Rwanda
Rwanda

Peníze a ceny v Rwandě

Rwandský frank

Místní měnou je rwandský frank. Setina franku je centime, ale pro jeho příliš malou hodnotu se žádné mince nerazí. Rwandský frank se používá od roku 1964 doposud. Bankovky mají hodnotu 500, 1.000, 2.000 a 5.000 franků, mince pak 1, 5, 10, 20, 50 a 100 franků.

100 RWF = 2,66 Kč (kurz k 14. 9. 2017)

Směnárny a platba kartou

Tu a tam se dají použít Visa karty, které jsou akceptovatelné, stejně jako Master Card. Na mnoha místech se zde nedá platit American Express či Discover Cards. Při zaplacení kartou počítejte s cca 5% přirážkou za použití. 

Preferované jsou zde americké dolary nebo rwandské franky. Cestovními šeky zde moc nepochodíte, zcela výjimečně je bere jen pár bank a ještě za vysoké poplatky. 

Kolik co stojí

Rwanda se neřadí zrovna mezi levné země. Ceny zde uváděné jsou orientačí, závisí na kurzu měny.

  • Jídlo v klasické restauraci – 2.000 RF
  • Jídlo v drahé restauraci – 10.000 RF
  • Fast food – 4.500 RF
  • Místní pivo – 800 RF
  • Voda 1,5 l – 600 RF
  • Místní doprava – jednosměrná jízdenka – 250 RF
  • Benzin 1 l – 950 RF

Spropitné a smlouvání

I malé spropitné zde může někomu dosti změnit výšši denního příjmu, která je až mizivě nízká. Pokud jste tedy se službou spokojeni, oceňte to nějakým penízem navíc, ve zvyku je zde dávat 3–10 USD dle náročnosti služby. Místní vám za to budou vděčni, takže mnohdy odvedou i nějakou práci navíc, aby vás potěšili. Pokud chcete dát menší hodnotu, dávejte spropitné raději ve rwandských francích (směna USD ve směnárně je zde zpoplatněna, a tak výměna drobných není výhodná).

Jak ušetřit

Ušetřit se dá již v první řadě na letenkách. Výhodně je lze získat tak, že je koupíte v akci, což vychází asi nejlépe. Dále lze původní cenu také snížit, pokud koupíte rovnou letenku zpáteční než koupit jen variantu open. 

Zvolte levnější typ ubytování. Nemusí to být zrovna hotel, v němž budete spát. Mnohé treky navíc nabízí možnost přespání ve stanu, a tak lze lépe poznat místní přírodu. 

Cestujte ve více lidech. Celkové náklady rozpočítají a také si užijete více zábavy.

Stravujte se pěkně na ulici ve stánku a poznávejte tak život místních. Zde platí jednoduché pravidlo – tam kde je nejvíce lidí, tam dobře vaří. 

Aby vám už neulítla žádná výhodná letenka, sledujte naše stránky.

Denní rozpočet

Pokud budete skromní a budete šetřit, postačí vám i 50 USD osoba/den. Do této hodnoty byste se měli vejít s levnějším ubytováním typu hostel, stravováním formou fast foodu a stopem či jízdou dopravními prostředky na kratší vzdálenosti.

Střední útrata se pohybuje tak do 100 USD. Zahrnuje pokoj ve středně drahém hotelu, jedno jídlo v restauraci a možnost užití taxi či přepravy z místa na místo na delší vzdálenost.

No a samozřejmě utrácet se dá vždycky a všude. Tedy nad 100 USD a výše tu můžete rozhazovat – drahý hotel, jídla v restauracích či pronájem soukromého auta atd. …

Chystáš se do Rwandy?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.