Cestování Covid-19

Od 21. června je cestování ve směru do Španělska neomezené. Aktuální informace najdete na webu Ministerstva zahraničí.

Pozor! Při cestě zpět do ČR je od 24. srpna nutné se prokázat negativním testem na Covid nebo podstoupit karanténu. Výjimka platí pro Kanárské a Baleárské ostrovy.

Sledujte aktuální čísla nových nakažených, neboť se situace může v čase rychle měnit.

Před cestou do Španělska je však nutné vyplnit online formulář na oficiálním vládním webu spth.gob.es. E-mailem následně přijde QR kód, který příslušní zaměstnanci naskenují po příletu či příjezdu do Španělska.

Španělská kuchyně 

Španělská kuchyně je velmi rozmanitá a chutná. V přímořských oblastech je pokrm dobře stravitelný, lehký, bývá v něm obsaženo spousta ryb, mořských plodů a čerstvé zeleniny. Ve vnitrozemí je v oblibě spíše maso. Patrný je zde vliv maurské kuchyně. Díky slunnému podnebí se ve Španělsku daří velmi dobře vínu, které ke španělské kuchyni a celkové pohodě španělského stolování neodmyslitelně patří.

Typická španělská jídla

Paella – Šafránové rizoto ve speciální pánvi, v níž se připravuje i podává. Základní přísadou je maso, zelenina nebo mořské plody. Variant a kombinací je mnoho podle jednotlivých regionů i podle sezon. Rizoto bývá sytě žluté díky množství šafránu, které dodává jídlu typickou chuť.

Gazpacho – Oblíbená studená polévka z rozmixovaných nebo pasírovaných rajčat a další zeleniny. Přidává se česnek a cibule.

Tapas – Jakékoli menší předkrmy (chuťovky) k vínu nebo pivu.

Churros – Pečivo podobné naším koblížkům, namáčí se do horké čokolády.

Na Kanárských ostrovech doporučujeme ochutnat Papas Arrucadas, jedná se o nové brambory vařené ve slupce a slané vodě s Mojo omáčkou. Nejznámější je červená – rojo a zelená – verde.

Jak se stravovat jako místní

Pokud se chcete stravovat jako místní, nechoďte do restaurací, kam chodí jen turisté. Nejlepší místní jídlo ochutnáte tam, kam chodí místní. Takové podniky najdete pomocí tripadvisoru, vodítkem vám můžou být recenze psané ve španělštině. Španělé rádi chodí večer na skleničku, ať už na sangriu či něco ostřejšího. 

Obvyklé ceny v restauracích

Běžné hlavní jídlo seženete obvykle kolem 15 eur. Pivo zde seženete kolem 2,20 € a míchané nápoje se pohybují okolo 6 €. Ceny v restauracích jsou o něco vyšší než ceny u nás.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 16 dny
Navrhni úpravu