Slovensko
Slovensko

Jídlo na Slovensku

Slovenská kuchyně

Slovensko považuje za své národní jídlo „brynzové halušky", což jsou malé kuličky, resp. elipsoid, z bramborového těsta, uvařené, smíchané s brynzou a posypané upečenou slaninou. Existuje mnoho variací se sýrem, s džemem, s mákem, s ořechy, se smetanou apod. Pravdou však je, že na mnoha místech Slovenska noky tradičně nevařili a ani neznali. Je to jídlo typické pro Liptov, tedy střed Slovenska.

Slovenská kuchyně tedy není jen o haluškách. Vychází z lokálních surovin a lokálních podmínek. Pro Slovensko je tradiční maso (vepřové, zvěřina, renesanci zažívá skopové a různé druhy drůbeže), brambory, kyselé zelí, cibule, vepřové sádlo, obilniny a luštěniny. Mezi typické ovoce patří jablka hrušky, švestky, meruňky a broskve, ale i méně známé kdoule a blumy. Velmi populární je sběr hub, malin, jahod a borůvek. V národních parcích a na soukromých pozemcích je sběr zakázán.

Restaurace se stále více a více snaží modernizovat stará, častokrát těžká jídla a dát jim nádech modernosti a lehkosti. Velmi populární jsou pouliční festivaly jídla, různé hody (husí, kachní, zelné) a také slow food. Ze zahraničních kuchyní dominuje italská. Vegetariáni na Slovensku přežijí, ale možnosti jsou omezené. Mnoho jídel bez masa bývá sladkých.

Voda je pitná tak jako v ČR, pokud není označeno jinak. Slovensko má velké množství minerálních pramenů, z nichž mnohé se stáčí komerčně do lahví. Určitě vyzkoušejte lokální minerálky. Koupíte je v každém obchodě. Pomalu se obnovuje zašlá sláva kaváren, kde kromě kávy a čaje mají obvykle slušný výběr dezertů.

Alkohol je volně dostupný, konzumace je dovolená od 18 let. Obvykle se pije pivo, pivo v kombinaci s tvrdým alkoholem nebo víno. Vinařské regiony se nachází na západě, jihu a jihovýchodě Slovenska. Čím více na východ, tím více tvrdého alkoholu se pije. Tvrdý alkohol je obvykle na ovocné bázi – švestky/slivovice, meruňky/meruňkovice, hrušky/hruškovice apod. Na etiketě zkontrolujte, kolik ovocného destilátu konkrétní značka obsahuje.

Mezi národní nápoje se řadí Borovička, Tatratea a Žinčica.

Na celém Slovensku najdete jen pár McDonald 's restaurací a Burger King dokonce z trhu odešel. Přestože mezinárodní řetězce velmi Slovensko nevyhledávají, je z čeho vybírat. Orientujte se podle množství lidí v restauraci a dle vašeho vlastního pocitu. Zeptejte se místních, obvykle vědí, kde se dobře vaří. V posledních letech se objevuje stále více a více dobrých restaurací, barů, bister a lokálních fast foodů, kde se dobře najíte a napijete.

Celková hygiena restaurací je slušná, když máte pocit, že něco není v pořádku, stěžujte si. 

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny jsou velmi různé: od 3–5 eur za polední menu/osoba, večeře od 8–10 eur/osoba a výše. Ceny jsou mimo nápoje. Obědové menu je obvykle podáváno pouze během pracovního týdne a v době oběda. Doporučujeme obědové menu, pokud takové restaurace má – obvykle je levnější, rychlejší a máte záruku, že suroviny jsou čerstvé.

Chystáš se na Slovensko?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Miriam Braskova
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.