Průvodce státem
Sierra Leone
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Sierra Leone

Jak do Sierry Leone 

Do Sierry Leone se nejlépe dopravíte letecky. Z evropských aerolinek tam létají především Brussels Airlines a Air France. Ceny začínají na 15.000 korunách, ale mohou vystoupat i mnohem výše. Na akční tarify bohužel můžete téměř zapomenout. Cestou vás čeká v závislosti na aerolince přestup v Bruselu nebo v Paříži, většinou se navíc nevyhnete hodinovému stop-overu v Libérii. 

Průměrná doba letu včetně všech přestupů činí kolem 15 hodin. V Sieře Leone přiletíte do Freetownu na letiště Lungi International Airport. Mezi letištěm a hlavním městem se však ještě nachází rozsáhlá zátoka, kterou musíte přeplout. Na vodě operuje několik společností (například See Bird Express či Sea Coach Express), které vás za 40 USD převezou na druhou stranu. Plavba trvá zhruba půl hodiny. 

Jak se nejlépe dopravovat 

Ač se jedná o bývalou britskou kolonii, jezdí se v Sieře Leone po pravé straně. Doprava je hustá, řidiči často jednají impulzivně, avšak stále není situace tak chaotická jako v jiných afrických státech. Vždy je však nutné dbát větší opatrnosti, než jsme zvyklí z klidných evropských silnic a ulic. Úplně nejbezpečnější je najmout si prověřeného místního řidiče, který vás odveze kamkoli budete potřebovat. Hromadná doprava je sice levná, ale zároveň nespolehlivá. Alternativou pro cesty na střední vzdálenosti (cca 50 km) je sjednat si privátní motorku nebo tříkolku, které běžně jezdí pouze po městě, ale většinou se nechají zlákat možností většího jednorázového přivýdělku. 

Půjčení auta 

Vzhledem k občas poněkud chaotickému stylu řízení místních šoférů a zároveň velmi špatnému stavu silnic (a dopravní infrastruktury obecně) není půjčení auta příliš doporučováno. Lepší variantou pro cestovatele s vyšším rozpočtem je najmutí si osobního řidiče s jeho vlastním autem. 

Veřejná doprava 

Pro dopravu v rámci měst lze využívat minibusy zvané poda, tříkolky keke, moto taxi okada nebo klasické taxíky. 

Nejlevnějším a zároveň nejautentičtějším dopravním prostředkem jsou minibusy poda. Tyto staré, prorezlé dodávky jezdí na svých pravidelných trasách, které však nejsou nikde zakresleny, tudíž se musíte informovat u místních. Něco jako jízdní řády tady nečekejte, nezbývá vám nic jiného než se postavit na zastávku a čekat. Je však pravda, že poda jezdí poměrně často, takže moc času neztratíte. To už se nedá říct o následném čekání ve všudypřítomných kolonách. Jedna jízda stojí většinou kolem 1.500 Le a platí se přímo v minibusu. Poda jsou využívány primárně ve velkých městech, na venkově hrají prim offroadovější vozítka. 

Druhým nejlevnějším dopravním prostředkem jsou tříkolky keke. Jednoduchá vozítka čínské výroby potkáte především ve větších městech, ale za rozumnou úplatu vás odvezou i na delší vzdálenost, čímž představují zajímavou alternativu například pro cesty na venkovské pláže. Jedno keke pobere kromě řidiče ještě další 2–3 lidi. O cenách je vždy nutno smlouvat předem. 

Podobně jako keke funguje i okada. Pouze s tím rozdílem, že okada je klasická motorka, která společně s řidičem pobere již jen 1 člověka. Na druhou stranu výhodu představuje její velikost, díky níž se může proplétat všudypřítomnými kolonami. Vzhledem k občas divokým manévrům jednotlivých motorkářů je pravidlem, že za jízdy musíte mít helmu, kterou by vám měl dát právě vás řidič. Motorky okada najdete ve městech, ale především na venkově, kde představují nejvyužívanější dopravní prostředek. Vždy je nutné dohodnout se na ceně ještě před začátkem jízdy. 

Speciálně ve větších městech bez problémů seženete i klasický taxík obstojné kvality. Jedinou specialitou je nevyužívání taxametru a nutnost vyjednávání o ceně ještě před nástupem do vozidla. 

Dálková doprava je v Sierra Leone poměrně komplikovaná. Vzhledem k velice špatnému stavu venkovských silnic se do některých míst dostanete pouze s terénními dopravními prostředky. 

Dálkové autobusy fungují dobře na zpevněných cestách v okolí větších měst, v odlehlejších oblastech už je moc nenajdete. Hlavní autobusová společnost se jmenuje Sierra Leone Road Transport Corporation buses (SLRTC). Jejich linky spojují všechna větší města, ve Freetownu najdete hlavní terminál na Wallace Johnson Street, druhý menší poté hledejte pod názvem Shell bus station. Jízdenky je vhodné koupit předem na hlavním terminálu. Buďte připraveni, že většina linek vyjíždí pouze jednou denně, a to velmi brzo ráno. 

Alternativou jsou minibusy poda či běžná osobní auta fungující jako dálkové taxi. Výhodou těchto vozidel je jejich flexibilita – můžete si je stopnout prakticky kdykoli a kdekoli. Nevýhodou však je, že řidič se pokusí nacpat do jednoho vozu co nejvíce pasažérů, což začne být brzy velmi nepohodlné. Zároveň počítejte s častějšími zastávkami a tím pádem celkově delší jízdou. 

Na venkově dominují motorky okada, které si dokáží poradit s všemožnými terénními nerovnostmi a zároveň jsou pro místní finančně dostupné. Jen počítejte s tím, že jízda nebude moc pohodlná. 

Božské pláže a přátelští lidé 

Sierra Leone leží v západní Africe. Většinu hranic sdílí s Guineou, jen na jihovýchodě sousedí s Libérií a na jihozápadě její břehy omývá Atlantský oceán. 

Sierra Leone se v posledních letech zapsala do povědomí veřejnosti především krvavou občanskou válkou a problémy s ebolou. Obě tyto hrozby jsou však již několik let passé, a tudíž turistům nic nebrání začít objevovat další destinaci. Ač to možná na první pohled není zřejmé, těšit se můžete na velice přátelské lidi, kteří na rozdíl od mnoha Afričanů ještě nejsou zvyklí na turisty. Mimo to na vás čekají nekonečné, liduprázdné pláže s bílým pískem, národní parky s typickou africkou florou a faunou či nezaměnitelná atmosféra afrického velkoměsta.  

Průvodce pro tebe napsal Michal Kohlert
Víza
Vízum za 100 €
Turistická víza na 30 dní získáš na ambasádě v Berlíně.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Listopad–duben
Bez deště a snesitelné teploty. V létě je dusno a často prší.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu