Sierra Leone
Sierra Leone

Kultura a lidé v Sierra Leone

Historie v kostce 

Historie dnešního státu Sierra Leone sahá až do dob před naším letopočtem. Dnešní podoba země úzce souvisí s obdobím kolonialismu. Původní obyvatelé začali být rychle vytlačováni osvobozenými otroky ze Spojeného království, USA a dalších otrokářských států. V roce 1961 získala Sierra nezávislost na Britech, avšak nově vzniklá země byla značně nestabilní. Vše vyvrcholilo na počátku 90. let občanskou válkou, které byla oficiálně ukončena až v roce 2002. Od té doby je Sierra Leone relativně stabilní zemí, mnoho starších lidí má však válku stále v živé paměti. 

Lidé 

Přestože mnoho starších obyvatel zažilo krvavou občanskou válku a jejich děti ji znají z vyprávění, při běžném kontaktu s místními byste to nepoznali. Jedinou výjimkou jsou uťaté končetiny či prsty některých bývalých bojovníků. To však místním nebrání pustit se s vámi do přátelské konverzace na téměř libovolné téma. Jako návštěvníci tudíž pozůstatky války příliš nepocítíte. 

Většina z šesti milionů obyvatel jsou muslimové, další zhruba čtvrtina křesťané a malé procento vyznává tradiční africká náboženství. Stejně jako v jiných afrických státech žije i v Sieře mnoho různých etnik. Dvě největší skupiny jsou Temne a Mende. Za zmínku ještě stojí etnikum Krio, které se skládá z potomků osvobozených otroků, kteří nyní žijí především v hlavním městě Freetownu a jeho blízkém okolí.  

Bez ohledu na náboženské vyznání či etnický původ se k vám většina lidí bude chovat slušně a přátelsky. Při procházce městem je samozřejmě nutné nejít za každým člověkem, který na vás bude pokřikovat, ale při využívání selského rozumu vám žádné zvláštní nebezpečí nehrozí. 

Svátky 

Státní svátky vychází především z náboženských tradic. Slaví se tak například islámský ramadán či křesťanské Vánoce. Oslavy dne nezávislosti probíhají 27. dubna. 

Je vhodné zjistit si, jestli se v době vašeho pobytu neslaví nějaký z velkých svátků (především pohyblivý ramadán) a tomu uzpůsobit svou cestu. 

Kultura 

Sierra Leone je sice většinově muslimská země, ale není nutné bát se nějaké přehnaně konzervativní verze islámu. I díky míšení s křesťanstvím jsou místní náboženské zvyky umírněné a pro turistu přívětivé. Je však vhodné si před každým výletem zjistit, jestli se chystáte do muslimské či křesťanské části, abyste pak třeba nebyli překvapeni, že je v pátek všude zavřeno. 

Třetím neoficiálním náboženstvím je pro místní fotbal. Pokud tomuto sportu holdujete, můžete strávit mnoho času konverzací o anglické Premier League, kterou Sieřané rádi sledují. Na tomto místě se vždy hodí upozornit na brankáře Arsenalu Petra Čecha. 

Jazyk 

Jediným oficiálním jazykem v Sieře Leone je angličtina. Připravte se však na specifický africký přízvuk, který může konverzaci značně zkomplikovat. 

Kromě angličtiny je v Sieře několik jazyků příznačných pro jednotlivá etnika. Vzhledem k tomu, že pravděpodobně velkou část svého pobytu strávíte ve Freetownu a jeho okolí, bude se vám hodit pár slovíček a frází v kreolštině: 

Minislovníček: 

 • Dobrý den – Kushe 
 • Jak se máš? – Aw di bodi? 
 • Mám se dobře, co ty? – A wel, aw yusef? 
 • Jak se jmenuješ? – Wetin na yu nem? 
 • Jmenuji se... – Mi nem na... 
 • Mluvíš kreolštinou? – Yu tok krio? 
 • Mluvím trochu. – A tok smol. 
 • Na shledanou – A de go 
 • Minibus – Poda 
 • Moto taxík – Okada 
 • Taxík tříkolka – Keke 

Turismus 

Sierra Leone je všechno možné, jen ne turistická země. Záleží pak na každém, jestli v tom spatřuje výhodu či nikoli. Neznamená to však, že by daný stát neměl co nabídnout. 

Turisticky zajímavých míst je v Sieře dost, jen musíte počítat s nedostatečně rozvinutou silniční sítí, malým počtem kvalitních hotelů mimo hlavní město a nízkou úrovní většiny na turismus navázaných služeb. Když už nějaká místní turistická agentura funguje obstojně, počítejte, že za její služby zaplatíte více, než jste zřejmě zvyklí. 

Na druhou stranu současná situace představuje ráj pro nezávislé dobrodruhy toužící po objevování nových zajímavých míst, do nichž ještě nepronikl masový turismus. 

Pro úplnost nutno poznamenat, že pokud se do Sierry chystáte s vyšším rozpočtem, můžete se spolehnout, že kvalitní hotely, restaurace či taxíky pro vás budou připraveny. Jen si za ně připlatíte více než obvykle. 

Geografie 

Sierra Leone se nachází v tropickém podnebném pásu, takže se připravte na vysoké teploty a střídání období dešťů a sucha. Země zároveň není příliš urbanizovaná, takže se můžete těšit na hustou vegetaci a relativně pestrou flóru a faunu. Většina plochy státu nedosahuje závratných nadmořských výšek, výjimkou je východní oblast, kde se mimo jiné nachází nejvyšší hora Mount Bintumani (1.948 m n. m.) 

Z geografického hlediska je tak Sierra Leone ideální pro lidi, kteří vyhledávají teplé klima a kteří rádi objevují především přírodní krásy. 

Z bezpečnostního hlediska neexistuje region, do něhož by se vyloženě nedoporučovalo cestovat. Mějte však na paměti, že čím dále se vzdálíte od hlavního města, tím horší budou silnice, dostupnost zdravotní péče a vaše přítomnost bude budit větší rozruch. Cesty do odlehlých oblastí je tudíž nutno pečlivě plánovat, ideálně za pomoci člověka, který se v Sieře detailně vyzná.

Chystáš se do Sierra Leone?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.