Senegal
Senegal

9 míst co vidět v Senegalu

Saint-Louis

St. Louis

Toto historické město známé také pod wolofským názvem Ndar se nachází cca 270 km severovýchodně od Dakaru, poblíž mauretánských hranic. Bylo prvním francouzským osídlením v Africe a i proto nese francouzské jméno. Až do r. 1902 bylo hlavním městem celé francouzské západní Afriky (Senegambie, Mauretánie, Niger, Francouzský Sudán a Guinea, Pobřeží slonoviny, Horní Volta a Dahomey).

Město je střediskem obchodu s rybami, cukrem a burskými oříšky. Sídlí zde druhá nejstarší vysoká škola Senegalu Université Gaston-Berger. Každoročně se zde koná mezinárodní jazzový festival a festival mestické kultury. Jednotlivé části Saint-Louis propojuje železný Faidherbův most z roku 1897 – jedná se o 500 metrů dlouhý most od francouzského konstruktéra Gustafa Eifffela postavený zde údajně díky obrovské administrativní chybě. 

V Saint-Louis uvidíte krásně barevné koloniální domy, velký vládní úřad, ministerstva, radnice, historickou poštu, soud, nemocnice, lycea, nové muzeum fotografie, miniaturní muzeum letectví Aéropostale a nejstarší kostel v západní Africe (v současné době nepřístupný – rekonstruuje se). Zajímavá je i rybářská vesnička ve čtvrti Guet Ndar, kde je muslimský hřbitov a trh marché de Sor s různými léčivými kůrami.

Nedaleko Saint-Louis leží národní parky Parc National des Oiseaux de Djoudj a Parc national de la Langue de Barbarie, které vyhledávají světoví ornitologové. Žije zde na 336 druhů ptáků, kteří přilétají z chladnějších krajin – po dlouhém putování přes Saharu jsou tyto oázy totiž prvním místem, kde konečně spatří zdroj vody. Od listopadu do dubna zde můžete pozorovat růžové plameňáky, pelikány, volavky, kormorány, kolpíky nebo kachny. Do obou parků vyráží turisté po řece na plavidle zvaném piroha. Jde o malou loďku vydlabanou z jediného kusu dřeva a pestrobarevně ozdobenou, která se stala symbolem Senegalu.

Ubytování – vřele doporučujeme cenově přijatelné ubytování v historické části Saint-Louis. Jedná se o koloniální „zámeček“, o nějž se v současné době stará nadšená skupina francouzsko–senegalských umělců. Ta jej přetvořila v taneční a komunitní centrum a pořádá zde i mezinárodní taneční festivaly.

K návštěvě určitě doporučujeme:

Muzeum letectví Aéropostale

Připomíná první přelet Atlantiku ze Senegalu do jižní Ameriky (pilotem společnosti Aéropostale byl i Antoine de Saint Exupéry). Letecká společnost pro přepravu poštovních zásilek –  Aéropostale byla na počátku vzniku současného národního francouzského dopravce Air France. Měla sice krátkou existenci, ale do historie letectví se zapsala průkopnictvím, odvahou, stavovskou ctí, šikovností i zarputilostí – motivací pro to, abychom i my mířili dál a výš. Odkazu Aéropostale již roky věnuje skupina francouzských letců a pravidelně pořádá na sklonku léta společný let po stopách této slavné letecké společnosti. Rallye Toulouse – Saint Louis – Toulouse stopy Aéropostale následuje sice jen do západoafrického Senegalu, to jí ale neubírá na půvabu a důležitosti. Přístaviště hydroplánů, odkud vzlétlo první letadlo, se nachází na cípu ostrova. 

Muzeum se symbolicky nachází vedle hlavní budovy pošty, je otevřeno jenom několik hodin denně a expozice je pouze ve francouzštině. 

Muzeum fotografie (Saint-Louis Photography Museum/Musée De La Photographie De St Louis) 

Pro nás naprosto famózní muzeum, které představuje průřez západoafrické historické i moderní fotografie. Expozice je pouze ve francouzštině. Součástí muzea je krásná kavárna, knihkupectví a obchůdek s vkusnými dárkovými předměty (šperky, oděvy, dekorační a užitková textilie). Vstup je zdarma.

Chystáš se do Senegalu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.