Slovensko
Slovensko

Doprava na Slovensku

Jak na Slovensko

Slovensko má řadu mezinárodních letišť. Pravidelné spojení mají 3 letiště – Bratislava, Košice a Poprad. V Bratislavě má základnu Ryanair a má také slušné spojení do Prahy a směrem na východ (Rusko, SAE). Košice mají pravidelné spojení s Prahou, Vídní, Varšavou, Istanbulem a několika městy v Anglii. Základnu tam má Wizzair.

Poprad je malé letiště, odkud létá Wizzair. V blízkosti země, a zároveň s dobrou možností dopravy na Slovensko, se nachází letiště ve Vídni a letiště v Budapešti. Trochu vzdálenější je letiště v Praze.

Nejvíce cestovatelů z Česka ale zcela jistě zamíří na Slovensko po zemi. Pro cesty do Bratislavy je s nejlepším poměrem výkon/cena autobusová doprava, především dopravci Regiojet a Eurolines, jízdenky z Prahy se dají v akci sehnat za 250 Kč.

Naopak pro cesty na sever a především východ Slovenska je nejlepší využít vlak. Cesta z Prahy do Košic zabere od 7 do 9 hodin, do Popradu pak zhruba o hodinu méně. V hlavní ose Žilina–Liptovský Mikuláš–Poprad–Košice lze využít hned tří železničních dopravců: České dráhy, Regiojet a Leo Express. Pro nejlevnější ceny vždy nakupujte online s předstihem.

Jak se nejlépe dopravovat

Na Slovensku je slušná síť vlakové a autobusové dopravy. Kromě státních železnic fungují i soukromí dopravci – RegioJet a Leo Expres. Nejpohodlěnšjí pro mnoho lidí z ČR zůstává pohyb vlastním autem. Pokud plánujete navštívit hlavní centra turismu, vystačíte si s veřejnou dopravou. Pokud však máte dostatek času a vaším cílem je vychutnat si opravdu lokální krásy, doporučujeme cestu vlastním autem.

Vlakem

Cestu vlakem doporučujeme alespoň jednou vyzkoušet. Naskočte na IC vlak, který jede po hlavní trati Bratislava–Košice. Užijte si panorama krajiny ze západu na východ a nezapomeňte jít i do restauračního vozu. Jsou schopní vám nabídnout slušné jídlo a cenově to není extra drahé. Železnice jsou na Slovensku podobné kvality jako v Česku, na venkovských tratích je situace o něco horší. 

Naopak parádním zážitkem a také nejpohodlnější variantou, je doprava vlakem či zubačkou z Popradu nebo Štrby přímo do srdce Vysokých Tater.

Velmi příjemnou záležitostí pro studenty denního studia do 26 let a také důchodci, a to i v předčasném důchodu, je fakt, že vlakem cestují zdarma. Je však nutné si nechat (zdarma) na kterékoliv pokladně na Slovensku vystavit průkaz na 100% slevu a rovněž před každou jízdou je nutné si opatřit jízdenku v nulové hodnotě (za 0 €).

  • IDOS: stejně dobře využitelný pro komplexní plánování dopravy jak v ČR, tak na Slovensku,
  • ZSSK: web státních slovenských železnic, jízdenky online se dají koupit na všechny spoje a trasy,
  • Regiojet: vlaky jezdí v trase Košice – Poprad – Žilina (a dále směr Ostrava a Praha), také na lince z Bratislavy do Komárna. Autobusy pak můžete využít na několika trasách z Košic do Prahy přes různá slovenská města, 
  • Leo Express: černými vlaky se svezete v úseku Košice – Poprad – Žilina (a dále směr Ostrava a Praha)

Autobusem

Autobusy jezdí do větších i menších měst a vesnic. Cesta je obvykle levnější než vlak. V různých částech Slovenska fungují různé společnosti. Jízdní řády jsou obvykle dodržovány a bezpečnost je dobrá. U autobusů platí pro nákup jízdenek naprosto shodná pravidla jako v Česku, většinou lze u řidiče, u dálkových tras můžete koupit i na větších autobusových nádražích v pokladně.

  • IDOS: stejně dobře využitelný pro komplexní plánování dopravy jak v ČR, tak na Slovensku,
  • Slovak Lines: největší autobusový dopravce, na vybraných trasách můžete nakupovat jízdenky online.

Autem

Silniční síť je relativně dobrá (podobná jako v Česku), i když chybí přímé dálniční spojení mezi západem a východem země, připravte se na plné hlavní tahy zejména na začátku a na konci pracovního týdne. Rychlosti doporučujeme dodržovat a je povinné denní svícení. Při sněhové pokrývce na silnici, resp. při jízdě na ledě, je nutné mít zimní pneumatiky. Řetězy, posyp a lopata na odkopávání není povinností, ale v případě, že cestujete do hor uprostřed zimy, tak zvažte své možnosti a výbavu. 

Stopovat se dá, ale není to příliš běžné. Nejčastěji stopují studenti, kteří šetří své výdaje, nebo skupinky mladých turistů, kterým ujel poslední autobus.

Městská doprava

Ve všech větších městech funguje obvykle hustá, levná a poměrně kvalitní veřejná doprava, která nemá žádná výrazně odlišná specifika od MHD v Česku. 

Tramvaje jezdí pouze v Bratislavě a Košicích, metro nemá žádné slovenské město. Ceny jízdenek i systém prodeje jsou obdobné jako v ČR. Lístek si obvykle můžete koupit v automatu nebo v trafice, případně u řidiče (může být dražší).

Chystáš se na Slovensko?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Miriam Braskova
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.