Průvodce státem
Slovensko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo na Slovensku

Slovenská kuchyně

Slovensko považuje za své národní jídlo „brynzové halušky", což jsou malé kuličky, resp. elipsoid, z bramborového těsta, uvařené, smíchané s brynzou a posypané upečenou slaninou. Existuje mnoho variací se sýrem, s džemem, s mákem, s ořechy, se smetanou apod. Pravdou však je, že na mnoha místech Slovenska noky tradičně nevařili a ani neznali. Je to jídlo typické pro Liptov, tedy střed Slovenska.

Halušky

Slovenská kuchyně tedy není jen o haluškách. Vychází z lokálních surovin a lokálních podmínek. Pro Slovensko je tradiční maso (vepřové, zvěřina, renesanci zažívá skopové a různé druhy drůbeže), brambory, kyselé zelí, cibule, vepřové sádlo, obilniny a luštěniny. Mezi typické ovoce patří jablka hrušky, švestky, meruňky a broskve, ale i méně známé kdoule a blumy. Velmi populární je sběr hub, malin, jahod a borůvek. V národních parcích a na soukromých pozemcích je sběr zakázán.

Restaurace se stále více a více snaží modernizovat stará, častokrát těžká jídla a dát jim nádech modernosti a lehkosti. Velmi populární jsou pouliční festivaly jídla, různé hody (husí, kachní, zelné) a také slow food. Ze zahraničních kuchyní dominuje italská. Vegetariáni na Slovensku přežijí, ale možnosti jsou omezené. Mnoho jídel bez masa bývá sladkých.

Voda je pitná tak jako v ČR, pokud není označeno jinak. Slovensko má velké množství minerálních pramenů, z nichž mnohé se stáčí komerčně do lahví. Určitě vyzkoušejte lokální minerálky. Koupíte je v každém obchodě. Pomalu se obnovuje zašlá sláva kaváren, kde kromě kávy a čaje mají obvykle slušný výběr dezertů.

Alkohol je volně dostupný, konzumace je dovolená od 18 let. Obvykle se pije pivo, pivo v kombinaci s tvrdým alkoholem nebo víno. Vinařské regiony se nachází na západě, jihu a jihovýchodě Slovenska. Čím více na východ, tím více tvrdého alkoholu se pije. Tvrdý alkohol je obvykle na ovocné bázi – švestky/slivovice, meruňky/meruňkovice, hrušky/hruškovice apod. Na etiketě zkontrolujte, kolik ovocného destilátu konkrétní značka obsahuje.

Mezi národní nápoje se řadí Borovička, Tatratea a Žinčica.

Na celém Slovensku najdete jen pár McDonald 's restaurací a Burger King dokonce z trhu odešel. Přestože mezinárodní řetězce velmi Slovensko nevyhledávají, je z čeho vybírat. Orientujte se podle množství lidí v restauraci a dle vašeho vlastního pocitu. Zeptejte se místních, obvykle vědí, kde se dobře vaří. V posledních letech se objevuje stále více a více dobrých restaurací, barů, bister a lokálních fast foodů, kde se dobře najíte a napijete.

Celková hygiena restaurací je slušná, když máte pocit, že něco není v pořádku, stěžujte si. 

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny jsou velmi různé: od 3–5 eur za polední menu/osoba, večeře od 8–10 eur/osoba a výše. Ceny jsou mimo nápoje. Obědové menu je obvykle podáváno pouze během pracovního týdne a v době oběda. Doporučujeme obědové menu, pokud takové restaurace má – obvykle je levnější, rychlejší a máte záruku, že suroviny jsou čerstvé.

Malé velké Slovensko

Slovensko je s přibližně 49.000 km2 rozlohou malá velká země na hranici mezi střední a východní Evropou. Uvidíte zde skoro všechno – na malém území můžete projít lužní lesy i alpské kopce, udělat si selfie na hradbách středověkého hradu i ochutnat lokální víno. Můžete si užít atmosféru města i venkova a přitom být stále v EU a platit eurem. Největší město Bratislava má jen 0,5 milionu obyvatel.

Leží mezi Maďarskem (na jihu), Ukrajinou (na východě), Polskem (na severu) a Českem a Rakouskem (na západě). Země mě tvar obdélníku, kde osa západ–východ je delší strana a osa sever–jih kratší strana. Společně se svými sousedy (kromě Ukrajiny a Rakouska) tvoří tzv. země Višegrádské čtyřky neboli V4.

Slovensko je rozděleno do 8 krajů, kterým se lidově říká župy. Hlavním městem je Bratislava, která má i vlastní kraj. Ostatní kraje nesou název lokálního centra, tedy Trnava, Nitra, Žilina, Banská Bystrica, Košice a Prešov. Často se však používají historické názvy pro jednotlivé oblasti Slovenska jako Hont, Abov, Gemer, Spiš, Zemplín apod.

Proč obětovat dny těžko získané dovolené a přijet na Slovensko? Zde nenarazíte na každém rohu na Starbucks, ale mix kultury a přírody který opravdu stojí za to, protože zde najdete dobré víno a lokální pivovary, vše je blízko a protože setkání západu a východu Evropy se podařilo právě na Slovensku. 

Užít si můžete relax v lázních, procházky ve starých uličkách měst, ale i moderní nákupní centra, adrenalin na horách a pohodu při dobrém jídle.

Průvodce pro tebe napsal Miriam Braskova
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Není překvapením, že podnebí na Slovensku je stejné jako v ČR.
Více o počasí
Letenky od
350 Kč
Je průměrná cena vlakové jízdenky z Prahy.
Akční nabídky
Avatar uživatele Miriam Braskova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu