Průvodce státem
Slovensko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost na Slovensku

Zdraví

Slovensko je bezpečná země s vysokou úrovní hygieny a nízkou možností přírodní katastrofy.

Žádné speciální očkování není nutné.

Kriminalita

Kriminalita je na běžné úrovni jako všude v EU. Vraždy a přepadení nejsou vůbec běžným jevem. Na místech s velkou hustotou obyvatelstva – obchodní centra apod. si však dávejte pozor na kapsáře. Přepočítejte si ceny v restauracích a v obchodech. Nemusíte se obávat chodit pěšky, je to běžný způsob pohybu pro mnohé domácí. Taxíky jsou vždy označeny, dopředu si ověřte, zda má taxikář puštěný taxametr a zjistěte přibližnou cenu jízdy (zejména v Bratislavě).

Přírodní katastrofy jsou velkou raritou. Během roku se pod vlivem vysoké úrovně srážek může objevit lokální povodeň. V zimě si dávejte pozor na horách, velmi snadno můžete spustit lavinu. V létě při letní bouřce mohou ohrozit člověka blesky nebo bouřková povodeň.

V horách se vyskytuje zvěř. Jde zejména o vysokou – jeleny, srny, daňky. Jsou velmi plaší, musíte mít velké štěstí, abyste je vůbec viděli. Pozor, utíkají rychle a nikdo asi nechce absolvovat čelní náraz s běžícím jelenem. Můžete narazit na divoká prasata, vyhněte se jim obloukem, dále na lišky, vlky, medvědy. Velkou vzácností je, když uvidíte rysa. Zvířata se nesmí krmit.

Důležité kontakty

V případě nouze volejte 112. Je to obecné číslo, které vás automaticky spojí s policií, hasiči i záchrankou.

Může se stát, že vám někdo řekne, že máte volat 150, 155 a 158. Výsledek bude stejný, akorát jde o starší systém, který však stále funguje a používá se i v ČR.

Na horách se dopředu informujte, jaký je kontakt na horskou záchrannou službu. Pokud máte v plánu absolvovat náročnou túru, tak se předem poraďte s kanceláří národního parku. Obvykle se nachází ve střediscích, které jsou pro turistiku v dané oblasti výchozí, resp. na horských chatách.

Malé velké Slovensko

Slovensko je s přibližně 49.000 km2 rozlohou malá velká země na hranici mezi střední a východní Evropou. Uvidíte zde skoro všechno – na malém území můžete projít lužní lesy i alpské kopce, udělat si selfie na hradbách středověkého hradu i ochutnat lokální víno. Můžete si užít atmosféru města i venkova a přitom být stále v EU a platit eurem. Největší město Bratislava má jen 0,5 milionu obyvatel.

Leží mezi Maďarskem (na jihu), Ukrajinou (na východě), Polskem (na severu) a Českem a Rakouskem (na západě). Země mě tvar obdélníku, kde osa západ–východ je delší strana a osa sever–jih kratší strana. Společně se svými sousedy (kromě Ukrajiny a Rakouska) tvoří tzv. země Višegrádské čtyřky neboli V4.

Slovensko je rozděleno do 8 krajů, kterým se lidově říká župy. Hlavním městem je Bratislava, která má i vlastní kraj. Ostatní kraje nesou název lokálního centra, tedy Trnava, Nitra, Žilina, Banská Bystrica, Košice a Prešov. Často se však používají historické názvy pro jednotlivé oblasti Slovenska jako Hont, Abov, Gemer, Spiš, Zemplín apod.

Proč obětovat dny těžko získané dovolené a přijet na Slovensko? Zde nenarazíte na každém rohu na Starbucks, ale mix kultury a přírody který opravdu stojí za to, protože zde najdete dobré víno a lokální pivovary, vše je blízko a protože setkání západu a východu Evropy se podařilo právě na Slovensku. 

Užít si můžete relax v lázních, procházky ve starých uličkách měst, ale i moderní nákupní centra, adrenalin na horách a pohodu při dobrém jídle.

Průvodce pro tebe napsal Miriam Braskova
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Není překvapením, že podnebí na Slovensku je stejné jako v ČR.
Více o počasí
Letenky od
350 Kč
Je průměrná cena vlakové jízdenky z Prahy.
Akční nabídky
Avatar uživatele Miriam Braskova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu