Průvodce státem
Slovensko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny na Slovensku

Aktuální kurz 1 € = 25.86 Kč

Euro

Měnou na Slovensku je euro, kde 1 euro má 100 centů. 

Euro

Směnárny a platby kartou

Platit se dá v hotovosti nebo kartou. Cestovní šeky nejsou velmi využívány a stávají se atrakcí pro místní. Směnárny najdete ve všech větších městech (zejména v obchodních centrech nebo v historickém centru), směnit se peníze dají i v pobočkách bank. Minimálně jeden bankomat najdete v každém městě, ale také ve větších vesnicích. Platit kartou se dá téměř všude. Malé provozy na vesnicích, horské chaty a menší muzea akceptují pouze hotovost. Akceptováno je několik typů kreditních a debetních karet, dominuje Visa, MasterCard a Maestro.

Kolik co stojí

Jste v Evropské unii, nečekejte, že je zde extra levně. Ceny jsou podobné jako v okolních zemích – Česko, Polsko, Maďarsko.

Rozpětí cen je obrovské, pro ilustraci:
1 pivo (0,5 l) – 0,25 eur (v supermarketu, cena v akci) – 5 euro (malosériové točené pivo v drahé restauraci)

Obecně platí, že v Bratislavě je všechno dražší než mimo Bratislavu. V Bratislavě je však i větší výběr. Podobně i v Košicích. Město je dražší než jeho okolí, výběr je však větší.

Spropitné a smlouvání

Tradice smlouvání cen na Slovensku není běžná. Ceny jsou fixní a obvykle označené. Pokud cenu nevidíte, tak se ptejte. Kromě prodeje „ze dvora", tj prodeje vlastní úrody v malých objemech apod., vám prodejce vždy musí vystavit doklad o koupi. Ceny v restauracích jsou fixní, nesmlouvá se.

V ceně jídla není započítáno spropitné. Výše spropitného je na vašem osobním dojmu a není předem určena. Pokud se vám obsluha zamlouvala, byla ochotná, příjemná a vy jste byli jako zákazník spokojený, tak samozřejmě spropitné dát můžete, není to však vaše povinnost. Obvykle se částka zaokrouhlí na celé koruny nahoru, resp. na celé jednotky, desítky eur, podle uvážení.

Jak ušetřit

Ušetřit se dá na stravě (nakupte si v supermarketu), ubytováni (spěte přes airbnb) i na dopravě (jezděte vlakem nebo autobusem).

Jste-li studenti  do 26 let nebo důchodci, budete jezdit většinou vlaků zdarma. Po příjezdu na Slovensko si ve kterékoliv železniční pokladně necháte vystavit doklad, se kterým následně budete kupovat jízdenky v nulové hodnotě. Vždy si však takovou jízdenku musíte "zakoupit". Studenti budou potřebovat běžné potrvzení o studiu (stačí v češtině), důchodci nad 62 let pak pouze občanský průkaz.

Denní rozpočty

Nízkorozpočtový cestovatel do 15 eur/den – ubytování ve stanu/karimatce pod širákem, jídlo nakoupené v obchodě a základní doprava/stopování.

Zlatá střední cesta do 20–50 eur/den – ubytování v soukromých pokojích, jídlo z potravin/ levná restaurace, veřejná doprava.

Luxusní verze od 50 eur/den výše – na co máte chuť a peněženka to snese. Standardní ceny ubytování jsou zhruba na úrovni těch v Česku, průměrný hotel v Bratislavě pořídíte asi za 1.000 Kč na noc za pokoj, na venkově jsou ceny výrazně nižší.

Mějte u sebe studentskou kartu nebo doklad o tom, že jste důchodce. Pokud jste občanem EU, musí vám poskytnout slevu, tak jako místním. Zkuste prozkoumat lokální slevové portály, na ubytování a stravě dokážete slušně ušetřit.

Malé velké Slovensko

Slovensko je s přibližně 49.000 km2 rozlohou malá velká země na hranici mezi střední a východní Evropou. Uvidíte zde skoro všechno – na malém území můžete projít lužní lesy i alpské kopce, udělat si selfie na hradbách středověkého hradu i ochutnat lokální víno. Můžete si užít atmosféru města i venkova a přitom být stále v EU a platit eurem. Největší město Bratislava má jen 0,5 milionu obyvatel.

Leží mezi Maďarskem (na jihu), Ukrajinou (na východě), Polskem (na severu) a Českem a Rakouskem (na západě). Země mě tvar obdélníku, kde osa západ–východ je delší strana a osa sever–jih kratší strana. Společně se svými sousedy (kromě Ukrajiny a Rakouska) tvoří tzv. země Višegrádské čtyřky neboli V4.

Slovensko je rozděleno do 8 krajů, kterým se lidově říká župy. Hlavním městem je Bratislava, která má i vlastní kraj. Ostatní kraje nesou název lokálního centra, tedy Trnava, Nitra, Žilina, Banská Bystrica, Košice a Prešov. Často se však používají historické názvy pro jednotlivé oblasti Slovenska jako Hont, Abov, Gemer, Spiš, Zemplín apod.

Proč obětovat dny těžko získané dovolené a přijet na Slovensko? Zde nenarazíte na každém rohu na Starbucks, ale mix kultury a přírody který opravdu stojí za to, protože zde najdete dobré víno a lokální pivovary, vše je blízko a protože setkání západu a východu Evropy se podařilo právě na Slovensku. 

Užít si můžete relax v lázních, procházky ve starých uličkách měst, ale i moderní nákupní centra, adrenalin na horách a pohodu při dobrém jídle.

Průvodce pro tebe napsal Miriam Braskova
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Není překvapením, že podnebí na Slovensku je stejné jako v ČR.
Více o počasí
Letenky od
350 Kč
Je průměrná cena vlakové jízdenky z Prahy.
Akční nabídky
Avatar uživatele Miriam Braskova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu