Průvodce státem
Rusko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti v Rusku

Vízum

Do Ruska potřebujete vízum nehledě na účel cesty. Víza se vydávají pouze předem ve vízových centrech v ČR. Aktuálně (rok 2018) se víza nevydávají přímo na velvyslanectví. Pokud se zrovna nacházíte v jiné zemi než v Česku a potřebujete vyřídit vízum, není to problém, stačí se obrátit přímo na zastupitelský úřad Ruské federace v daném státě.

Vízum na vlastní pěst si nejlevněji zařídíte přes oficiální vízové centrum VFS Global, které má pobočky v Praze, Brně a Karlových Varech.Před vyplněním žádosti o vízum si nejprve musíte zařídit zvací dopis. Ten vystaví buď váš hotel (většinou za poplatek), nebo si ho mnohem jednodušeji vyřídíte přes některou z ruských online agentur. Poplatek se pohybuje kolem 12 € a zvací dopis přijde během minuty do mailu. Příklady agentur k vyřízení zvacího dopisu:

Následně vyplníte vízovou anketu přímo na webu ruského ministerstva zahraničí, navštívíte web vízového centra v Praze, Brně nebo Karlových Varech, kde se objednáte k návštěvě na konkrétní hodinu. Pak už jen stačí zkompletovat všechny potřebné dokumenty, které musíte při žádosti o vízum předložit:

  • Vytištěnou vízovou anketu,
  • Vytištěný zvací dopis,
  • Potvrzení o cestovním pojištění s razítkem pojišťovny a přesně vyznačenou územní a časovou platností,
  • Fotografii pasového formátu na bílém pozadí,
  • Kopii cestovního pasu (pouze stránky s osobními údaji),
  • Cestovní pas platný ještě alespoň 6 měsíců po ukončení cesty do Ruska s minimálně jednou volnou dvojstranou.

Vízum stojí 1.020 Kč + 700 Kč administrativní poplatek, vyřízení trvá 7–10 pracovních dní. Expresní vízum do 3 dnů pak stojí 2.030 Kč + 700 Kč.

Turistická víza se vydávají maximálně na 30 dní, přičemž ale musíte vyznačit přesně dobu, po níž hodláte v Rusku pobývat, a tu nelze překročit.

Při vyplňování vízové ankety musíte vyjmenovat města, v nichž se budete pohybovat, nicméně pokud itinerář nedodržíte, nic se nestane. Důležité je pouze dodržet dobu pobytu, na niž máte vystavené vízum.

Registraci cizince v Rusku vždy provádí hotel a vás osobně se nijak netýká. Budete-li bydlet přes airbnb nebo soukromý apartmán, ubytovatel většinou registraci ignoruje, ale jednak platí, že se nemusíte na cizinecké policii registrovat při pobytu na jednom místě do 3 dnů, ale jednak to opět nikdo nebude řešit, pokud nepřekročíte dobu pobytu.

Očkování

Do Ruska není třeba žádné speciální očkování. Nevyskytují se zde nemoci, které od nás neznáme. Bohatě bude stačit cestovatelský základ proti žloutence.

Celní předpisy

Pro účely běžné turistiky stačí mít na paměti, že nesmíte z Ruska vyvážet žádné kulturní a historické artefakty a surové diamanty. Dále při přechodu ruských hranic, a to oběma směry, hlídejte uvedená množství:

  • Alkoholické nápoje převyšující 2 litry (ano, představa koupě levné vodky je lákává, ale právě převoz alkoholu ve větším množství je nejčastěji odhalovaný prohřešek),
  • 200 cigaret, 50 doutníků, 0,25 kg tabáku,
  • Hotovost převyšující 10.000 USD.

Dovoz dronu pro turistické účely je možný bez povolení pouze tehdy, pokud váží méně než 250 gramů.

Fotografování

Počítejte s tím, že v Rusku stále ještě panuje poměrně silná paranoia ohledně špehování, a tak se můžete setkat se zákazy při focení jakýchkoli objektů připomínající strategickou činnost. Zejména sem patří továrny, elektrárny, mosty, letiště, nádraží nebo vládní budovy. Při focení výše uvedeného je velmi pravděpodobné, že dřív nebo později za vámi přijde ostraha, uposlechněte výzvy k zákazu.

Focení vojenských objektů pak může mít i dohru na policejní stanici a detailní lustraci vaší osoby.

Výjimku tvoří stanice metra, kde je naopak fotografování výslovně povoleno – Rusové jsou zkrátka na svoje kýčovité, ale krásně zdobené stanice náležitě pyšní.

Země neomezených možností

Rusko je i po rozpadu SSSR zdaleka největší zemí světa, vždyť se svými 17.000.000 kilometry čtverečními takřka dvakrát strčí do kapsy druhou Kanadu. Země se táhne přes deset časových pásem od východní Evropy, až po nejvýchodnější výspy Asie. Od subtropů, až po arktický pás. To asi nejlépe vystihuje, jak obrovská je.

Do Ruska zatím neplynou davy turistů, ať už kvůli předsudkům, nebo vízové povinnosti. Každopádně je faktem, že tak trochu pejorativní úsloví z dob minulých, že „Rusko je zemí neomezených možností“, je vlastně pravdivé. Najdete tu naprosto vše, co od cestování očekáváte. Skvostná historická města, tisíce kilometrů člověkem nedotknuté přírody, cestování v čase, kdy si na spoustě míst připomenete, jak to u nás vypadalo před 30 lety, ale i pro mnohé netušené možnosti sportovního a kulturního vyžití.

Při cestách širou Rusí poznáte, že předsudky vůči obyčejným Rusům jsou opravdu ve valné většině případů jen předsudky. Zjistíte také, že kulturou je nám Rusko velmi podobné a zároveň velmi vzdálené. Jen obtížně se tahle obrovská země popisuje, musíte zkrátka na vlastní kůži zažít, zda budete Rusko milovat, nebo nenávidět. Nic mezi tím obvykle neexistuje.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
Vízum za 2 050 Kč
Turistická víza včetně zvacího dopisu musíš mít před odletem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
V zimě je tu zima jak... v Rusku.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 65 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu