Sierra Leone
Sierra Leone

Bezpečnost v Sierra Leone

Internet a elektřina

Wifi 

Signál wifi sice najdete na každém rohu, většinou je ale nespolehlivý a pomalý. Výjimkou jsou luxusní hotelové resorty a kvalitní restaurace. V ostatních případech se budete muset obrnit trpělivostí. 

Data na sim 

Vzhledem k výše zmíněných problémům s wifi sítěmi se většina Sieřanů spoléhá na mobilní data. Jejich nákup je jednoduchý a levný, na rozdíl od wifi jsou data navíc spolehlivá a relativně rychlá. 

Nákup místní simkarty se tudíž doporučuje i turistům. Jediným menším zádrhelem je nutnost koupení simky v oficiální pobočce operátora, jichž není mnoho, a čekají se na ně velké fronty. Řešením může být pověření místního člověka, kterému dáte kopii pasu a necháte ho, aby vám simku koupil. Zaplaťte mu až po vykonání služby a připojte samozřejmě nějaký bakšiš. 

Jakmile máte místní simku (největší pokrytí má Orange), stačí už jen kdekoli na ulici koupit dobíjecí kartu a zvolit libovolné množství minut, smsek nebo dat. Simkarta stojí zhruba 20.000 Le, 1 GB dat 60.000 Le. Užitečné kódy u operátora Orange: dobití kreditu *136*kód#, zůstatek kreditu *137#, dobití dat *800#, zůstatek dat *137*8#. 

Zásuvky 

Sierra Leone je bývalá britská kolonie, tudíž je nutné mít s sebou redukci na britský typ zásuvek. Pokud byste si ji zapomněli přivézt, lze ji bez větších problémů koupit na místě. 

Zdraví 

Základem je nepodcenit očkování. Při cestách do Sierry Leone je povinná pouze vakcína proti žluté zimnici, avšak doporučuje se i očkování proti žloutence A i B, břišnímu tyfu a meningokoku. Výběr konkrétních vakcín pak vždy s dostatečným předstihem konzultujte se specialistou na cestovní medicínu. 

Jednou z nejběžnějších zdravotních komplikací jsou střevní potíže způsobené konzumací špatně upraveného jídla či nekvalitní vody. Snažte se při objevování místní gastronomie používat selský rozum a nekonzumovat za každou cenu všechno, co vám přistane na talíři. Na druhou stranu ale není nutné chodit z preventivních důvodů jen do těch nejdražších restaurací. Vodu pijte jen balenou a ideálně takovou, která je skladována na tmavém a chladném místě. 

Nejčastěji skloňovaným onemocněním v Sieře Leone byla v posledních letech ebola. Epidemie tohoto viru propukla v zemi v roce 2014 a způsobila smrt více než 4.000 lidí. V současné době je však již epidemie zažehnána, přičemž poslední případ byl zaznamenán v březnu 2016. Onemocnění je způsobováno konzumací tzv. bushmeatu, tedy divoce žijících zvířat (např. opice, netopýři či krysy) – platí tedy, že mimo dobu probíhající epidemie je velmi nepravděpodobné, že se turista nakazil. 

Dalším typickým strašákem při cestách do Sierry Leone bývá malárie. Jak známo, proti této nemoci neexistuje možnost očkování, pouze můžete preventivně brát prášky jako například Malarone. O jejich vhodnosti se však vedou diskuze, jelikož nejenže vás neochrání absolutně, ale jejich užívání je navíc doprovázeno mnoha nežádoucími účinky. Alternativně lze tedy neužívat žádnou prevenci a spoléhat se výhradně na silný repelent určený pro tropické oblasti. Tento postup je pro Sierru Leone doporučován, jelikož například v období sucha, kdy se do této země jezdí nejčastěji, není výskyt komárů příliš velký. Nutno také poznamenat, že když už byste malárii dostali, neohrozí vám v případě včasného vyhledání lékařské péče fatální rizika. Průběh nemoci navíc bývá velmi rychlý, takže už po pár nepříjemných dnech v posteli můžete pokračovat v běžném životě. 

Závěrem se sluší poznamenat, že úroveň lékařské péče v Sieře Leone je značně rozmanitá. Obecně však platí, že v čím větším městě se nacházíte, tím kvalitnější péče bude poskytnuta. Zároveň si v případě nutnosti ošetření zjistěte, která z nemocnic v daném městě je nejkvalitnější a do ní pak běžte – rozdíly jsou velké. Kvalitní cestovní pojištění vám pokryje veškeré náklady, přestože je jedna nemocnice dražší než jiné. 

Kriminalita 

Co se týče kriminality, platí jednoduchá poučka – používejte selský rozum. Sierra Leone není válečná zóna, zároveň tam však všichni nejsou svatoušci. Nejběžnějším zločinem jsou krádeže, proti nimž se sice těžko bojuje, ale můžete jim alespoň maximálně předejít. Například tím, že si s sebou nebudete brát šperky, hodinky či jakékoli další zbytné věci, které upoutají pozornost zlodějů. Jediné, co reálně potřebujete při procházce městem, je dostatečně velké množství peněz v ruličce a případně i mobil. Pokud jdete večer do klubu plného lidí, vezměte si s sebou raději jen ty peníze. 

Jiné druhy kriminality by se vás jako turistů příliš neměly týkat. Při cestě v noci vás sice místní uvidí jako chodící peněženku, ale na druhou stranu se nemusíte bát, že by vás bezdůvodně násilně přepadávali nebo unášeli. Takové případy jsou výjimečné. Pro co největší eliminaci všech rizik je vždy dobré chodit ve skupince, v níž ideálně bude i někdo z místních, komu věříte. 

Riziko katastrof 

Nejběžnější přírodní katastrofou v Sieře Leone jsou sesuvy půdy. Jev, který bývá většinou spojený se silnými dešti a nekvalitním podložím, zabíjí ročně stovky lidí. Ve většině případů se objevuje v chudinských oblastech, ale výjimečný není ani ve Freetownu. Prakticky výlučně se však děje pouze v období dešťů.

Důležité kontakty 

Telefonní čísla, která se vám mohou během pobytu hodit, jsou následující: 

  • Policie: 999 
  • Hasiči: 998 
  • Ambulance: 997 

Nouzová linka velvyslanectví ČR v Accře (spravuje i Sierru): +233 247 011 428 

Před cestou se zaregistrujte v systému DROZD: https://drozd.mzv.cz/  

Chystáš se do Sierra Leone?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.