Slovensko
Slovensko

Bezpečnost na Slovensku

Zdraví

Slovensko je bezpečná země s vysokou úrovní hygieny a nízkou možností přírodní katastrofy.

Žádné speciální očkování není nutné.

Kriminalita

Kriminalita je na běžné úrovni jako všude v EU. Vraždy a přepadení nejsou vůbec běžným jevem. Na místech s velkou hustotou obyvatelstva – obchodní centra apod. si však dávejte pozor na kapsáře. Přepočítejte si ceny v restauracích a v obchodech. Nemusíte se obávat chodit pěšky, je to běžný způsob pohybu pro mnohé domácí. Taxíky jsou vždy označeny, dopředu si ověřte, zda má taxikář puštěný taxametr a zjistěte přibližnou cenu jízdy (zejména v Bratislavě).

Přírodní katastrofy jsou velkou raritou. Během roku se pod vlivem vysoké úrovně srážek může objevit lokální povodeň. V zimě si dávejte pozor na horách, velmi snadno můžete spustit lavinu. V létě při letní bouřce mohou ohrozit člověka blesky nebo bouřková povodeň.

V horách se vyskytuje zvěř. Jde zejména o vysokou – jeleny, srny, daňky. Jsou velmi plaší, musíte mít velké štěstí, abyste je vůbec viděli. Pozor, utíkají rychle a nikdo asi nechce absolvovat čelní náraz s běžícím jelenem. Můžete narazit na divoká prasata, vyhněte se jim obloukem, dále na lišky, vlky, medvědy. Velkou vzácností je, když uvidíte rysa. Zvířata se nesmí krmit.

Důležité kontakty

V případě nouze volejte 112. Je to obecné číslo, které vás automaticky spojí s policií, hasiči i záchrankou.

Může se stát, že vám někdo řekne, že máte volat 150, 155 a 158. Výsledek bude stejný, akorát jde o starší systém, který však stále funguje a používá se i v ČR.

Na horách se dopředu informujte, jaký je kontakt na horskou záchrannou službu. Pokud máte v plánu absolvovat náročnou túru, tak se předem poraďte s kanceláří národního parku. Obvykle se nachází ve střediscích, které jsou pro turistiku v dané oblasti výchozí, resp. na horských chatách.

Chystáš se na Slovensko?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Miriam Braskova
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.