bank, které jsou i v Česku (Unicredit, KB, Raiffeisen apod.).

Platby kartou jsou běžně akceptovány ve všech větších supermarketech, které jsou součástí řetězce, v lepších hotelích, dražších restauracích nebo v pokladně na nádraží. Obecně však počítejte s tím, že platby kartou poskytuje zatím méně obchodníků než například u nás a při cestách do menších měst nebo dokonce na venkov se bez hotovosti v žádném případě neobejdete.

Kolik co stojí

Rusko stále patří mezi destinace, kde je levněji než u nás. Ceny v Moskvě a Petrohradě jsou na podobné úrovni jako v ČR, ale v menších městech a na venkově pocítíte rozdíl už poměrně znatelně, a to především v dopravě, běžných službách nebo při stravování. Neušetříte například na nákupu oblečení, které je stejně drahé nebo dražší než u nás.

Obvyklé ceny:

  • Hotel – 500–1.000 Kč za pokoj dle města a regionu,
  • Jídlo v lepší restauraci – 100–120 Kč včetně pití,
  • Jídlo ve veřejné jídelně – 40–60 Kč,
  • Lístek na MHD za jednu jízdu – 7–15 Kč,
  • Litr benzinu – 15 Kč,
  • Pivo 0,5 litru – 25 Kč,
  • Průměrná vodka 0,7 litru – 150 Kč,
  • Cigarety krabička – 45 Kč,
  • Poštovní známka na pohled do ČR – 15 Kč.

Ceny v běžných supermarketech jsou na podobné úrovni jako v ČR, výběr v menších městech je značně omezen, často najdete jen základní potraviny.

Spropitné a smlouvání

Smlouvání v Rusku není obvyklé – podobně jako u nás. Výjimkou jsou jízdy taxíkem mimo velká města a také pouliční bleší trhy, které jsou v zemi poměrně časté.

Spropitné se dává v podobné výši i podobným způsobem jako u nás. V restauracích je obvyklých 10 %, dává se vždy v hotovosti přímo číšníkovi. V lepších podnicích vám nejprve vrátí do celé částky, vy následně v deskách na stole necháte zamýšlené spropitné. V jídelnách „stolovaya“ bez obsluhy pak tuzér neočekávají.

Dýška se dávají i taxikářům, v hodnotě 5–10 %, a to i když si cenu domluvíte předem.

Jak ušetřit

Dovolená v Rusku rozhodně nebude stát majlant. První věc, kterou budete řešit, je ubytování. Běžné západní řetězce nabídnou také západní ceny, pokud však budete hledat normální místní hotely, ušetříte 2–3x při zachování podobné kvality. Jdete-li výslovně po ceně a rádi navíc poznáváte trochu místního života, vyberete si na booking.com či airbnb z mnoha nabídek soukromých apartmánů. V nich totiž zaplatíte doslova pakatel (do 500 Kč na noc).

Na jídlo nechoďte do turistických restaurací, ale hledejte jídelny, tzv. stolovaja (столовая). Dostanete slušnou porci slušného jídla za opravdu nízkou cenu (opět 2–3x nižší než v běžné restauraci). Na jídle obecně ušetříte asi nejvíc. Stravování v jídelnách vyjde dokonce levněji než nakupování v supermarketu, kde jsou ceny podobné jako u nás.

Výrazně ušetříte při pohybu ve městě a cestami MHD nebo maršrutkami (dodávky s pevně danou trasou). Taxi využívejte opravdu jen tam, kam se veřejnou dopravou nedostanete, na místní poměry je zbytečně drahé, naopak MHD opravdu velmi levná (jedna jízda kolem 10–15 Kč).

Při dálkových přesunech pak neplánujte cestu na poslední chvíli. Ceny vlakových jízdenek i letenek nejsou pevně dané a zvyšují se dle obsazenosti.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled celkové ceny za dovolenou v Rusku jsme připravili tři ukázkové rozpočty pro jednotlivé typy cestovatelů:

Nízkonákladový cestovatel se ubytuje v soukromém apartmánu přes airbnb, kde zaplatí kolem 300 Kč za noc. Na obědy bude chodit do jídelen „stolovaja“, kde nechá asi 50 Kč, snídaně a večeře ze supermarketu vyjde na dalších 50 Kč. Po městě se bude přesouvat výhradně MHD, mimo město pak maršrutkami. Denně projezdí něco kolem 50 Kč. Denní náklady tedy činí asi 450 Kč/ osoba den.

Zlatá střední cesta dovolí ubytování v běžném 3* hotelu za zhruba 600 Kč na osobu. Jídlo budete řešit kombinací běžných restaurací a jídelen a v průměru tak za den utratíte kolem 170 Kč. K přesunům zvolíte opět především MHD, ale neodpustíte si i nějakou tu jízdu taxíkem. Denní náklady na dopravu se tak vyšplhají zhruba ke 200 Kč. Navíc si dopřejete nějaké muzeum či návštěvu jiné zajímavosti, což bude v průměru stát kolem 80 Kč na den. Celkem si na den připravte něco kolem 1.000 Kč/osoba den.

Rusko není vyloženě zemí pro luxusní dovolenou, ale i tady se můžete ubytovat v dobrém 5* hotelu za 3.000 Kč na noc, denně chodit do západních restaurací a za jídlo tak utratit klidně 500 Kč a přesouvat se výhradně taxíky. Ve variantě „ljuks“, jak by řekli Rusové, si připravte alespoň 4.000 Kč/osoba den.

Rusko je sice obecně levná země, ale vždy si připravte nějakou rezervu navíc. Především případné náklady na nutnou cestu domů ve dřívějším termínu můžou být vyšší, než očekáváte. Spojení do Ruska patří v rámci Evropy k těm nejdražším.

Chystáš se do Ruska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.