Cestování Covid-19

Od 4.6. je vstup na Slovensko možný zcela bez omezení na libovolně dlouhou dobu, hraniční kontroly jsou zrušeny.

Slovenská kuchyně

Slovensko považuje za své národní jídlo „brynzové halušky", což jsou malé kuličky, resp. elipsoid, z bramborového těsta, uvařené, smíchané s brynzou a posypané upečenou slaninou. Existuje mnoho variací se sýrem, s džemem, s mákem, s ořechy, se smetanou apod. Pravdou však je, že na mnoha místech Slovenska noky tradičně nevařili a ani neznali. Je to jídlo typické pro Liptov, tedy střed Slovenska.

Slovenská kuchyně tedy není jen o haluškách. Vychází z lokálních surovin a lokálních podmínek. Pro Slovensko je tradiční maso (vepřové, zvěřina, renesanci zažívá skopové a různé druhy drůbeže), brambory, kyselé zelí, cibule, vepřové sádlo, obilniny a luštěniny. Mezi typické ovoce patří jablka hrušky, švestky, meruňky a broskve, ale i méně známé kdoule a blumy. Velmi populární je sběr hub, malin, jahod a borůvek. V národních parcích a na soukromých pozemcích je sběr zakázán.

Restaurace se stále více a více snaží modernizovat stará, častokrát těžká jídla a dát jim nádech modernosti a lehkosti. Velmi populární jsou pouliční festivaly jídla, různé hody (husí, kachní, zelné) a také slow food. Ze zahraničních kuchyní dominuje italská. Vegetariáni na Slovensku přežijí, ale možnosti jsou omezené. Mnoho jídel bez masa bývá sladkých.

Voda je pitná tak jako v ČR, pokud není označeno jinak. Slovensko má velké množství minerálních pramenů, z nichž mnohé se stáčí komerčně do lahví. Určitě vyzkoušejte lokální minerálky. Koupíte je v každém obchodě. Pomalu se obnovuje zašlá sláva kaváren, kde kromě kávy a čaje mají obvykle slušný výběr dezertů.

Alkohol je volně dostupný, konzumace je dovolená od 18 let. Obvykle se pije pivo, pivo v kombinaci s tvrdým alkoholem nebo víno. Vinařské regiony se nachází na západě, jihu a jihovýchodě Slovenska. Čím více na východ, tím více tvrdého alkoholu se pije. Tvrdý alkohol je obvykle na ovocné bázi – švestky/slivovice, meruňky/meruňkovice, hrušky/hruškovice apod. Na etiketě zkontrolujte, kolik ovocného destilátu konkrétní značka obsahuje.

Mezi národní nápoje se řadí Borovička, Tatratea a Žinčica.

Na celém Slovensku najdete jen pár McDonald 's restaurací a Burger King dokonce z trhu odešel. Přestože mezinárodní řetězce velmi Slovensko nevyhledávají, je z čeho vybírat. Orientujte se podle množství lidí v restauraci a dle vašeho vlastního pocitu. Zeptejte se místních, obvykle vědí, kde se dobře vaří. V posledních letech se objevuje stále více a více dobrých restaurací, barů, bister a lokálních fast foodů, kde se dobře najíte a napijete.

Celková hygiena restaurací je slušná, když máte pocit, že něco není v pořádku, stěžujte si. 

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny jsou velmi různé: od 3–5 eur za polední menu/osoba, večeře od 8–10 eur/osoba a výše. Ceny jsou mimo nápoje. Obědové menu je obvykle podáváno pouze během pracovního týdne a v době oběda. Doporučujeme obědové menu, pokud takové restaurace má – obvykle je levnější, rychlejší a máte záruku, že suroviny jsou čerstvé.

Avatar uživatele Miriam Braskova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 dny
Navrhni úpravu