Průvodce státem

Rwanda

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země tisíců kopců

Rwanda zvaná „země tisíce kopců“ je vděčná za toto přízvisko svému vulkanickému původu. Poměrně malá země skrývá deštné pralesy, savany, buše i velká jezera. Vyrazte do „Švýcarska afriky“, do kouzelné země nejen za horskými gorilami. 

Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 30 dní získáš on–line na migration.go.wr.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Období návštěvy zvol dle očekávané činnosti.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 3x do roka a ušetříš 30%.
Akční nabídky

Praktické tipy do Rwandy

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Nejstarší osídlení na území dnešního národního parku Nyungwe je přisuzováno Pygmejům skupiny Twa, jejichž potomci zde žijí dodnes. Ti byli vytlačováni bantuskými kmeny, kteří sem přišli okolo 6. století a stali se zde zemědělci. Spolu s Pygmeji splynuli do jednoho etnika Hutu. Ve 13. století sem z jihu začínají pronikat Tutsiové, kteří si Hutuy podrobili a v 15. století vzniká království Banyarwanda. To zaniklo až v 19. století. V té době přicházejí německé armády, aby kolonizovaly, co se dá, a tak se oblast zvaná Ruanda-Urundi stává německou kolonií. Tutsiům byla nabídnuta spousta výhod, např. vzdělání, a tak se rozdíl mezi Tutsii a Huty stále prohluboval a zároveň rostl odpor Hutuům. V roce 1916 přebírá koloniální vedení Belgie a zvýhodňování Tutsiů pokračuje. Až v roce 1961 vzniká Rwandská republika, Tutsiové jsou vytlačeni z celého vedení státu a na jejich pozice nastupují Hutuové. Nezávislou republikou se Rwanda stává o rok později. Tím přestává být poručenským územím OSN, jak tomu bylo od roku 1946. Tutsiové, kteří po změnách ve vládě utekli do Burundi, začínají chystat svůj vpád zpět a požadují návrat bývalého režimu. V roce 1963 dochází k invazi do Rwandy, při níž bylo zabyto na 12.000 Tutsiů a proběhl útěk dalších Tutsiů do okolních zemí.

Roku 1973 dochází k vojenskému puči vedeném generálem Juvénalem Habyarimanym, který svrhl vládu i prezidenta a stal se jím sám. V roce 1991 se Rwanda stává pluralitním státem. Ovšem již roku 1990 vtrhává do Rwandy povstalecká armáda Tutsiů, která se formovala nejdříve v Ugandě. Pak dochází k střídavým bojům i příměřím, až do roku 1994, kdy bylo sestřeleno letadlo s prezidenty Rwandy a Burundi.

Poté dochází k velké občanské válce, která je vyvrcholením dlouhodobého politického napětí. Roku 1994 začíná rwandská genocida, jejímiž oběťmi byli Tutsiové a umírnění Hutuové. Nejdříve probíhají násilnosti v hlavním městě, pak se rozšiřuje i po zbytku země. Je zavražděno na 800.000 lidí a situaci nezachránila ani OSN, povolána musela být až vojska z Francie. Jelikož v dobách války uprchlo hodně Rwanďanů do ostatních zemí a především do Zairu, netrvá klid dlouho a válka vypuká i tam, stejně jako nepokoje v Burundi. Ještě okolo roku 2000 byla situace stále napjatá. V dnešní době je již naštěstí stabilní a otevřená turistům.

Lidé

Většina lidí vyznává křesťanství a hlásí se buď ke katolické, nebo k protestantské církvi, necelé 2 % obyvatel řídí svůj život podle Koránu. V zemi jsou 2 etnické skupiny lidí, větší Hutuové a menší Tutsiové. V minulosti mezi nimi docházelo ke svárům, ale v dnešní době zde není povoleno rozlišovat obyvatele podle etnických skupin, užívá se pouze název Rwanďané.

Lidé Rwanda

Svátky

 • 1. leden – Nový rok
 • 1. únor – Den hrdinů
 • 7. duben – Den národního smutku
 • 1. květen – Svátek práce
 • 1. červenec – Den nezávislosti
 • 4. červenec – Den míru a jednoty
 • 25. září – Den republiky
 • 1. říjen – Den národních hrdinů
 • 1. listopad – Svátek Všech svatých
 • 25. prosinec – Vánoční svátky

Kultura

Rwanda je velice rozmanitá země, která je jednotným státem již z dob předkolonialistických, a tak si uchovala spoustu zvyků a tradic, aniž by ji nějak více ovlivňovaly okolní státy.

Nedílnou součástí jakýchkoli oslav, obřadů, společenských setkání atd. jsou hudba i tanec Nejznámějším tradičním tancem je intore. Velmi důležité jsou zde bubny, na které hrají bubeníci obvykle ve skupinách po sedmi nebo devíti lidech.

Jazyk

Úředním jazykem je angličtina, rwandština a francouzština. Setkat se zde můžete také se svahilštinou.

Minislovíček na cestu:

 • Good morning/ afternoon/evening – Dobré ráno/ odpoledne/ večer
 • Hi / Hello – Ahoj
 • Good bye – Nashledanou
 • Thank you – Děkuji
 • Nice to meet you – Těší mě
 • I´m sorry – Omlouvám se
 • It is ok – To je v pořádku
 • Out of order – Mimo provoz
 • No smoking – Nekuřte
 • Keep silence – Udržujte ticho
 • Engaged – Obsazeno
 • Single room / double room – Jednolůžkový / dvoulůžkový pokoj
 • Key card – Karta od pokoje
 • Half / Full board – Polopenze / plná penze
 • Roundtrip / return ticket – Zpáteční jízdenka
 • Single / one-way ticket – Jednosměrná jízdenka
 • Schedule – Jízdní řád

Turismus

Po genocidě v roce 1994 se Rwanda dostává do podvědomí lidí. Velké dotace od ostatních států ji pomáhají postavit se znovu na vlastní nohy a jelikož si její obyvatelé uvědomují důležitost výdělku z turismu, každého návštěvníka si tu pečlivě hýčkají.

Geografie

Rwanda je malá země ve střední Africe. Sousedí s Ugandou, Tanzanií, Burundi a s Demografickou republikou Kongo. Její rozloha čítá 26.338 km2. Od roku 2009 je země členem Commonwealthu. Půda je využita takto: ze 47 % pole, 22 % lesy a z 18 % pastviny.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Rwandský frank

Místní měnou je rwandský frank. Setina franku je centime, ale pro jeho příliš malou hodnotu se žádné mince nerazí. Rwandský frank se používá od roku 1964 doposud. Bankovky mají hodnotu 500, 1.000, 2.000 a 5.000 franků, mince pak 1, 5, 10, 20, 50 a 100 franků.

100 RWF = 2,66 Kč (kurz k 14. 9. 2017)

Rwandský frank

Směnárny a platba kartou

Tu a tam se dají použít Visa karty, které jsou akceptovatelné, stejně jako Master Card. Na mnoha místech se zde nedá platit American Express či Discover Cards. Při zaplacení kartou počítejte s cca 5% přirážkou za použití.

Preferované jsou zde americké dolary nebo rwandské franky. Cestovními šeky zde moc nepochodíte, zcela výjimečně je bere jen pár bank a ještě za vysoké poplatky.

Kolik co stojí

Rwanda se neřadí zrovna mezi levné země. Ceny zde uváděné jsou orientačí, závisí na kurzu měny.

 • Jídlo v klasické restauraci – 2.000 RF
 • Jídlo v drahé restauraci – 10.000 RF
 • Fast food – 4.500 RF
 • Místní pivo – 800 RF
 • Voda 1,5 l – 600 RF
 • Místní doprava – jednosměrná jízdenka – 250 RF
 • Benzin 1 l – 950 RF

Spropitné a smlouvání

I malé spropitné zde může někomu dosti změnit výšši denního příjmu, která je až mizivě nízká. Pokud jste tedy se službou spokojeni, oceňte to nějakým penízem navíc, ve zvyku je zde dávat 3–10 USD dle náročnosti služby. Místní vám za to budou vděčni, takže mnohdy odvedou i nějakou práci navíc, aby vás potěšili. Pokud chcete dát menší hodnotu, dávejte spropitné raději ve rwandských francích (směna USD ve směnárně je zde zpoplatněna, a tak výměna drobných není výhodná).

Jak ušetřit

Ušetřit se dá již v první řadě na letenkách. Výhodně je lze získat tak, že je koupíte v akci, což vychází asi nejlépe. Dále lze původní cenu také snížit, pokud koupíte rovnou letenku zpáteční než koupit jen variantu open.

Zvolte levnější typ ubytování. Nemusí to být zrovna hotel, v němž budete spát. Mnohé treky navíc nabízí možnost přespání ve stanu, a tak lze lépe poznat místní přírodu.

Cestujte ve více lidech. Celkové náklady rozpočítají a také si užijete více zábavy.

Stravujte se pěkně na ulici ve stánku a poznávejte tak život místních. Zde platí jednoduché pravidlo – tam kde je nejvíce lidí, tam dobře vaří.

Aby vám už neulítla žádná výhodná letenka, sledujte naše stránky.

Denní rozpočet

Pokud budete skromní a budete šetřit, postačí vám i 50 USD osoba/den. Do této hodnoty byste se měli vejít s levnějším ubytováním typu hostel, stravováním formou fast foodu a stopem či jízdou dopravními prostředky na kratší vzdálenosti.

Střední útrata se pohybuje tak do 100 USD. Zahrnuje pokoj ve středně drahém hotelu, jedno jídlo v restauraci a možnost užití taxi či přepravy z místa na místo na delší vzdálenost.

No a samozřejmě utrácet se dá vždycky a všude. Tedy nad 100 USD a výše tu můžete rozhazovat – drahý hotel, jídla v restauracích či pronájem soukromého auta atd. …

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Rwandy

Do Rwandy se lze asi nejpohodlněji dostat letecky. Např. s aerolinkami KLM nebo Turkish Airlines, Inc. atd. se z Prahy dostanete až do hlavního města Kigali. Doba letu se průměrně pohybuje kolem 12 hodin, většinou se jednou či vícekrát přestupuje, což může ovlivnit dobu přepravy. Cena se pohybuje kolem 20.000 Kč na osobu za zpáteční letenku.

Pokud se rozhodnete do Rwandy jet autem, pak se sem nejlépe dostanete z Ugandy či z Tanzánie. Z Burundi nebo Konžské demokratické republiky se cesta z bezpečnostních důvodů nedoporučuje. Důležité je mít s sebou terénní auto.

Jak se nejlépe dopravovat

Běžné taxi fungují stejně jako u nás, jen nejedou dříve, než jsou plní. Mnohdy se do šestimístného taxi vejde až 18 cestujících. Děti se totiž nepočítají, počítá se s tím, že sedí na dospělých.

Na dálkovou dopravu zde místní využívají autobusy společností Trinity, Jaguar Executive nebo Yahoo Car Express, které je za přiměřený peníz dovezou mezi Kigali, Kampalou a další destinace. Jedná se i o cestách do Tanzanie či Východního Konga. Také můžete jet minibusem, jezdí ze stejných míst jako autobusy. Vejde se do nich většinou 18 lidí. Lístek zakoupíte v pokladně před odjezdem, tarif bývá pevně stanoven.

Železniční doprava zde zatím neexistuje, nicméně Čína na východním pobřeží začala stavět železnici, která by měla vést z Mombasy až do Burundi s odbočkou do Súdánského Džuba. Protne tak 5 zemí (Keňu, Ugandu, Rwandu, Burundi a Jižní Súdán). Zatím končí v Nairobi.

V případě, že si budete chtít projet Rwandu sami, můžete si pronajmout auto od společnosti Self Drive Rwanda, např. Land Cruiser 4x4 vás vyjde od 120 USD na den. Pro řízení auta je však potřeba mít mezinárodní řidičský průkaz. Někdy se také více vyplatí pronajmout si auto i s řidičem.

Pokud se rozhodnete přivézt si vlastní auto, pak je potřeba si zakoupit tzv. Carte d´Entrée, kterou policie často kontroluje. Nezapomeňte také na pořádné pojištění, hasicí přístroj či trojúhelníky.

Stav silnic je již dnes v dobrém stavu. Z původních prašných cest jsou dnes krásně zpevněné komunikace především v okolí velkých měst, nechybí ani směrové ukazatele. S prašným povrchem samozřejmě počítejte v odlehlejších oblastech nebo v národních parcích.

Leteckou dopravu zde zajišťuje společnost RwandAir z hlavního města Kigali. Provozuje přepravu mezi městy Kigali a Kamembe. Z letiště Kigali pak startují mezinárodní lety.

Lodní doprava do Konžské demografické republiky a následně cesta autem až do Rwandy se po stránce bezpečnosti nedoporučuje.

Silnice Rwanda

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Rwandská kuchyně

Rwandské jídlo se skládá z jednoduchých jídel z místní úrody. Není nijak ostré. Především se tu jí fazole, hrách, kukuřice, sladké brambory, proso a spousta ovoce (banány, mango atd). Největším jídlem je tu večeře. Přes den se jí jen jednoduše, a to např. vařené fazole nebo banány či kasavu.

Od prodejce u silnice v městech si můžete koupit i praženou kukuřici nebo grilované maso.

Místní speciality, které doporučujeme vyzkoušet:

Brochette – Neboli maso se zeleninou na špejli, dalo by se říct takový špíz. Patří mezi nejoblíbenější jídla. Je vyroben z kozího masa, ale někdy i vepřového nebo hovězího masa, popřípadě ryby

Brochette

Fermentované mléko neboli ikivuguto je k dostání prakticky všude.

Místní pivo Urwagwa je vyrobeno z čiroku nebo banánů.

Po celé východní Africe se konzumuje také ugali neboli kaše z manioku nebo kukuřice a vody.

Isombe se vyrábí z manioku, listů a další zeleniny, až vznikne tmavězelená kaše a podává se nejčastěji s rybou.

Jak se stravovat jako místní

Vyrazte do ulic nejlépe na trh, popovídejte s místními a u stánku si s nimi dejte misku fazolí nebo třeba jen praženou kukuřici na klacku. Ochutnejte místní pivo, které se tady nejčastěji vyrábí podomácku. Pijí zde muži I ženy.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny jídle v restauracích se neřadí mezi nejlevnější. Cena se pohybuje kolem 2.000 RF v restauraci klasické, v té luxusní si připlatíte až na 10.000 RF. Pokud jste byli se vším spokojeni, zanechte spropitné.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Kigali Up

Je každoročně konaný hudební festival umělců z celého světa. Zaposlouchejte se do funku, reggae, blues, hip hopu a dalších. Koná se každoročně v hlavním městě Kigali. Festival je také dobře vybaven pro rodiny s dětmi. Pro ty nejmenší je tu připravena spousta zábavy, jako je možnost vyzkoušet si hraní na různé nástroje, tanec, malování a další.

Filmový festival

Filmový festival se koná v červenci a ve Rwandě se jmenuje Hillywood. Jedná se o jednu z nejdůležitějších akcí v zemi a nejprestižnější festival v Africe. Po celých 7 dní mohou návštěvníci sledovat to nejlepší od známých mistrů i od mezinárodních talentů. Festival má tradici již 10 let.

Caplaki

Je shluk asi 38 dřevěných chatiček (stánků), krásně modro-zelených, kde můžete koupit na co si jen vzpomenete. Od dekorativních předmětů, přes boty, krásné šátky, naušnice, sošky a mnoho dalšího. Najdete ji v hlavním měste Kigali, ulice KK2 Ave.

Cootrac

Asociace asi 22 stánků, které prodávají výrobky řemeslné výroby najdete v Kigali. Najdete je ve starém skladu přímo v centru města. Prodejci jsou přátelští a i když suvenýry zde nejsou pokaždé stoprocentní originál, určitě vám udělají radost.

Výstup na vulkán Karisimbi

Karisimbi je jedním z nejkrásnějších sopečných vrcholů v národním parku. Celý trek na jeho vrchol trvá asi 2 dny vychází se z nadmořské výšky cca 2.600 m. Nejdříve se jde opravdu hustým porostem z lobélií a mohutných stromů. V prvním tábořišti asi ve výšce 3.500 m se rozbije tábořiště a vy si můžete vychutnat jedinečný výhled na všechny 4 velikány – Gahinga, Sabyinyo, Bisoke a Muhabura. Druhý den se vychází časně zrána, před svítáním a terén je již opravdu náročný, ale odměna v podobě pohádkových panoramat za svitu ranního slunce stojí za to. Ani nemusíte vyšplhat úplně na vrchol, už cestou se stačí jen rozhlížet.

Karisimbi

Congo Nile Trail

Je trasa podél jezera Kivu z Rubavu, pokračující po Rutsiro přes Karongi, Nyamasheke a končící v Rusizi Districtu. Je dlouhá necelých 230 km a obdivovat během ní můžete překrásnou krajinu s vysokými horami, lesy, plantážemi i průzračnou vodou jezera Kivu. Cestou navštívíte několik vesniček. Trasa se dá urazit celá 10denním pochodem nebo za 5 dní na kole. Spí se ve stanech. Na trasu se dá samozřejmě domluvit a v případě potřeby se dá ujít či ujet jen část z ní. Rezervaci můžete provézt na: reservation@rwandatourism.com.

Trek do výzkumného centra Dian Fossey

Tento výlet trvající 3–4 hodiny vás povede nejkrásnějšími úseky lesů Hagenia-Hypericum v národním parku Volcanoes. Navštívíte dům Dian Fossey, místo, kde byla zavražděna, i hrob, kde je pohřbena. Cena je cca 75 USD za osobu a začíná se cca v 7 hodin ráno od parku Kinigi. Doporučujeme vzít si pevnou obuv, která jen tak nepromokne a trekovou hůl (hole). Povolení lze zakoupit v hlavní budově parku. Na trek není potřeba jakákoli rezervace.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Cesty do národních parků provozujte jen prostřednictvím cestovních kanceláří (přímo z Kigali, ale lepší je mít to zařízené předem). Bez povolení Rwanských kanceláří je vstup do národních parků zakázán. Dále se doporučuje opustit parky přes setměním.

Voda z vodovodního řádu se dá použít ke konzumaci až po převaření nebo po přečištění tabletami.

Při cestě do Rwandy opravdu nepodceňujte cestovní pojištění a zajistěte si řádné již před odletem.

Kriminalita

Z hlediska bezpečnosti je v současnosti Rwanda považována za klidnou zemi. Setkat se zde můžete spíše s pouliční krádeží menšího rozsahu. Dbejte tedy vždy zvýšené bezpečnosti a nevstupujete do zapadlých ulic a uliček.

Doporučuje se ale vyvarovat se návštěv vesnic při hranicích s Konžskou demokratickou republikou, z důvodů ojedinělých útoků geril v této oblasti. Při cestování se vyhněte Burundi, Konžské demokratické republiky – cesta autem i cesta lodí se z bezpečnostních důvodů nedoporučuje.

Fotografování vládních budov je přísně zakázáno.

Také se zde nesmí používat igelitové sáčky a tašky. Místo nich na letišti každý turista obdrží ekologický obal.

Riziko katastrof

Rwanda patří mezi seismicky aktivní země. V případě zemětřesení je třeba dbát pokynů odborníků, např. na stránkách Záchranný kruh, které doporučujeme si nastudovat před odletem do jakékoli seismicky aktivní země.

Internet a elektřina

Nejčastější typ zástrček ve Rwandě je typ C neboli zástrčka se 2 hroty. Stejný tvar, jako se používá v Evropě. Takže si s redukcí nemusíte lámat hlavu.

Meně častý je typ J, který se hojně využívá ve Švýcarsku nebo Lichnštejnsku. Má 3 kolíky.

Internet je dobře dostupný ve městech, hotelech, barech i restauracích. Počítejte však s pomalejší rychlostí. Pokud se budete chtít připojit na internet i ve vzdálenějších místech Rwandy, pak se doporučuje dokoupit si místní simkartu s daty.

Důležité kontakty

Zde uvádíme telefonní čísla, která by se mohla hodit:

 • První pomoc – 112
 • Hasiči – 111
 • Policie – 113
 • Nemocnice King Faycal Hospital – 85397, 82421 (nejlépe vybavená)
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Pro vstup do Rwandy je potřeba mít platný pas, který bude aktuální ještě alespoň 6 měsíců od vstupu, a vízum. To lze získat na ambasádě v Berlíně. Platí se 30 USD.

Do zemí jako je Keňa, Rwanda a Uganda (tzv. East Africa Tourist Visa) lze od roku 2014 požádat o jednotné turistické vízum pro více vstupů s platností 90 dní. Poplatek se pohybuje kolem 100 USD. Vstup je nutné učinit přes zemi, která vízum vystavila.

Vízum nelze získat při příletu, musí se o něj zažádat dopředu.

Očkování

Před odletem do Rwandy je potřeba absolvovat alespoň s desetidenním předstihem očkování proti žluté zimnici, což patří mezi povinná očkování.

Mezi doporučená očkování je pak zahrnuto očkování proti hepatitidě A a B, břišní tyfus nebo vzteklina.

Antimalarika Chloroquine v této oblasti nezabírají.

Celní předpisy

Vývoz i dovoz jakýchkoliv předmětů vyrobených nebo pocházejících z divoké zvěře je trestný. Dále pak samotný vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán.

Pro další informace doporučujeme se poptat na zastupitelském úřadě Rwandy.

Co vidět a navštívit v Rwandě

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Rwandě

Zavřít boční panel

Národní park Volcanoes

Je světoznámý především jako poslední útočiště goril horských. Skládá se ze 7 vrcholů velkých sopek a už jen název pohoří Virunga (ve svahilštině „sopka“), naznačuje přítomnosti vulkánů. Nachází se severně od jezera Kivu. Gorily jako první Evropan spatřil německý důstojník a badatel Robert von Beringei, po němž je gorila horská pojmenovaná jako Gorilla beringei beringei. Počty goril horských prudce klesaly, místní jim káceli okolní lesy kvůli pěstování zemědělských plodin či tabáku a zabíjeli je kvůli masu. Mláďata se pak prodávala do ZOO.

Dnes se lidé vydávají za několika posledními rodinami goril horských. Pro vstup do oblasti je nezbytné povolení rwandské kanceláře pro turistiku a národní parky. Denně je smí navštívit max. 8 lidí v 7 samostatných skupinkách doprovázených minimálně 2 zkušenými strážci parku. Cena permitu se pohybuje mezi 750–1.500 USD. Samozřejmě lze povolení zvýhodnit a získat „slevu“. Např. pro turisty, kteří po dobu nejméně 3 dnů navštěvují národní parky, jako jsou Nyungwe a Akagera, je možnost obdržet slevu 30 %. Záleží také v jakém období se za gorilami vypravíte, v sezoně bude cena vyšší než v měsících, kdy sem moc turistů nejezdí.

Gorily žijí v malých tlupách, kdy celé skupině zde velí nejstarší samec – silverback, který zde rozhoduje o všem. Dožívají se cca 50 let. Živí se rostlinami, sem tam hmyzem či hlemýždi. Asi čtvrtinu svého času věnují jídlu. V noci spí na zemi v tzv. „hnízdech“, která si zde vytvářejí. Jsou výrazní svou mimikou.

Na jejich záchraně se podílela také známá Dian Fosseyová, která vedla velké kampaně za jejich záchranu. V dnešní době jejich počty pomalu rostou (ale zatím opravdu velice pomalu).

Zavřít boční panel

Národní park Nyungwe Forest

Je jednou z nejdůležitějších oblastí biodiverzity. Na jeho území se nachází jeden z nejstarších deštných pralesů v Africe. Park vybízí ke skvělé pěší turistice, během níž můžete sledovat šimpanzy zvyklé na lidské návštěvy. Národní park je rozdělen na 2 cesty – Huye-Cayngugu. Turisté mají možnost vstoupit do parku buď díky centru Uwinka, nebo Gisakura. Za jednodenní sledování šimpanzů zaplatíte cca 90 USD, pokud se sem budete vracet a budete je pozorovat 2 nebo 3 dny po sobě, bude vás to stát jen 110 USD.

Zavřít boční panel

Národní park Akagera

Se rozkládá na 1.200 km2 ve východní Rwandě. Byl založen roku 1934 na ochranu zvířat a vegetace. Park dostal jméno podle řeky Kagera, která se line podél východní hranice a napájí několik jezer (také jezer Ihema). Park zahrnuje také největší mokřinu ve východní a střední Africe. Ročně jej navštíví přes 36.000 turistů. Je domovem velké africké pětky – lva, leoparda, slona, nosorožce a buvola. Permit do parku se pohybuje kolem 35 USD za osobu/den.

Zavřít boční panel

Vodopád Rusumo

Rusumo je vodopád ležící na řece Kagera, na hranicích mezi Rwandou a Tanzánií. Vodopád je asi 15 m vysoký a cca 40 m široký. Na řece je také elektrárna na výrobu energie, díky níž mají přistup k elektřině v Tanzanii, Rwandě i Burundi.

Zavřít boční panel

Vodopád Kamiranzovu

Je jedním z důvodů, proč navštivit park Nyungwe. Za namáhavým trekem, během něhož můžete zkoumat místní faunu i flóru, budete odměněni ohromujícím vodopádem.

Vodopád je rozdělen na 2 části – dolní – rozprostírající se na obrovských skalách, kde je ideální místo k poskytnutí fotografií, zatímco druhá – horní je před padající vodou.

V parku Nyungwe máte jedinečnou příležitost projít se po lanovém mostě (jediném ve východní Africe) a obdivovat prales shora.

Zavřít boční panel

Vodopád Ndaba

Je součástí Ndaba Rock v Karongi. Je vysoký kolem 100 m a své jméno dostal podle muže Ndaby, který podle místních zde zemřel za to, že neměl solidární chování.

Zavřít boční panel

Vodopády Gishwati

Vodopády naleznete v rezervaci Giswati. Sice tento vodopád nepatří mezi největší či nejsilnější, ale určitě si zaslouží vaši pozornost.

Zavřít boční panel

Plantáže kávy a čaje

Plantáže kávy a čaje jsou dalším místem, které můžete ve Rwandě navštívit. Mezi nejnavštěvovanější oblasti patří část parku Nyungwe – Gisovu a Gisakura.

Čaj patří mezi nejvýznamější položky vývozu Rwandy. Díky vulkanické půdě a mírnému klimatu vytváří ideální podmínky pro jeho pěstování. Návštěvníci mohou vidět, jak se čaj sklízí, zpracovává i si ho ochutnat.

Další významnou položkou je káva, která jde také z většiny na export. Sklizeň je připravena obvykle mezi únorem a květnem a řada zemědělských družstev nabízí výlety, během nichž se můžete blíže seznámit s celým procesem zpracování kávy až po její ochutnávku.

Nejoblíbenějším místem pro návštěvu kávové plantáže je Kinunu, asi 20 km do Gisenyi. Výborně se tato prohlídka kombinuje např. s Congo Nile Trail.

Zavřít boční panel

Veřejná pláž v Gisenyi

Pláž pod hlavním městem je oblíbeným místem ke smočení. Vody jsou zde sice šedozelené a písek je hrubý a nažloutlý, je ale vítanou příležitostí, jak si odpočinout a zchladit se. Ubytovat se můžete v jednom z místních hotelů přímo na břehu jezera.

Zavřít boční panel

Národní muzeum Rwandy

Bylo dáno městu jako dar od Belgie, a to v roce 1989, aby připomnělo 25 let nezávislosti. Samotnou budovu zaručeně poznáte, je tou nejkrásnější ve městě. Zahrnuje nejlepší entografické a archeologické sbírky. Výstava se rozkládá v 7 výstavních halách. Návštěva muzea rozhodně stojí za to, setkat se zde můžete i s živými bubeníky a tanečníky, kteří celý dojem z výstavy ještě umocňují.

Zavřít boční panel

Muzeum Rukari

Muzeum je jedním z důvodů, proč turisté navštěvují Nyanzu. Ta byla v minulosti srdcem Rwnady a sídlem monarchie. Je zde zrekonstruován tradiční starý palác Mwami společně s dalšími budovami. V něm naleznete masivní královské lůžko a nejrůznější nádoby. O kousek vedle je umístěn nový palác z koloniální sféry – Palác krále Mutara III Rudahigwa. Setkáte se tu s bohatou historií, avšak v paláci není možné fotografovat.

Zavřít boční panel

Iby iwacu culture village

Vesnice Iby´iwacu leží asi 15 minut jízdy od Sabyinyo Silverback Lodge a stojí za to ji navštívit. Budete mít pocit, jako byste se vrátili v čase. Obdivovat zde můžete tradiční dům krále, sledovat místního lékaře, jak připravuje léky z bylinné směsi, vyzkoušet si můžete práci s lukem a šípy a užijete si místní tanec i hudbu. Za vstup počítejte minimálně s 20 USD.

Zavřít boční panel

Hotel Rwanda

V místním hotelu Rwanda si můžete posedět i občerstvit se. Hotel znáte ze stejnojmenného filmu.

Zavřít boční panel

Památník genocidy v Kigali

Nezapomínejte na tragickou událost, která se ve Rwandě odehrála. Díky tomuto památníku se můžete dozvědět, proč genocida vznikla. Památník je místem posledního odpočinku cca 250.000 obětí.

Zavřít boční panel

Památník tábora v Kigali

Deset kamenných sloupů, které zde naleznete, označuje místo, kde bylo první den genocidy zavražděno 10 belgických mírových jednotek OSN. Každý ze sloupů zde představuje jednoho z vojáků. Horizontální řez v něm, pak jeho věk. Budova, v níž vojáci zemřeli, je nyní malou výstavou o genocidě.

Zavřít boční panel

Památník genocidy Nyanza

Najdete ho v Kicukiro, směrem k letišti. Jedná se o masový hrob údajně 5.000 Tutsi, kteří zde byli masakrováni.

Zavřít boční panel

Kostel Iglesia St Pierre

Krásný kamenný kostel s kouzelně vitrážovými okny a barevnými mozaikami uvnitř je místem klidu. I zde patří část kostela vzpomínce na genocidu.

Zavřít boční panel

Kostel Ntarama

Kostel, nacházející se asi 25 km jižně od Kigali, který byl ponechán po genocidě tak, jak byl zničen. Jen těla byla odklizena, ale setkat se zde můžete stále se spoustou kusů oděvů pohozených na zemi.

Počasí a sezóny v Rwandě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Rwanda
V každém období má Rwanda něco do sebe

27 °C

27 °C

27 °C

26 °C

26 °C

26 °C

27 °C

28 °C

28 °C

28 °C

26 °C

26 °C

Počasí

Průměrná teplota se zde pohybuje kolem úžasných 30 °C. Ve vyšších polohách se setkáte s teplotou dosti nižší, a to až kolem 13 °C. Období dešťů zde trvá od října do května s malou přestávkou, a to v období od poloviny prosince do poloviny března, kdy zde převládá sucho. Mezi nejsušší měsíce zde patří červen až září. 

Sezóny a kdy vyrazit

Do Rwandy lze vyrazit celoročně. Na pozorování goril je nejlepší využít období sucha, tedy od června do září, na výstupy do oblasti Virunga zase období mimo deště. Od listopadu do března je nejvhodnější pro pozorování ptáků. U jezera Kivu se budete cítit dobře kdykoli.