Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Moskva
Podobné teploty ve většině evropské části Ruska

-6 °C

-6 °C

-1 °C

9 °C

15 °C

22 °C

24 °C

21 °C

15 °C

8 °C

-1 °C

-5 °C
Okolí jezera Bajkal
Kruté zimy, suchá léta, platí pro celou jižní Sibiř

-18 °C

-14 °C

-6 °C

2 °C

11 °C

23 °C

25 °C

22 °C

15 °C

5 °C

-8 °C

-15 °C
Soči
Teplejší klima černomořského pobřeží

9 °C

9 °C

12 °C

16 °C

20 °C

25 °C

29 °C

29 °C

25 °C

21 °C

15 °C

11 °C
Murmansk
Běžné počasí severního Ruska

-13 °C

-12 °C

-5 °C

-3 °C

4 °C

13 °C

17 °C

14 °C

7 °C

1 °C

-7 °C

-11 °C

Počasí v Rusku

Už při pohledu na mapu světa bude jasné, že Rusko zabírá ohromnou plochu, a tudíž popsat jednoznačně počasí v zemi není příliš možné. Obecně vzato se však Rusko rozpíná z východu na západ, a tak vlastně leží celé v podobných podnebných pásech jako Evropa.

Zásadní charakteristika podnebí v Rusku je extrémní střídání teplot mezi létem a zimou. Většina území se nachází daleko od otevřeného oceánu, a tudíž teplotní rozdíly patří k těm nejvyšším na světě. Není výjimkou, že i na polárním kruhu může být v létě přes 30 °C a rozdíl mezi létem a zimou na sibiřských pláních může bez mrknutí oka činit i 70 °C.

Léta jsou zkrátka horká s mnoha slunečnými dny, ale také silnými bouřkami. Zimní počasí je pak věrné pořekadlu, že „mráz přichází z východu“. Třeskuté mrazy jsou tu na denním pořádku, stejně jako sněhové přívaly. Slunce mnohdy kvůli zatažené obloze neuvidíte i několik týdnů v kuse.

Jediná část Ruska ležící na kraji subtropického pásu, a tudíž s mírnějšími výkyvy a teplejším klimatem, je oblast kolem letovisek Anapa a Soči.

Kdy jet do Ruska

Z popisu počasí je jisté, že pokud nemáte rádi extrémní počasí, vyrazíte pozdě na jaře (květen, červen) nebo brzy na podzim (září a začátek října). Letní období bude dobrou volbou při cestách do severnějších regionů nebo k Bajkalu či na Kamčatku. Je dobré mít na paměti, že v létě jsou v určitých oblastech (Sibiř, nížiny kolem velkých řek) velmi aktivní komáři, rozhodně nepodceňte nákup dobrého repelentu.

Naopak zima není vhodná pro cesty do žádné části Ruska, nechcete-li zažít extrémní teploty.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu