Slovensko
Slovensko

Dálniční známka Slovensko

Všechna dvojstopá vozidla do 3,5 tuny musí na Slovensku platit dálniční známku za jízdu po dálnicích a rychlostních silnicích, vozidla nad 3,5 tuny pak platí systémem elektronického mýtného. Motocykly jezdí zdarma bez známky. Pokud máte auto s přívěsem, musíte zaplatit další dálniční známku i pro samotný přívěs. Separátní známka pro přívěs je však nutná jen v případě, že celá souprava auto + přívěs přesahuje 3,5 tuny. Dálniční známka na Slovensku existuje pouze v elektronické podobě.

Pro oficiální informace navštivte portály systému výběru a úhrady poplatků za dálnice:

  • eznamka.sk pro dálniční známky (auta do 3,5 tuny)
  • emyto.sk pro elektronické mýto (auta nad 3,5 tuny)

V tomto článku se budeme detailně věnovat pouze dálničním známkám, které využije největší procento běžných cestovatelů.

Kolik stojí slovenská dálniční známka

Na Slovensku existují dálniční známky se 4 různými platnostmi.

  • 10denní: 10 EUR
  • 30denní: 14 EUR
  • Roční: 50 EUR
  • 365denní: 50 EUR

Platnost slovenské dálniční známky

Začátek platnosti si zvolíte jaký chcete. Lze koupit dálniční známku dnes s počátkem platnosti klidně za měsíc. 10denní a 30denní platí vždy přesně 10, resp. 30 dnů ode dne zahájení (včetně) do 24:00 posledního dne. Například 30denní známka zakoupená od 30.4. platí do 29.5.

Roční známka je platná vždy od 1.1. příslušného roku do 31.1. roku následujícího, tedy 13 měsíců.

365denní známka je platná ode dne zakoupení po 365 dní. Pokud si tedy chcete koupit známku na rok později než v lednu, vždy se vyplatí právě 365denní.

Kde koupit slovenskou dálniční známku

Slovenské známky již existují výhradně v elektronické podobě, kontrola probíhá dle SPZ, kterou musíte při koupit známky zadat.

Nejjednodušší je online nákup přes oficiální portál eznamka.sk nebo přes mobilní aplikaci eznamka (Google Play / App Store). Známku však můžete koupit i v automatech na hraničních přechodech a benzinových pumpách, včetně benzinek v Česku či okolních zemích, které jsou blízko hranic.

Při koupi online vám přijde potvrzení ve formátu PDF na vámi zadaný e-mail. Pokud kupujete v automatu, vyjede vám klasická účtenka.

Kde jsou zpoplatněné dálnice

Na Slovensku je zpoplatněná naprostá většina dálnic (D) a rychlostních silnic (R) s výjimkou několika krátkých úseků. Podívejte se na kompletní mapu slovenské dálniční sítě. Červeně jsou vyznačeny zpoplatněné úseky, zeleně dálnice a rychlostní silnice, na které můžete bez známky.

Kontrola a pokuty

Dálniční známky na Slovensku kontroluje policie zejména přes mýtné brány, které dokáží skenovat SPZ. Ty následně automaticky párují se zakoupenými dálničními známkami (při koupi zadáváte právě SPZ vozidla, kterému známku kupujete). Pokud nespárují, je téměř 100% jistota, že vám přijde pokuta. Systém automaticky skenuje všechna vozidla, která po úseku projíždějí.

Pokuta za jízdu bez dálniční známky na Slovensku se snížila ze 300 na 150 EUR. Pokud navíc zaplatíte do 15 dnů, částka se dále sníží na 100 EUR.

Chystáš se na Slovensko?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Miriam Braskova
naposledy aktualizováno 31. 01. 2022

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.