Průvodce státem
Sierra Leone
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Sierra Leone

Sierská kuchyně 

Typická sierská kuchyně vychází z tradic té západoafrické. Základem je tedy rýže, maniok, fazole, arašídy a kozí, kuřecí či hovězí maso. 

Rýže, ať už klasická nebo smažená, je v Sierra Leone typickou přílohou, jež bývá doplněna zeleninou a v některých případech i masem. 

Maniok má již o něco širší využití – z kořenu se dělá tradiční pokrm fufu, jenž by se dal chuťově přirovnat k českým knedlíkům. Doplněn bývá opět zeleninou nebo masem. Listy manioku se poté využívají na přípravu tzv. greens, které by se daly přirovnat k našemu špenátu. 

Fazole (často nazývané binch) patří k nejoblíbenějším místním jídlům – především kvůli snadné dostupnosti a jednoduchosti přípravy. Podávají se s maniokem či sladkými brambory a zeleninou. 

Arašídy mohou sloužit jen jako pochoutka k pivu, ale dají se z nich udělat i chutné omáčky. 

Kozí a kuřecí maso jsou běžné, hovězí již o něco méně. Co se týče jejich využití, platí základní pravidlo – pokud na to rodina má, dává maso do všech pokrmů, naopak pokud jim to finanční situace neumožňuje, spokojí se s přílohou a zeleninou. 

Specialitou dostupnou především v přímořských oblastech jsou ryby a další vodní živočichové. Mezi nejoblíbenější patří barakudy, tilápie, krevety, humři či krabi. 

Co se týče nápojů, většina místních pije obyčejnou vodu. Mezi návštěvníky je však populární pivo (především Star) a různé exotické koktejly z čerstvých plodin. Za vyzkoušení stojí především místní ginger beer – nápoj skládající se pouze z čerstvého zázvoru a cukru. Ačkoli neobsahuje žádný alkohol, jeho chuť je i tak velice intenzivní. 

Jak se stravovat jako místní 

Pokud se chcete stravovat co nejvíce jako místní, čeká na vás k snídani obyčejně sladký či slaný kus pečiva a instantní Nescafé (to mimochodem dostanete i v dobré restauraci). K probuzení těla je v závislosti na chuťových preferencích možná vhodnější místní ginger beer. 

V době oběda můžete zajít do jedné z improvizovaných restaurací a vyzkoušet např. maniok s greens a kozím masem. V horkém poledni se jako osvěžení hodí džus z čerstvého ovoce. 

Na konci náročného dne už lze zajít do lepší restaurace a vychutnat si např. některý z darů moře. Skvělou volbou je především barakuda či humr. K zapití se hodí místní pivo Star. 

Obvyklé ceny v místních restauracích 

Kus obyčejného pečiva vás vyjde zhruba na 2.000 Le. Instantní káva stojí v závislosti na podniku mezi 5 a 10.000 Le. Sklenice čerstvého ginger beer vychází zhruba na 15.000 Le.  

Jedna porce typického místního jídla (např. maniok s greens a kozím masem) může stát kolem 50.000 Le. Čerstvý džus k jídlu pořídíte za cca 15.000 Le. 

Čerstvá ryba v dobré restauraci bude stát minimálně 100.000 Le. Pivo Star k zapití poté koupíte za 20–30.000 Le. 

Božské pláže a přátelští lidé 

Sierra Leone leží v západní Africe. Většinu hranic sdílí s Guineou, jen na jihovýchodě sousedí s Libérií a na jihozápadě její břehy omývá Atlantský oceán. 

Sierra Leone se v posledních letech zapsala do povědomí veřejnosti především krvavou občanskou válkou a problémy s ebolou. Obě tyto hrozby jsou však již několik let passé, a tudíž turistům nic nebrání začít objevovat další destinaci. Ač to možná na první pohled není zřejmé, těšit se můžete na velice přátelské lidi, kteří na rozdíl od mnoha Afričanů ještě nejsou zvyklí na turisty. Mimo to na vás čekají nekonečné, liduprázdné pláže s bílým pískem, národní parky s typickou africkou florou a faunou či nezaměnitelná atmosféra afrického velkoměsta.  

Průvodce pro tebe napsal Michal Kohlert
Víza
Vízum za 100 €
Turistická víza na 30 dní získáš na ambasádě v Berlíně.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Listopad–duben
Bez deště a snesitelné teploty. V létě je dusno a často prší.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu