Průvodce státem
Slovensko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity na Slovensku

Sport a pohyb

Slovensko je místo, kde se dá sportovat během celého roku a nemusíte si kupovat permanentku do fitness centra.

Turistika na Slovensku

Běh, zimní sporty, bike, turistika

Na Slovensku dominuje turistika a sporty spojené s přírodou. Turistických tras je velké množství, různého typu, náročnosti a délky. Jsou velmi dobře značené (zděděno z dob Československa, značení je tedy stejné jako u nás), mnohé dostupné po celý rok. Doporučujeme navštívit knihkupectví a koupit si turistické mapy oblasti, kde plánujete túru. Jsou samozřejmě dostupné i na internetu. A kam se vydat? Slovensko je převážně hornatá krajina, takže kopcům se nevyhnete. Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Velká a Malá Fatra, Slovenský kras, Západní Tatry jsou asi ty nejznámější.

Za posledních 10–15 let se do popředí dostává cyklistika (silniční cyklistika, horské kolo, downhill) a běh. Běžecké závody se pořádají celoročně; v různé náročnosti, délce a také v různých oblastech Slovenska.

V zimě vyzkoušejte některé z lyžařských středisek. Jasná/Chopok a Vysoké Tatry jsou výborné, ale při vysokém standardu služeb je nutné počítat i s vyššími cenami. Existuje však i mnoho lokálních lyžařských středisek, které nemají tak kvalitní svahy ani techniku, ale lyžování je stejně výborné.

Lyžování na Slovensku

V létě několik středisek poskytují možnost downhillu pro horská kola. Pokud hledáte více vody i v létě, zkuste Dunaj, řeku Hron, Dunajce nebo Hornád. Hřebenovka Západních Tater nebo lezení poskytuje dostatek adrenalinu i náročným.

Řeka Hron

Roční období

Pokud přijíždíte lyžovat, tak leden–březen je to správné období. Nejkrásnější túry jsou v září, protože den je ještě dostatečně dlouhý, počasí příjemné a nehrozí letní bouřky. Chcete-li vidět podzimní lesy Poloniny v plné kráse, tak říjen–listopad je pro vás ten správný čas. Vánoční trhy se konají v každém větším městě od začátku prosince do 23. prosince, někde i déle. Pokud vás baví hudební a kulturní festivaly, přijeďte v červenci a v srpnu; to je čas Pohody a mnoha dalších. Lázně můžete navštívit kdykoli, kolem Vánoc však jsou některé lázně zavřené.

Alternativní možnosti – víno, židovské památky, klasická hudba, jeskyně, voda a lázně.

Každý cestuje z osobních důvodů a vnímá věci vlastníma očima. Pro někoho je alternativa lyžování, pro domácí je představa alternativy jiná. Vybrali jsme několik tipů:

Vinná turistika

Jižní část Slovenska od Bratislavy až po hranici s Ukrajinou je vlastně jeden velký vinařský region. Ochutnávat začněte v Malokarpatské vinařské oblasti a pomalu se dopracujete až k Tokaji a jeho královským vínům. Přijeďte na jaře, kdy se otevírají sklepy, nebo na podzim, kdy se oslavuje sklizeň.

Židovské památky

Přestože na Slovensku po 2. světové válce žilo velmi málo židů, zanechali zde po sobě nevyčíslitelné bohatství v podobě synagog, hřbitovů, ale i uměleckých či technických výtvorů. Začněte v Košicích, kde kromě několika synagog a osobitě krásného hřbitova najdete i lokální Kaschauer Klezmer Band a každoročně se koná festival židovské kultury Mazal Tov! Zastavte se v Lučenci, kde se nachází nádherně zrekonstruovaná synagoga, která slouží jako kulturní centrum. Přes Sereď, kde se nachází Muzeum Holokaustu, se dostanete do Bratislavy, která byla působištěm známého Chatama Sofera.

Klasická hudba

Přijďte si vychutnat klasiku na Košické nebo Bratislavské hudební jaro. V létě se v Bratislavě koná festival Viva Musica. A to je jen ochutnávka.

Jeskyně

Na Slovensku najdete klasické krápníkové jeskyně, ale i unikáty – Ochtinskou aragonitovou jeskyni a Dobšinskou ledovou jeskyni ve Slovenském krasu (mezi Banskou Bystricou a Košicemi).

Voda a lázně

Slovensko je země, kde je více než 120 pramenů pitné vody, která se dá považovat za minerální/léčivou. Pokud máte zdravotní problémy s pohybovým aparátem přes trávicí problémy až po specifické oblasti jako ženské nemoci, tak máme lázně i pro vás. Na Slovensko jezdila do Bardejovksých lázní už císařovna Sisi, jezdí sem arabští šejkové, tak proč byste nemohli přijet vy? Cítíte se zdraví a chcete jen relaxovat? Určitě ochutnejte lokální minerální vody, wellness má každý lepší hotel nebo jděte do aquaparku (nejznámější jsou Auqacity v Popradu a Tatralandia).

Piešťany

Děti a romantika

Pokud cestujete s dětmi nebo vás naopak láká romantika, tak určitě navštivte wellness a aquaparky. Z Delmas se dostanete skoro všude, obvykle mají nižší cenu nebo vstup zdarma.

Pokud hledáte romantiku, tak doporučujeme nejvýše položený apartmán na Slovensku na Lomnickém Štítu. Pokud hledáte levnější verzi, tak zkuste jednu z horských chat daleko od civilizace. Wellness hotely nabízí speciální programy pro páry nebo pro rodiny s dětmi.

Noční život, kulturní akce, nakupování

Nakupování a noční život funguje zejména v Košicích a v Bratislavě. Tam najdete velká obchodní centra se známými značkami a také mnoho tipů na večerní program – bary, diskotéky, restaurace, hospody. V ostatních městech je možností méně. Přestože oblast Vysokých a Nízkých Tater je turisticky vyhledávaná, noční život je tam minimální, počítejte s tím.

Co si ze Slovenska dovézt? Láhev vína z Tokaje nebo jiné vinařské oblasti, ovocnou pálenku, křišťál a keramiku. Možná se vám zalíbí i něco jiného, neváhejte.

Malé velké Slovensko

Slovensko je s přibližně 49.000 km2 rozlohou malá velká země na hranici mezi střední a východní Evropou. Uvidíte zde skoro všechno – na malém území můžete projít lužní lesy i alpské kopce, udělat si selfie na hradbách středověkého hradu i ochutnat lokální víno. Můžete si užít atmosféru města i venkova a přitom být stále v EU a platit eurem. Největší město Bratislava má jen 0,5 milionu obyvatel.

Leží mezi Maďarskem (na jihu), Ukrajinou (na východě), Polskem (na severu) a Českem a Rakouskem (na západě). Země mě tvar obdélníku, kde osa západ–východ je delší strana a osa sever–jih kratší strana. Společně se svými sousedy (kromě Ukrajiny a Rakouska) tvoří tzv. země Višegrádské čtyřky neboli V4.

Slovensko je rozděleno do 8 krajů, kterým se lidově říká župy. Hlavním městem je Bratislava, která má i vlastní kraj. Ostatní kraje nesou název lokálního centra, tedy Trnava, Nitra, Žilina, Banská Bystrica, Košice a Prešov. Často se však používají historické názvy pro jednotlivé oblasti Slovenska jako Hont, Abov, Gemer, Spiš, Zemplín apod.

Proč obětovat dny těžko získané dovolené a přijet na Slovensko? Zde nenarazíte na každém rohu na Starbucks, ale mix kultury a přírody který opravdu stojí za to, protože zde najdete dobré víno a lokální pivovary, vše je blízko a protože setkání západu a východu Evropy se podařilo právě na Slovensku. 

Užít si můžete relax v lázních, procházky ve starých uličkách měst, ale i moderní nákupní centra, adrenalin na horách a pohodu při dobrém jídle.

Průvodce pro tebe napsal Miriam Braskova
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Není překvapením, že podnebí na Slovensku je stejné jako v ČR.
Více o počasí
Letenky od
350 Kč
Je průměrná cena vlakové jízdenky z Prahy.
Akční nabídky
Avatar uživatele Miriam Braskova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu