Sierra Leone
Sierra Leone

Peníze a ceny v Sierra Leone

Leon 

V Sieře Leone se platí leony. Při placení se nejčastěji používají bankovky o hodnotách 1.000, 2.000, 5.000 a 10.000 leonů. Zřídkakdy přijdete do kontaktu i s mincemi, které mají hodnoty 10, 50, 100 a 500 leonů.  

Největší bankovka o hodnotě 10.000 leonů odpovídá českým zhruba 25 korunám. Počítejte tudíž, že u sebe neustále budete mít (alespoň opticky) velký obnos peněz, což v místních lidech často budí dojem o vaší zámožnosti.  

Směnárny a platba kartou 

Nejlepší měnou pro směnu na místní leony je americký dolar. Těch si s sebou přivezte raději více, jelikož bankomaty jsou velice nespolehlivé. Často vám budou hlásit, že již nemají žádné peníze nebo vám vydají pouze menší hotovost. 

Klasických směnáren, jak je známe z Evropy, je v Sierra Leone jako šafránu. Pro výměnu peněz je ideální letiště, alternativou jsou pak hotely, restaurace či pouliční stánky. Letiště je nejpohodlnější, protože si můžete vyměnit peníze hned po příletu. U hotelů je výhoda, že si peníze měníte v klidu, dostanete dokonce účtenku, ale kurz bývá většinou méně výhodný. Nejlepší kurzy tak paradoxně bývají v lepších restauracích či v pouličních stáncích. U těchto míst si však vždy předem spočítejte, kolik peněz byste s daným kurzem měli dostat, a získaný obnos okamžitě po obdržení přepočítejte. 

Platba kartou je možná prakticky pouze v hotelích nebo na letišti. Všude jinde s sebou musíte mít hotovost. Na mnoha místech lze zaplatit i americkými dolary, ale nutno dodat, že místní to většinou nevidí rádi. 

Kolik co stojí 

Pobyt v Sierra Leone bude tak drahý, jak si ho uděláte. Pokud chcete co nejvíce poznat život místních, lze bez větších problémů vyžít za pár korun na den. Místní doprava, restaurace, obchůdky či guesthousy jsou v případě vaší nenáročnosti dostupnou volbou. 

Pokud hledáte pohodlí, má Sierra Leone řešení i pro vás. Moderní taxíky, mezinárodní restaurace, klimatizované obchody či rozsáhlé hotelové komplexy jsou připraveny, jen buďte připraveni si připlatit. 

Příklad cen: 

 • Lístek na autobus – 1.500 Le 
 • Moto taxi – zhruba 10.000 Le za cestu po městě (ale velmi záleží na smlouvání) 
 • Tříkolové taxi – zhruba 15.000 Le za cestu po městě (ale opět záleží na smlouvání) 
 • Auto taxi – zhruba 30.000 Le za cestu po městě (ale opět záleží na smlouvání) 
 • Noc v hotelu pro místní – od 200.000 Le za dvojlůžkový pokoj  
 • Noc v hotelu pro turisty – od 600.000 Le za dvojlůžkový pokoj 
 • Láhev vody (1,5l) – 5.000 Le (ale v hotelu může být i několikanásobně dražší) 
 • Bageta – 2.000 Le 
 • 1 kus místního ovoce – 2.000 Le 
 • Pivo v obchodě – 10.000 Le 
 • Pivo v restauraci – 20.000–30.000 Le 
 • Jídlo ve stáncích na ulici – 20.000–50.000 Le 
 • Jídlo v místní restauraci – 50.000–100.000 Le 
 • Jídlo v turistické restauraci – od 100.000 Le 

Spropitné a smlouvání 

Dávání spropitného funguje v Sierra Leone trochu jinak než u nás. Například v levnějších restauracích dýška běžná nejsou, s taxikářem si zase vyjednáte přesnou cenu předem. Spropitné se naopak očekává v dražších restauracích. Úplně speciální kategorii pak představují malé odměny lidem, kteří pro vás vykonali nějakou službičku – například vám pomohli s kufry, pomohli vám vyjednat lepší cenu u jiného obchodníka, vystáli za vás dlouhou frontu v obchodě s místními simkartami apod. 

Smlouvání je naprosto běžnou součástí většiny obchodů v Sierra Leone. Smlouvá se především o cenách za taxi, jakémkoli zboží prodávaném na ulici (kromě jídla) či suvenýrech pro turisty (s výjimkou těch prodávaných v hotelech či luxusních obchodech). Naopak se nesmlouvá v kamenných obchodech (supermarketech), v restauracích či o cenách za hromadnou dopravu. 

Při smlouvání je vždy nutné začít na mnohem nižší částce, než jste reálně ochotni zaplatit. Obchodník udělá v opačném gardu to samé, a nakonec se po krátkém dohadování sejdete plus mínus uprostřed na částce, která je již akceptovatelná pro obě strany. 

Obchodníci se vás často budou ptát, kolik jste ochotni za danou věc zaplatit. V takovém případě se nenechte zaskočit a postupujte, jak je popsáno výše. 

Jak ušetřit 

Sierra Leone nabízí relativně dost prostoru pro šetření. Pokud je tedy váš rozpočet omezený, stačí využívat jednodušší hotely (případně airbnb), stravovat se v autentických místních restauracích či jezdit místní hromadnou dopravou. Velké částky se zároveň dají ušetřit úspěšným smlouváním. 

Denní rozpočet 

Níže naleznete orientační příklady 3 úrovní denních rozpočtů:  

Nízkorozpočtový cestovatel bude spát v místních guesthousech či využije služeb airbnb. Jeden takový pokoj lze sehnat za 500 korun za noc. Stravovat se bude jídlem koupeným v pouličních stáncích nebo si bude vařit sám. V takovém případě nedá za jídlo více než 100 korun denně. Dopravovat se pak bude místními minibusy. které ho například ve Freetownu vyjdou na 4 koruny za jednu jízdu. Nejnižší denní náklady budou tedy činit zhruba 600–700 Kč za osobu/den. 

Zlatá střední cesta vypadá tak, že se ubytujeme v solidním místním hotelu (ale stále ne turistickém resortu), kde nás jedno lůžko vyjde na 1.500 korun za noc. Stravovat se potom budeme v místních restauracích, kde za jedno jídlo a pití zaplatíme dohromady kolem 150 korun. K dopravě po městě budeme využívat místní moto taxi či tříkolku, které si v závislosti na vzdálenosti naúčtují v průměru 30 korun za středně dlouhou jízdu. Průměrné denní náklady budou tedy činit kolem 2.000 Kč za osobu/den

Cestovatelé toužící po luxusu se ubytují v jednom z luxusních turistických resortů, kde noc pro jednoho vyjde v přepočtu na 5–6.000 korun. Stravovat se pak budou v mezinárodních (většinou libanonských) restauracích, kde za jedno jídlo dají kolem 250–300 korun. A nakonec k dopravě budou využívat klasické taxíky, které vyjdou v průměru na 100 korun za středně dlouhou jízdu. Celkově tedy budou náklady člověka toužícího po luxusu činit 6–7.000 Kč za osobu/den. 

Chystáš se do Sierra Leone?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.