Sierra Leone
Sierra Leone

Jídlo v Sierra Leone

Sierská kuchyně 

Typická sierská kuchyně vychází z tradic té západoafrické. Základem je tedy rýže, maniok, fazole, arašídy a kozí, kuřecí či hovězí maso. 

Rýže, ať už klasická nebo smažená, je v Sierra Leone typickou přílohou, jež bývá doplněna zeleninou a v některých případech i masem. 

Maniok má již o něco širší využití – z kořenu se dělá tradiční pokrm fufu, jenž by se dal chuťově přirovnat k českým knedlíkům. Doplněn bývá opět zeleninou nebo masem. Listy manioku se poté využívají na přípravu tzv. greens, které by se daly přirovnat k našemu špenátu. 

Fazole (často nazývané binch) patří k nejoblíbenějším místním jídlům – především kvůli snadné dostupnosti a jednoduchosti přípravy. Podávají se s maniokem či sladkými brambory a zeleninou. 

Arašídy mohou sloužit jen jako pochoutka k pivu, ale dají se z nich udělat i chutné omáčky. 

Kozí a kuřecí maso jsou běžné, hovězí již o něco méně. Co se týče jejich využití, platí základní pravidlo – pokud na to rodina má, dává maso do všech pokrmů, naopak pokud jim to finanční situace neumožňuje, spokojí se s přílohou a zeleninou. 

Specialitou dostupnou především v přímořských oblastech jsou ryby a další vodní živočichové. Mezi nejoblíbenější patří barakudy, tilápie, krevety, humři či krabi. 

Co se týče nápojů, většina místních pije obyčejnou vodu. Mezi návštěvníky je však populární pivo (především Star) a různé exotické koktejly z čerstvých plodin. Za vyzkoušení stojí především místní ginger beer – nápoj skládající se pouze z čerstvého zázvoru a cukru. Ačkoli neobsahuje žádný alkohol, jeho chuť je i tak velice intenzivní. 

Jak se stravovat jako místní 

Pokud se chcete stravovat co nejvíce jako místní, čeká na vás k snídani obyčejně sladký či slaný kus pečiva a instantní Nescafé (to mimochodem dostanete i v dobré restauraci). K probuzení těla je v závislosti na chuťových preferencích možná vhodnější místní ginger beer. 

V době oběda můžete zajít do jedné z improvizovaných restaurací a vyzkoušet např. maniok s greens a kozím masem. V horkém poledni se jako osvěžení hodí džus z čerstvého ovoce. 

Na konci náročného dne už lze zajít do lepší restaurace a vychutnat si např. některý z darů moře. Skvělou volbou je především barakuda či humr. K zapití se hodí místní pivo Star. 

Obvyklé ceny v místních restauracích 

Kus obyčejného pečiva vás vyjde zhruba na 2.000 Le. Instantní káva stojí v závislosti na podniku mezi 5 a 10.000 Le. Sklenice čerstvého ginger beer vychází zhruba na 15.000 Le.  

Jedna porce typického místního jídla (např. maniok s greens a kozím masem) může stát kolem 50.000 Le. Čerstvý džus k jídlu pořídíte za cca 15.000 Le. 

Čerstvá ryba v dobré restauraci bude stát minimálně 100.000 Le. Pivo Star k zapití poté koupíte za 20–30.000 Le. 

Chystáš se do Sierra Leone?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.