Božské pláže a přátelští lidé 

Sierra Leone leží v západní Africe. Většinu hranic sdílí s Guineou, jen na jihovýchodě sousedí s Libérií a na jihozápadě její břehy omývá Atlantský oceán. 

Sierra Leone se v posledních letech zapsala do povědomí veřejnosti především krvavou občanskou válkou a problémy s ebolou. Obě tyto hrozby jsou však již několik let passé, a tudíž turistům nic nebrání začít objevovat další destinaci. Ač to možná na první pohled není zřejmé, těšit se můžete na velice přátelské lidi, kteří na rozdíl od mnoha Afričanů ještě nejsou zvyklí na turisty. Mimo to na vás čekají nekonečné, liduprázdné pláže s bílým pískem, národní parky s typickou africkou florou a faunou či nezaměnitelná atmosféra afrického velkoměsta.  

Průvodce pro tebe napsal Michal Kohlert
Víza
Vízum za 100 €
Turistická víza na 30 dní získáš na ambasádě v Berlíně.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Listopad–duben
Bez deště a snesitelné teploty. V létě je dusno a často prší.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Sierra Leone

Co vidět a navštívit v Sierra Leone

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Sierra Leone

Zavřít boční panel

Lumley Beach

Několik kilometrů dlouhá písčitá pláž se nachází přímo ve Freetownu. Díky své poloze a s ní souvisejícím znečištěním není úplně nejvhodnější pro koupání. O to více se však hodí na všemožné plážové sporty či večerní popíjení. Podél pláže se nachází několik barů různých cenových úrovní. Plážový fotbal se hraje především odpoledne a o víkendech. 

Zavřít boční panel

River no.2 Beach

Pláž nacházející se zhruba půl hodiny jízdy od Freetownu je velice populární mezi místními, kteří na ni rádi jezdí především o víkendech. River n.2 patří ke kratším plážím, má bílý písek, ale oproti jiným venkovským plážím je poněkud znečištěná. Počítejte s většími vlnami, zároveň se však v klidu můžete vykoupat v jedné z uměle vyhloubených louží. Speciálně o víkendech hraje v celém areálu hlasitá africká hudba, která vás buď roztančí, nebo roztrpčí. Přímo u pláže se nachází 14 bungalovů připravených k ubytování turistů zvaných River n.2 Beach Guesthouse. Pokud chcete trochu soukromí, ubytujte se v klidnějším resortu Cockle Point. V případě, že nejste ubytovaní, budete na pláži platit za půjčení lehátek a židlí. 

Samotná Řeka č.2 se dá za mírný poplatek přeplout na loďce či v období sucha bez problémů přebrodit v plavkách. Na druhé straně je již pláž klidnější a čistější. Kolem celého areálu se potuluje několik chlapíků nabízejících výlety po okolí. S využitím selského rozumu se nemusíte bát sjednat si výlet například podél řeky či až na vzdálené Banana Islands. Po troše smlouvání se vám pravděpodobně podaří domluvit lepší ceny než ve známých turistických resortech nebo v hlavním městě. 

Přístup: Z Freetownu se na River n.2 dostanete pohodlně po nové čtyřproudové silnici. Využít lze poda (cca za 10.000 Le, ale přestup ve vesnici Baw Baw), keke, okada (obojí za cca 40.000 Le) či klasické taxi (zhruba za 100.000 Le).

Zavřít boční panel

Tokeh Beach

Tokeh je malá vesnice s pár obchůdky a jedním barem pro místní nabízejícím příznivé ceny, ale malé pohodlí. Přilehlé pláže jsou perfektně čisté, s bílým pískem a několik kilometrů dlouhé. Mimo jiné se tak perfektně hodí k rannímu joggingu. Voda je klidná a teplá, tudíž ideální pro koupání. Pláž je po většinu dne prakticky liduprázdná, jen tu a tam se občas válí nějaký běloch či pobíhají děti z nedaleké vesnice. 

Podél pláže se nachází dva hotelové resorty – The Place a Tokeh Beach Resort. Zatímco první z nich nabízí klasické hotelové ubytování v moderních domcích, druhý resort ubytovává zejména v jednoduchých dřevěných chatkách, které v kombinaci s umístěním přímo na pláži mají své kouzlo. 

K jídlu si na Tokeh Beach (ale i většině ostatních pláží) můžete dát čerstvého humra, krevety či barakudu. Aktuální nabídka vždy záleží na konkrétním úlovku místních rybářů. Jako osvěžující nápoj přes den může posloužit například čerstvě utržený kokos, který vám za drobný peníz přinesou a otevřou místní kluci. Dalšími specialitami jsou pak domácí zázvorová šťáva (ginger beer) a limonáda z čerstvého tamarindu. U obou těchto nápojů zřejmě budete překvapeni jejich výraznou chutí. 

Z Tokeh lze také podniknout kratší či delší výlety do okolí. Můžete se vydat loďkou do vesnice York či na vzdálenější Banana Islands. Alternativou pak může být vyjížďka po přilehlé River n.1. Výlety je nejlepší domlouvat přímo s provozovateli lodí v říčním přístavu na konci vesnice Tokeh. Hodinová projížďka podél řeky se dá usmlouvat na 50.000 Le, jen buďte připraveni, že loďky zřejmě nesplňují všechny evropské bezpečnostní standardy.  

Přístup: Z Freetownu se přímo do Tokeh dopravíte za pomocí keke, okada (obojí za cca 60.000 Le) nebo klasického taxi (zhruba za 150.000 Le). Mezi n.2 Village a Tokeh je sice nezpevněná cesta, ale většina vozítek si s ní poradí. Dobrodružnější alternativou je cesta pouze do n.2 Village (jež je popsána u Beach n.2), posléze projdete celou vesnicí až k přívozu přes řeku, za malý poplatek přejedete na druhý břeh a poté pokračujete 2,5 kilometru pěšky podél Tokeh Beach až ke svému resortu. 

Zavřít boční panel

York

Více než 200 let stará vesnice se nachází pouze 10 minut jízdy od Tokeh. Hlavním lákadlem je zachovalá původní architektura amerického jižanského stylu, který s sebou přivezli první osadníci – osvobození otroci z Ameriky. Historické domy jsou sice většinou ve špatném stavu, ale návštěvníkům to na druhou stranu dává unikátní možnost vidět, jak se před 200 lety žilo v této části sierského venkova. Americká architektura působí v dnešní africké vesnici jako zjevení. 

Kromě domů lze vidět i několik kostelíků, zvonici na náměstí či přístav, odkud se dříve odváželi otroci. Před fotografováním je vždy vhodné se místních dotázat na svolení, yorkská komunita je v některých ohledech trochu specifická. Návštěva Yorku se hodí jako krátký výlet z Tokeh či o něco delší z River n.2.

Zavřít boční panel

Kangari Hills Forest Reserve

Přírodní rezervace se nachází ve středu Sierry Leone, zhruba 200 km od hlavního města Freetown. Na místní poměry je cesta ještě relativně kvalitní, jelikož většinu času jedete po zpevněných silnicích. Rezervace nabízí ukázku některých typicky afrických zvířat. Vidět můžete například šimpanze, slony či až 115 druhů ptactva. 

Zavřít boční panel

Gola Rainforest National Park

Národní park se nachází na hranicích s Libérií, zhruba 300 km od Freetownu. Přístupové cesty jsou nekvalitní, je tedy potřeba auto s pohonem všech 4 kol. Odměnou za složitou cestu vám bude více než 300 šimpanzů, hrošíci liberijští, antilopy či ohrožení sloni pralesní. Dále se v parku nachází více než 300 druhů ptactva.  

Zavřít boční panel

Outamba-Kilimi National Park

Historicky nejstarší národní park v Sieře Leone se nachází poblíž hranic s Guineu, zhruba 300 km od Freetownu. Cesta je složitá především v období dešťů, kdy se silnice stávají nesjízdnými a bortí se improvizované mosty. Park je rozdělen na 2 části – Outamba a Kilimi, které od sebe dělí více než 20 km. Z fauny se můžete těšit více jak 200 druhů ptáků, šimpanze (ale i další primáty), hrochy, slony, prasata savanová či antilopy. 

Zavřít boční panel

Tacugama Chimpanzee Sanctuary

Záchranná stanice pro šimpanze se nachází jen nedaleko za hranicemi Freetownu, což z ní činí nejdostupnější přírodní zajímavost. V prostorném venkovním areálu se nachází kolem stovky šimpanzů zachráněných z ilegálního trhu či domácností místních zbohatlíků. Pro přístup do rezervace je nejlepší dohodnout se s řidičem ve Freetownu, který vás za vyjednaný poplatek odveze zhruba 100 metrů od vstupní brány. Poslední metry jsou pro většinu aut příliš strmé. 

Vstupné stojí 15 dolarů a standardní začátek devadesátiminutových prohlídek je každý den v 10:30 a 16:00. Pro větší skupinu lze domluvit prohlídku i v jiný čas. Průvodci jsou vzdělaní profesionálové, kteří se studiem šimpanzů zabývají celý život. Jejich výklad je poučný a jsou schopni zodpovědět všemožné otázky. Při prohlídce je nutné počítat s tím, že se k šimpanzům nedostanete příliš blízko. Důvodem je snaha o co největší zachování jejich přirozeného prostředí, ale i typická šimpanzí agresivita. 

Kromě komentovaného pozorování šimpanzů lze za příplatek zorganizovat i ranní pozorování ptactva, procházky po okolních lesích či večerní jógu. Možné je i přespání přímo v rezervaci, ceny začínají na 90 dolarech za noc (prohlídka již je v ceně). Celkově se jedná o jedno z nejzajímavějších a nejudržovanějších míst v zemi, jehož návštěvou navíc přispějete na dobrou věc. 

Zavřít boční panel

Bunce Island

Malý ostrov nacházející se zhruba 30 km od Freetownu láká turisty především ruinami pevnosti postavené britskými otrokáři v roce 1670. Odhaduje se, že právě z tohoto malé ostrova byly nuceně odeslány desítky tisíc lidí. Trajekt z Freetownu odplouvá z přístavu Kissy Ferry Terminal, přičemž návštěvu je z časových důvodů vhodné spojit s cestou na sousední Tasso Island. 

Zavřít boční panel

Tasso Island

Několikanásobně větší než sousední Bunce Island, Tasso Island láká turisty především na přírodní krásy a dojem odlehlé krajiny – a to i přesto, že se nachází pouhou hodinu plavby od Freetownu. Přímo na ostrově se lze ubytovat v Tasso Island Eco Lodge – bungalovech spravovaných místní komunitou, pro kterou představují jeden z malá zdrojů obživy. Místní pracovníci vám rádi ukáží nejhezčí místa celého ostrova, možné je i organizované pozorování zvěře nebo plavby na okolní ostrůvky. Večer se dělají táboráky a jedí se čerstvě chycené ryby.  

Zavřít boční panel

Banana Islands

Banana Islands získaly svůj název v r. 1462, kdy je tak podle jejich tvaru pojmenoval portugalský mořeplavec Pedro de Centra. Skupina 3 ostrovů se nachází zhruba 2 hodiny cesty od Freetownu. Hlavní 2 ostrovy Dublin a Ricketts jsou spojeny náspem z kamenní a tvoří hlavní část tohoto malého souostroví. Naopak Mes-Meheux je od dvou hlavních ostrovů separován a není trvale obydlený. Největší kouzlo Banana Islands spočívá v jejich odloučení od pevninského života, krásné přírodě a dlouhých plážích. Na Dublinu se nachází několik vesnic s obyvateli žijícími původním způsobem života, své kouzlo má i procházka mezi oběma hlavními ostrovy spojenými náspem. Samozřejmostí je možnost plavání či potápění. 

Je možné ubytovat se přímo na ostrově v Bafa Resort (někdy nazýváno též Daltons Guesthouse). Pokud vám nevadí jednoduché chatky a čerstvý přímořský vzduch, budete zaručeně spokojeni. Pro přístup na Banana Islands se musíte nejdřív dostat do městečka Kent (60 km od Freetownu), kam by vás měly zavézt všechny dostupné dopravní prostředky. Z Kentu pak několikrát denně vyplouvá loď, která vás na Banana Islands dostane za půl hodiny. 

Zavřít boční panel

Freetown

V hlavním městě Sierry Leone můžete zavítat např. do několika muzeí. Mezi nejzajímavější patří National Museum a National Railway Museum. Národní muzeum se skládá ze 2 středně velkých místností s expozicemi odkazujícími na místní historii, tradice a zvyky. K vidění jsou tedy např. tradiční kostýmy, masky, talismany, fotografie apod. Prohlídka zabere 30 minut a vstupné vyjde na 5 dolarů. National Railway Museum, jak už název napovídá, nabízí expozici zaměřenou na železniční historii. Výstava je působivá jednak proto, že nabízí mnoho ukázek dobových koloniálních vlaků, ale zároveň i kvůli tomu, že v současnosti již v Sieře není ani kilometr funkčních železnic. Stejně jako v případě národního muzea i tady zabere prohlídka kolem půl hodiny a vstup stojí 5 dolarů. 

Nejlepším místem pro nákup suvenýrů je Big Markit. Uzavřené tržiště se rozprostírá ve 2 patrech rozlehlé budovy, za níž by se nemuselo stydět kdejaké hipsterské město. Nakoupit tam můžete snad všechny druhy dárků: od tradičních masek po ručně vyřezávaného Ježíše. Celé místo zároveň působí autenticky, jelikož můžete vidět, jak jsou jednotlivé předměty vyráběny přímo před vámi. Jednotliví prodejci vás sice budou lákat do jejich stánků, ale naštěstí se u toho nechovají agresivně. Jejich ceny jsou navíc po smlouvání velice příjemné. Alternativou k Big Markitu může být Lumley Arts and Craft Market, jenž je menší a klidnější. 

Nedaleko Big Markitu roste široko daleko nejznámější strom – Cotton Tree. Symbol města ale i celé země zde byl vysazen na konci 18. století jedněmi z prvních osvobozených a navrátivších se otroků z USA. Vzhledem k jeho velikosti si pro dobrou fotku budete muset pořádně odstoupit. To se ostatně hodí i z jiných důvodů – celý strom je obsazen tisíci netopýry, kteří sice neublíží, ale jejich výkaly mohou být infikované. 

Freetown může nabídnout i kvalitní gastronomické zážitky. Ve městě se nachází několik kvalitních restaurací specializujících se na různé druhy světové kuchyně. Zřejmě nejlepší zážitek na vás však čeká v libanonském podniku Country Lodge, který kromě kvalitní kuchyně nabízí i dechberoucí výhled na celé město. Z čistě místních restaurací lze doporučit například Oasis či Tessa's. 

Jako ve většině hlavních měst i ve Freetownu panuje bohatý noční život. Na své si přijdou příznivci levných podniků s hlasitou muzikou, jakožto i milovníci dražších klubů se stylovou atmosférou. Mezi první kategorii podniků se řadí například Whatsapp Club či Twenty. Stylovější pak jsou 232 Complex či The Warehouse. Obecně se však dá říci, že nikdy neuděláte chybu, když se večer půjdete projít na pláž a vejdete do prvního podniku, který uvidíte. 

Samotná Lumley Beach je pak kategorie sama pro sebe, které jsme věnovali celý speciální oddíl. 

Zavřít boční panel

Picket Hill

888 metrů vysoký kopec sice nepatří mezi nejvyšší, ale kompenzuje to příjemnou vzdáleností od Freetownu a skvělými výhledy na celý přilehlý poloostrov. Cesta na vrchol je špatně značená, tudíž je dobré vyrazit s někým z místních (pod kopcem se vám nabídne mnoho vesničanů). Během stoupání pralesem můžete s trochu štěstí narazit na různé druhy opic a ptáků. Zhruba po 3 hodinách cesty dorazíte na vrchol a pokocháte se výhledem na přilehlé pobřeží. 

Počasí a sezóny v Sierra Leone

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Sierra Leone
Počasí během roku

30 °C

30 °C

30 °C

31 °C

31 °C

30 °C

28 °C

28 °C

29 °C

30 °C

30 °C

30 °C

Počasí

Během celého roku můžete počítat s tropickými teplotami mezi 30 a 40 °C přes den a jen o trochu méně přes noc. Díky minimálním rozdílům mezi dnem a nocí si s sebou do Sierry prakticky nemusíte brát jakékoli teplejší oblečení. Jediným důvodem, proč netrávit veškerý čas v kraťasech a tílku, je ochrana proti silnému sluníčku a částečně také proti komárům. 

Zatímco teploty zůstávají více méně konstantní, značné rozdíly panují v dešťových srážkách. Zatímco během období sucha (listopad–duben) prší jen výjimečně, v období dešťů (květen–říjen) je potřeba počítat se srážkami každý den. Nutno mít na paměti, že déšť má kromě běžného diskomfortu za následek i zhoršení už tak špatné sjízdnosti silnic, sesuvy půdy a všeobecné snížení úrovně hygienických podmínek. 

Podél pobřeží a v jeho blízkém okolí vás bude příjemně ochlazovat čerstvý mořský vítr. Jakmile však zavítáte do vnitrozemí, počítejte, že naplno pocítíte sierské vysoké teploty. 

Jelikož jedno z největších turistických lákadel Sierry Leone jsou pláže, je nutné zmínit i teplotu přilehlého oceánu. A ta je velice příjemná – podle oficiálních statistik dosahuje průměrná celoroční teplota 28 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepšími měsíci pro cestu do Sierry Leone jsou tedy listopad až duben, kdy je nejmenší šance, že zmoknete. Ve zbylých měsících bychom cestu vážili jen v nejnutnějších případech.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu