Země tisíců kopců

Rwanda zvaná „země tisíce kopců“ je vděčná za toto přízvisko svému vulkanickému původu. Poměrně malá země skrývá deštné pralesy, savany, buše i velká jezera. Vyrazte do „Švýcarska afriky“, do kouzelné země nejen za horskými gorilami. 

Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 30 dní získáš on–line na migration.go.wr.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Období návštěvy zvol dle očekávané činnosti.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 3x do roka a ušetříš 30%.
Akční nabídky

Praktické tipy do Rwandy

Co vidět a navštívit v Rwandě

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Rwandě

Zavřít boční panel

Národní park Volcanoes

Je světoznámý především jako poslední útočiště goril horských. Skládá se ze 7 vrcholů velkých sopek a už jen název pohoří Virunga (ve svahilštině „sopka“), naznačuje přítomnosti vulkánů. Nachází se severně od jezera Kivu. Gorily jako první Evropan spatřil německý důstojník a badatel Robert von Beringei, po němž je gorila horská pojmenovaná jako Gorilla beringei beringei. Počty goril horských prudce klesaly, místní jim káceli okolní lesy kvůli pěstování zemědělských plodin či tabáku a zabíjeli je kvůli masu. Mláďata se pak prodávala do ZOO.

Dnes se lidé vydávají za několika posledními rodinami goril horských. Pro vstup do oblasti je nezbytné povolení rwandské kanceláře pro turistiku a národní parky. Denně je smí navštívit max. 8 lidí v 7 samostatných skupinkách doprovázených minimálně 2 zkušenými strážci parku. Cena permitu se pohybuje mezi 750–1.500 USD. Samozřejmě lze povolení zvýhodnit a získat „slevu“. Např. pro turisty, kteří po dobu nejméně 3 dnů navštěvují národní parky, jako jsou Nyungwe a Akagera,  je možnost obdržet slevu 30 %. Záleží také v jakém období se za gorilami vypravíte, v sezoně bude cena vyšší než v měsících, kdy sem moc turistů nejezdí.

Gorily žijí v malých tlupách, kdy celé skupině zde velí nejstarší samec – silverback, který zde rozhoduje o všem. Dožívají se cca 50 let. Živí se rostlinami, sem tam hmyzem či hlemýždi. Asi čtvrtinu svého času věnují jídlu. V noci spí na zemi v tzv. „hnízdech“, která si zde vytvářejí. Jsou výrazní svou mimikou. 

Na jejich záchraně se podílela také známá Dian Fosseyová, která vedla velké kampaně za jejich záchranu. V dnešní době jejich počty pomalu rostou (ale zatím opravdu velice pomalu).

Zavřít boční panel

Národní park Nyungwe Forest

Je jednou z nejdůležitějších oblastí biodiverzity. Na jeho území se nachází jeden z nejstarších deštných pralesů v Africe. Park vybízí ke skvělé pěší turistice, během níž můžete sledovat šimpanzy zvyklé na lidské návštěvy. Národní park je rozdělen na 2 cesty – Huye-Cayngugu. Turisté mají možnost vstoupit do parku buď díky centru Uwinka, nebo Gisakura. Za jednodenní sledování šimpanzů zaplatíte cca 90 USD, pokud se sem budete vracet a budete je pozorovat 2 nebo 3 dny po sobě, bude vás to stát jen 110 USD

Zavřít boční panel

Národní park Akagera

Se rozkládá na 1.200 km2 ve východní Rwandě. Byl založen roku 1934 na ochranu zvířat a vegetace. Park dostal jméno podle řeky Kagera, která se line podél východní hranice a napájí několik jezer (také jezer Ihema). Park zahrnuje také největší mokřinu ve východní a střední Africe. Ročně jej navštíví přes 36.000 turistů. Je domovem velké africké pětky – lva, leoparda, slona, nosorožce a buvola. Permit do parku se pohybuje kolem 35 USD za osobu/den.

Zavřít boční panel

Vodopád Rusumo

Rusumo je vodopád ležící na řece Kagera, na hranicích mezi Rwandou a Tanzánií. Vodopád je asi 15 m vysoký a cca 40 m široký. Na řece je také elektrárna na výrobu energie, díky níž mají přistup k elektřině v Tanzanii, Rwandě i Burundi.

Zavřít boční panel

Vodopád Kamiranzovu

Je jedním z důvodů, proč navštivit park Nyungwe. Za namáhavým trekem, během něhož můžete zkoumat místní faunu i flóru, budete odměněni ohromujícím vodopádem. 

Vodopád je rozdělen na 2 části – dolní – rozprostírající se na obrovských skalách, kde je ideální místo k poskytnutí fotografií, zatímco druhá – horní je před padající vodou. 

V parku Nyungwe máte jedinečnou příležitost projít se po lanovém mostě (jediném ve východní Africe) a obdivovat prales shora.

Zavřít boční panel

Vodopád Ndaba

Je součástí Ndaba Rock v Karongi. Je vysoký kolem 100 m a své jméno dostal podle muže Ndaby, který podle místních zde zemřel za to, že neměl solidární chování.

Zavřít boční panel

Vodopády Gishwati

Vodopády naleznete v rezervaci Giswati. Sice tento vodopád nepatří mezi největší či nejsilnější, ale určitě si zaslouží vaši pozornost.

Zavřít boční panel

Plantáže kávy a čaje

Plantáže kávy a čaje jsou dalším místem, které můžete ve Rwandě navštívit. Mezi nejnavštěvovanější oblasti patří část parku Nyungwe – Gisovu a Gisakura.

Čaj patří mezi nejvýznamější položky vývozu Rwandy. Díky vulkanické půdě a mírnému klimatu vytváří ideální podmínky pro jeho pěstování. Návštěvníci mohou vidět, jak se čaj sklízí, zpracovává i si ho ochutnat.

Další významnou položkou je káva, která jde také z většiny na export. Sklizeň je připravena obvykle mezi únorem a květnem a řada zemědělských družstev nabízí výlety, během nichž se můžete blíže seznámit s celým procesem zpracování kávy až po její ochutnávku. 

Nejoblíbenějším místem pro návštěvu kávové plantáže je Kinunu, asi 20 km do Gisenyi. Výborně se tato prohlídka kombinuje např. s Congo Nile Trail. 

Zavřít boční panel

Veřejná pláž v Gisenyi

Pláž pod hlavním městem je oblíbeným místem ke smočení. Vody jsou zde sice šedozelené a písek je hrubý a nažloutlý, je ale vítanou příležitostí, jak si odpočinout a zchladit se. Ubytovat se můžete v jednom z místních hotelů přímo na břehu jezera.

Zavřít boční panel

Národní muzeum Rwandy

Bylo dáno městu jako dar od Belgie, a to v roce 1989, aby připomnělo 25 let nezávislosti. Samotnou budovu zaručeně poznáte, je tou nejkrásnější ve městě. Zahrnuje nejlepší entografické a archeologické sbírky. Výstava se rozkládá v 7 výstavních halách.  Návštěva muzea rozhodně stojí za to, setkat se zde můžete i s živými bubeníky a tanečníky, kteří celý dojem z výstavy ještě umocňují.

Zavřít boční panel

Muzeum Rukari

Muzeum je jedním z důvodů, proč turisté navštěvují Nyanzu. Ta byla v minulosti srdcem Rwnady a sídlem monarchie. Je zde zrekonstruován tradiční starý palác Mwami společně s dalšími budovami. V něm naleznete masivní královské lůžko a nejrůznější nádoby. O kousek vedle je umístěn nový palác z koloniální sféry – Palác krále Mutara III Rudahigwa. Setkáte se tu s bohatou historií, avšak v paláci není možné fotografovat.  

Zavřít boční panel

Iby iwacu culture village

Vesnice Iby´iwacu leží asi 15 minut jízdy od Sabyinyo Silverback Lodge a stojí za to ji navštívit. Budete mít pocit, jako byste se vrátili v čase. Obdivovat zde můžete tradiční dům krále, sledovat místního lékaře, jak připravuje léky z bylinné směsi, vyzkoušet si můžete práci s lukem a šípy a užijete si místní tanec i hudbu. Za vstup počítejte minimálně s 20 USD.

Zavřít boční panel

Hotel Rwanda

V místním hotelu Rwanda si můžete posedět i občerstvit se. Hotel znáte ze stejnojmenného filmu.

Zavřít boční panel

Památník genocidy v Kigali

Nezapomínejte na tragickou událost, která se ve Rwandě odehrála. Díky tomuto památníku se můžete dozvědět, proč genocida vznikla. Památník je místem posledního odpočinku cca 250.000 obětí. 

Zavřít boční panel

Památník tábora v Kigali

Deset kamenných sloupů, které zde naleznete, označuje místo, kde bylo první den genocidy zavražděno 10 belgických mírových jednotek OSN. Každý ze sloupů zde představuje jednoho z vojáků. Horizontální řez v něm, pak jeho věk. Budova, v níž vojáci zemřeli, je nyní malou výstavou o genocidě.

Zavřít boční panel

Památník genocidy Nyanza

Najdete ho v Kicukiro, směrem k letišti. Jedná se o masový hrob údajně 5.000 Tutsi, kteří zde byli masakrováni.

Zavřít boční panel

Kostel Iglesia St Pierre

Krásný kamenný kostel s kouzelně vitrážovými okny a barevnými mozaikami uvnitř je místem klidu. I zde patří část kostela vzpomínce na genocidu.

Zavřít boční panel

Kostel Ntarama

Kostel, nacházející se asi 25 km jižně od Kigali, který byl ponechán po genocidě tak, jak byl zničen. Jen těla byla odklizena, ale setkat se zde můžete stále se spoustou kusů oděvů pohozených na zemi. 

Počasí a sezóny v Rwandě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Rwanda
V každém období má Rwanda něco do sebe

27 °C

27 °C

27 °C

26 °C

26 °C

26 °C

27 °C

28 °C

28 °C

28 °C

26 °C

26 °C

Počasí

Průměrná teplota se zde pohybuje kolem úžasných 30 °C. Ve vyšších polohách se setkáte s teplotou dosti nižší, a to až kolem 13 °C. Období dešťů zde trvá od října do května s malou přestávkou, a to v období od poloviny prosince do poloviny března, kdy zde převládá sucho. Mezi nejsušší měsíce zde patří červen až září. 

Sezóny a kdy vyrazit

Do Rwandy lze vyrazit celoročně. Na pozorování goril je nejlepší využít období sucha, tedy od června do září, na výstupy do oblasti Virunga zase období mimo deště. Od listopadu do března je nejvhodnější pro pozorování ptáků. U jezera Kivu se budete cítit dobře kdykoli.