Singapur
Singapur

Doprava v Singapuru

Jak do Singapuru

Cesta do Singapuru bývá velmi často součástí komplexnějších cest po jihovýchodní Asii, proto si probereme hned několik možností.

Letecky z Evropy se do Singapuru dostanete vždy s minimálně jedním přestupem, například aerolinkami Turkish Airlines, Emirates, China Eastern, British Airways či Air France a KLM. Přímým letem můžeme letět z Frankfurtu se Singapore Airlines. Ceny zpátečních letenek se pohybují v rozmezí 13.000–15.000 Kč a doba letu se odvíjí od délky přestupu, standardně 15–18 hodin.

Mezinárodní letiště v Singapuru je jediné – Changi Intl. Airport.

Velmi často bývá také v oblibě tzv. multi–city varianta, tedy s příletem do Singapuru a odletem například z Kuala Lumpur či Bangkoku. Naskýtá se tak vynikající příležitost k cestě napříč Malajským poloostrovem.

Letenky do Singapuru z okolních měst (Kuala Lumpur, Jakarta, Denpasar/Bali, Bangkok) zakoupíte u lokálních aerolinek při jednosměrné cestě v rozmezí 800–2.000 Kč.

Autobusem či autem pojedete přes jeden ze dvou hraničních přechodů z Malajsie – Tuas a Woodlands Checkpoint. Jízdenky z Kuala Lumpur stojí 500–1.000 Kč.

Alternativou je jízda autobusem z Johor Bahru, kam se levně dostanete letecky na malajských vnitrostátních letech. Cena se pohybuje okolo 20–50 Kč.

Vlakem pojedete z Johor Bahru s malajskými drahami Keretapi Tanah Melayu na hraniční přechod Woodlands, který má oddělenou kontrolu od autobusů, a proto bude přechod hranic bez zdržení. Jízdenka stojí 5 malajských ringitů. Od hranic se přesuneme pěšky nebo autobusem na singapurské metro.

Jak se nejlépe dopravovat

Singapur je spíše jedno velké město, takže půjčení auta se určitě nevyplatí. Nejlépe uděláte, když se budete pohybovat pěšky nebo metrem.

Městská doprava

Vzhledem k městskému státu je doprava v Singapuru jedno velké MHD. Jezdí se vlevo.

Nejčastěji využívanou dopravou je singapurské metro, jehož fotky naleznete v každém správném cestopisu. Jmenuje se totiž Super Mass Rapid Transit, zkráceně SMRT. Informace a jízdní řády.

Metro v Singapuru má 5 základních linek oddělených barvami a 3 menší okruhy na předměstích. My si vystačíme s těmi hlavními.

Na letiště zajíždí zelená linka East West Line (více o dopravě z letiště v Singapuru) a Downtownem (Marina Bay) křižují modrá, žlutá, červená a zelená. Kompletní mapa metra.

Koupě jízdenky probíhá v samoobslužných automatech, kde si navolíte cílovou stanici a dle toho zaplatíte požadovanou sumu, obvykle 1,50–2,50 S$. Po zaplacení obdržíte jízdenku v podobě kartičky, kterou můžete ještě pětkrát dobít. Samotná kartička stojí 0,1 S$, získáte však slevu z třetí jízdy 0,1 S$ a ještě jednu při šesté jízdě.

Alternativou jsou městské autobusy, jejich jízdní řád a trasy naleznete na sbtransit.com.sg.

Chystáš se do Singapuru?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.