Průvodce státem
Singapur
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Singapuru

Historie v kostce

Singapur byl založen roku 1819 britským botanikem, ornitologem a politikem Sirem Thomasem Stamford Rafflesem. Roku 1867 se stal britskou kolonií, v níž setrval až do roku 1965 s výjimkou několikaleté okupace Japonců během druhé světové války. Dnes je Singapur nezávislou republikou v čele s prezidentem a jedná se o jeden z nejdynamičtěji ekonomicky rostoucích států.

Singapur je největší námořní přístav světa.

Lidé

V Singapuru žije přibližně 5,5 milionů obyvatel, z nichž 75 % tvoří Číňané, 13 % Malajci, 9 % Indové a zbytek ostatní národnosti. Vírou zde převládá buddhismus, v nějž věří třetina obyvatel.

Lidé jsou obecně velmi čistotní a dbají o své město. Nejednou zahlédnete někoho, kdo se ohýbá pro odpadek a hází ho tam, kam patří – do koše.

Svátky

Pokud byste žili v Singapuru, oslavili byste příchod Nového roku třikrát.

 • Nový rok – 1.1.
 • Čínský nový rok – proměnlivě leden–únor
 • Muslimský nový rok – proměnlivě duben, září–říjen

Dále Singapurci slaví několik festivalů:

 • Thaipusam (leden–únor) je dramatický hinduistický festival, může se jednat o dopravu nádob s mlékem, nebo o propichování různých částí těla, nejčastěji tváří a jazyka. U věřících podstupujících tyto oběti se předpokládá očista modlitbou a půstem po dobu 48 hodin před začátkem oslav.
 • Narození Opičího boha (únor, září) je oslavou odehrávající se v čínských svatyních Eng Hoon a Cumming Street. Typická čínská slavnost v podobě odhánění zlých duchů akrobatickými kousky.
 • Wesak (květen) oslavy buddhistů připomínající narození, smrt a osvícení Buddhy najdete v Temple od 1.000 Lights a Thian Hok  Keng Temple. Již od brzkého rána lidé poslouchají mnichy přednášející sutry, Buddhovo učení. Přináší se různé dary a konec dne je zakončen vypuštěním ptáků představujících svobodu pro osamělé lidské duše.
 • Deepavali (říjen–listopad) je festival světla „Festival of Lights“ oslavující vítězství krále Rama nad démonem Ravanou. Všude se zapalují olejové lampy, neboť hinduisté věří, že bohyně hojnosti a majetku Lakshmi nepřijde tam, kde není světlo.
 • Loy Krathong (listopad) je nejstarší thajský festival, kdy se v East Coast Parkway vypouštějí lodičky ve tvaru lotosu se zapálenou svíčkou. Uctívají se vodní duchové a zapomíná se na vše zlé, co se v minulém roce odehrálo. 
 • Yu Lan (podzim) bývá znám jako lampiónový festival. Oslavuje se a děkuje za sklizeň předešlého roku. Vyrábí se papírové lampióny a v Čínské zahradě se koná i soutěž o ten nejkrásnější.

Lampiónový festival

Více k festivalům dohledáte na yoursingapore.com.

Kultura

Kulturně je Singapur míchanicí převážně čínské a malajské kultury, která je však nepochybně zasažena západním ekonomickým světem.

Zcela zásadním prvkem singapurské kultury je čistota a slušnost. Setkáte se se zákazy a přísnými pokutami na každém kroku, jedná se však o banality za účelem dodržování ohleduplnosti vůči ostatním. V Singapuru byste neměli:

 • Chodit na červenou,
 • žvýkat žvýkačku,
 • předbíhat fronty,
 • jíst ve veřejných prostředích,
 • neodhazovat na zem odpadky.

To je jen výčet toho nejdůležitějšího, na co byste si měli dát pozor. S více než pokutou by se turisté setkali s pohrdavými pohledy místních. Cestujeme a jsme v daném státě na návštěvě, proto bychom měli dodržovat místní pravidla.

Každoročně se v Singapuru konají závody Formule 1 Grand Prix na městském okruhu v Marina Bay. Zajímavostí je, že se závod jezdí v noci za umělého osvícení v městských ulicích.

Jazyk

Jedním z úředních jazyků je angličtina, dorozumět se proto nebývá problém. Další oficiálními jazyky jsou mandarinština, malajština a tamilština.

Turismus

Pokud bychom měli vybrat jeden z stát z jihovýchodní Asie, který je nejvíce připraven na turisty, byl by to zcela jistě Singapur. Již na mezinárodním letišti Changi pochopíte, že turismus zde hraje velkou roli a město se vám bude snažit pobyt za každou cenu ulehčit a zpříjemnit.

Organizovaná doprava, výborné turistické mapy a značky, dostatek hotelů a hostelů či informační centra dělají ze Singapuru stát bez turistických překážek.

Geografie

Singapur je vlastně ostrovní stát, který je od malajského poloostrova oddělen Johorským průlivem. Samotný povrch země je mírně kopcovitý s nejvyšším místem Bukit Timah dosahujícím 163 metrů nad mořem.

Rozloha se neustále uměle zvětšuje tím, že se ostrůvky přiléhající k Singapuru dosypávají pískem. Za posledních 50 let se země zvětšila z 580 km² na 710 km². Země je zhruba stokrát menší jak Česká republika.

Časový posun je +6 hodin během letního a +7 během zimního času.

Ekonomická džungle Asie, kterou chcete vidět

Singapur je městským státem v jihovýchodní Asii na jižním cípu Malajského poloostrova oddělený od pevniny Johorským průlivem. Ze severu sousedí s Malajsií a jih země omývá Jihočínské moře. Název Singa-pura znamená v překladu Lví město.

Město, které se stalo ekonomickým zázrakem posledních desetiletí, jednoduše nesmíte minout při svých cestách jihovýchodní Asií. Krátká dvou- až třídenní zastávka nabídne to nejdůležitější, co z celé země můžete zažít.

Pokochejte se krásou zahrad v Gardens by the Bay s fantasy nočním představením, navštivte největší vodní akvárium světa na ostrově Sentosa a večer se posaďte v okouzlující čtvrti Marina Bay nebo si vychutnejte drink v baru 1-Altitude. Náročnější cestovatelé se vykoupají v nekonečném bazénu na střeše nejznámějšího asijského hotelu Marina Bay Sands. Singapur prostě chcete zažít.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Monzuny přichází od listopadu do ledna, vlhkost je celoroční.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 43 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu