Průvodce státem
Španělsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny ve Španělsku

Aktuální kurz 1 € = 25.9 Kč

Euro

Ve Španělsku se platí eurem, které je dobře známé všem cestovatelům.

Euro

Směnárny a platba kartou 

Kurzy ve směnárně (casa de cambio) se mohou měnit každý den. Nejméně vhodná výměna bývá v hotelích. Nápis „Sin comisión“ anebo „No comisión“ znamená výměnu bez poplatku, ale bývá často kompenzováno horším kurzem. Proto je lepší se předtím poptat na finální částku. Obecně je ale mnohem jednodušší vyměnit si eura již v ČR ve směnárně, kterou dobře znáte.

Platit kartou už není žádný problém skoro nikde, především ve velkých městech. Ale i tak doporučujeme mít raději hotovost při návštěvě menších měst a vesniček. 

Kolik co stojí

Ceny v supermarketech se dají srovnat s cenami u nás. Některé věci sice vyjdou dráž, některé naopak levněji. V restauracích se naopak ceny pohybují oproti Česku výrazně výše. Levné je především ovoce a zelenina, dražší je alkohol.

Příklad cen:

  • Voda 1,5 l – 0,55 €
  • Brambory 1 kg – 0,93 €
  • Láhev vína – 4 €
  • Balíček cigaret – 5 €
  • Pivo – 0,80–1 €

Spropitné a smlouvání

V restauracích je zvykem nechávat spropitné 10 % z ceny stejně jako u nás. Částka se nepřipočítává při placení, ale nechává se poté na stole. Smlouvat se dá především na trzích, ale často platí, že pokud je částka napsaná, tak platí. 

Jak ušetřit 

Nejvíce můžete ušetřit na jídle. Když si budete kupovat své a na apartmánu si vařit. Pokud se nechcete nechat ošidit o typická španělská jídla, sledujte restaurace na tripadvisoru, je zde většinou vyfocený jídelní lístek a případné rady od jiných strávníků. Také se vám vyplatí při cestování koupit jízdenky a vstupenky dříve přes internet. Většinou platí, že čím dříve se koupí, tím levnější jsou. 

Denní rozpočet

Jedna noc v apartmánu pro dva v Madridu se pohybuje okolo 50 €, pokud chceme ušetřit, za noc v noclehárně dáme asi 20 €. Při hledání ubytování je dobré podívat se na airbnb, ceny jsou zde velice nízko. Stravovat se můžeme u stánků nebo si kupovat jídlo v supermarketech. Jako dopravu v městě můžeme zvolit buď městskou dopravu, nebo si město projít pěšky. Při střední ceně nás den v Madridu vyjde na 60 až 70 €.

Země slunce a dobrého jídla

Španělské království se nachází na Pyrenejském poloostrově. Na západní straně sousedí s Portugalskem, na severu hraničí s Francií a Andorou a na jihu s Gibraltarem. Ke Španělsku také patří Kanárské ostrovy, které leží v Atlantickém oceánu, a Baleárské ostrovy ve Středozemním moři. Španělsko omývá z východu Středozemní moře, Atlantský oceán ze západu a na severu se nachází Biskajský záliv.

Španělsko je země dobrého jídla, pití a především hřejivého slunce. Za teplem se zde člověk může vydat kdykoli díky Kanárským ostrovům, kde je teplo opravdu pořád.

Průvodce pro tebe napsal Katelin CZ
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Na koupání převážně během léta, za poznáváním kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x za měsíc a ušetříš cca 51 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu