Malé velké Slovensko

Slovensko je s přibližně 49.000 km2 rozlohou malá velká země na hranici mezi střední a východní Evropou. Uvidíte zde skoro všechno – na malém území můžete projít lužní lesy i alpské kopce, udělat si selfie na hradbách středověkého hradu i ochutnat lokální víno. Můžete si užít atmosféru města i venkova a přitom být stále v EU a platit eurem. Největší město Bratislava má jen 0,5 milionu obyvatel.

Leží mezi Maďarskem (na jihu), Ukrajinou (na východě), Polskem (na severu) a Českem a Rakouskem (na západě). Země mě tvar obdélníku, kde osa západ–východ je delší strana a osa sever–jih kratší strana. Společně se svými sousedy (kromě Ukrajiny a Rakouska) tvoří tzv. země Višegrádské čtyřky neboli V4.

Slovensko je rozděleno do 8 krajů, kterým se lidově říká župy. Hlavním městem je Bratislava, která má i vlastní kraj. Ostatní kraje nesou název lokálního centra, tedy Trnava, Nitra, Žilina, Banská Bystrica, Košice a Prešov. Často se však používají historické názvy pro jednotlivé oblasti Slovenska jako Hont, Abov, Gemer, Spiš, Zemplín apod.

Proč obětovat dny těžko získané dovolené a přijet na Slovensko? Zde nenarazíte na každém rohu na Starbucks, ale mix kultury a přírody který opravdu stojí za to, protože zde najdete dobré víno a lokální pivovary, vše je blízko a protože setkání západu a východu Evropy se podařilo právě na Slovensku. 

Užít si můžete relax v lázních, procházky ve starých uličkách měst, ale i moderní nákupní centra, adrenalin na horách a pohodu při dobrém jídle.

Průvodce pro tebe napsal Miriam Braskova
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Není překvapením, že podnebí na Slovensku je stejné jako v ČR.
Více o počasí
Letenky od
350 Kč
Je průměrná cena vlakové jízdenky z Prahy.
Akční nabídky

Praktické tipy na Slovensko

Co vidět a navštívit na Slovensku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Slovensku

Zavřít boční panel

Bratislava

Bratislava je hlavním a zároveň největším městem Slovenska. Nachází se v blízkosti Vídně, tedy je často prvním a zároveň jediným, co ze Slovenska vidí návštěvníci země.

Zatoulejte se do centra, vyběhněte na hrad (který vypadá jako obrácený stůl), projděte se kolem Dunaje. Určitě navštivte starou tržnici a dejte si něco dobrého na zub v jedné z mnoha restaurací a bister.

Zkuste jít na lokální koncert a dejte si dobré pivo.

V okolí Bratislavy se nachází Malokarpatský vinařský region a na podzim se konají husí a kachní hody.

Zkuste si sjet Dunajská ramena nebo vyzkoušejte kanál v Čunově. Udělejte si výlet lodí do Danubiany.

Zavřít boční panel

Košice

Košice jsou centrem východního Slovenska, druhým největším městem země a zároveň věčným rivalem Bratislavy. Tak, jako je v Bratislavě cítit vliv rakouské a maďarské kultury, tak v Košicích je znát vliv kultury německé, maďarské a ukrajinské.

Projděte se centrem a nezapomeňte odbočit do vedlejších uliček. Zůstaňte na noc a užijte si atmosféru hospůdek, barů a letních zahrad, které se táhnou celým starým městem. Jděte na piknik na vyhlídkovou věž nad městem a podívejte se na Košický zlatý poklad.

Pokud přijedete do Košic první víkend v říjnu, tak si užijete atmosféru nejstaršího moderního maratonského běhu na světě.

Navštivte přehradu Ružinov (dá se tam koupat, jezdit na lodičce, čas se tam zastavil) a najděte zbytky nejstarší železnice v Československu. Vyberte se na túru do Slovenského krasu. Zablouděte k Zemplínské šíravě (nazývá se i Slovenské moře), viz Mořské oko, a ochutnejte víno z Tokaje nebo okolních regionů.

Zavřít boční panel

Nitra

Centrem Nitranského kraje je město Nitra, které je jedním z nejstarších sídel na Slovensku. Středočeský zámek (soustava budov, kde sídlí nitranské biskupství) stojí za návštěvu, i když kostely nehledáte nebo jste nekatolíky. Kromě města ve městě určeného pro zaměstnance, kněze biskupství zde najdete i malé muzeum se vzácnými památkami.

Pamatujete si příběh o Cyrilovi a Metodějovi? Tak právě zde najdete ony písemnosti.

V Hurbanově se vyrábí známé slovenské pivo Zlatý Bažant (patří Heinekenu). Svezte se do Komárna nebo do Štúrova a užijte si řeku Dunaj, která v této části Slovenska tvoří přirozenou hranici mezi Slovenskem a Maďarskem.

V Štúrově přejeďte do Maďarska, do města Esztergom. V Topoľčiankach objevte národní hřebčín, překrásný zámeček, který patřil 1. prezidentovi Československa T. G. Masarykovi, a udělejte si selfie se zubrem (evropský bratranec bizona).

Zavřít boční panel

Bojnice

Pověst říká, že studnu na trenčínském hradě vykopal Omar z lásky k Fatimě. Hoďte do ní minci pro štěstí a lásku.

Navštivte Bojnice s překrásným zámkem a ZOO a zjistěte, proč se tady čachtická hradní paní koupala v krvi.

Zavřít boční panel

Pieštany

Trnava a její centrum stojí za zhlédnutí a strávený čas, V Trnavském kraji se nachází nejznámější lázně Slovenska, Pieštany. Ve městě mají dokonce vlastní ostrov, kde se soustřeďuje většina služeb spojených s lázněmi.

Běžně zde potkáte šejky z Arabského poloostrova, asi vědí, proč sem jezdí. Takže nestyďte se a dejte si na sebe léčivé bahno a vypijte alespoň jednu sklenici léčivé vody.

Zavřít boční panel

Žilina

Na úvod se projděte centrem Žiliny. Je to trochu do kopce, ale stojí to za to. A teď se je třeba rozhodnout – příroda a turistika, nebo lázně a historie?

Pokud vás zajímá příroda, nevynechejte Oravu a Kysuce, přejděte hřebenovku Velké nebo Malé Fatry, nechte se okouzlit Západními Tatrami.

Pokud vás láká kultura, tak určitě nezapomeňte na Oravský zámek, skanzen v Pribylině a po namáhavém dni se zchlaďte v některém z aquaparků.

Zavřít boční panel

Banská Bytrica

Banská Bystrica je krásné místo, kdysi spojené s hornictvím, ale v moderních dějinách známé zejména jako místo začátku Slovenského národního povstání (lidové povstání během 2. světové války proti Němcům).

Dnes na památku této události stojí v Banské Bystrici muzeum, které určitě nevynechejte. Z Banské Bystrice směrem na sever leží Nízké Tatry a jejich jižní svahy – turistika, lyžování, wellness. Vyzkoušejte splav Hrona.

Pokud se vydáte na jih přes Zvolen a Zvolenský zámek, dostanete se do Banské Štiavnice a Kremnice. Odbočte z hlavní silnice, podívejte se, jak se razí mince s světoznámé mincovně v Kremnici, zjistěte, co je to tajch, vyběhněte na kalvárii v Banské Štiavnici, najděte salamadra a večer si dejte pravé hornické pivo.

Ještě více na jih a mírně na východ vás čeká muzeum loutek a jedlé kaštany v Modrém Kameni a neobjevená krása malých vesniček na jihu středního Slovenska. Vezměte kolo, GPS a pusťte se do objevování. Setkání se srnou nebo jelenem je skoro jisté. Ochutnejte víno z Movin.

Zavřít boční panel

Vysoké Tatry

Nejvyšší hory Slovenska, najdete je skoro na každé propagační fotce. Co je na nich tak úžasné? Nejsou to Alpy, ani Pyreneje, a už vůbec ne Himaláje. Jsou vlastně maličké, a to je přesně to, co je činí výjimečnými.

Skalnaté kopce trčící do výšky více než 2.000 m n. m., uprostřed nížiny, místy v létě pokryty sněhem. Takové Alpy pro panenky. Pozor, jsou to skutečné hory, umí překvapit – dobře i špatně.

I když nejste nadšený turista, odvezte se na Hrebienok a běžte si prohlédnout Bielovodské vodopády.

Bielovodské vodopády

Počasí a sezóny na Slovensku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Slovensko
Teploty jsou podobné, na horách o něco nižší

-1 °C

1 °C

7 °C

13 °C

18 °C

21 °C

24 °C

24 °C

19 °C

12 °C

4 °C

0 °C

Počasí

Pro Slovensko jsou typické 4 roční období.

Jaro se vyznačuje zvýšeními vodními hladinami a často proměnlivým počasím, může sněžit, pršet i svítit slunce. Léto je relativně teplé, s letními bouřkami a občasným možným ochlazením. Podzim je obvykle suchý, prší až v druhé polovině a postupně se ochlazuje. V lesnatých částech země padá listí a více se pohybuje zvěř (vysoká zvěř, divoká prasata, lišky a medvědi). Zima je chladná, sníh se vyskytuje na celém území Slovenska, ve městech a na jihu země se však dlouhodobě neudrží.

V severních a horských oblastech Slovenska jsou teploty obecně nižší a sněhová pokrývka může setrvat i týdny. V jižních oblastech bývá tepleji a sníh je spíše výjimečný.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejteplejší počasí je v červenci a srpnu, tehdy jsou však i školní prázdniny, takže všude je mnoho domácích turistů. Pro turistiku a návštěvu země jako takové doporučujeme květen, resp. září. Jsou to měsíce, kdy je počasí příjemné, ne však horké a turistů není mnoho. Pokud se chystáte lyžovat, tak přijeďte v lednu–březnu, tehdy bývá nejvíce sněhu. Jarní lyžování může trvat až do začátku dubna. Do lázní se dá přijet vždy. Během vánočních svátků mají však mnohé omezený provoz.

Skvělé akce na Slovensko

ušetříš až 28%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 70%
Akce starší 2 týdnů
23 starších akcí
Avatar uživatele Miriam Braskova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu