Španělsko - Valencia
Španělsko

Peníze a ceny ve Španělsku

Euro

Ve Španělsku se platí eurem, které je dobře známé všem cestovatelům.

Směnárny a platba kartou 

Kurzy ve směnárně (casa de cambio) se mohou měnit každý den. Nejméně vhodná výměna bývá v hotelích. Nápis „Sin comisión“ anebo „No comisión“ znamená výměnu bez poplatku, ale bývá často kompenzováno horším kurzem. Proto je lepší se předtím poptat na finální částku. Obecně je ale mnohem jednodušší vyměnit si eura již v ČR ve směnárně, kterou dobře znáte.

Platit kartou už není žádný problém skoro nikde, především ve velkých městech. Ale i tak doporučujeme mít raději hotovost při návštěvě menších měst a vesniček. 

Kolik co stojí

Ceny v supermarketech se dají srovnat s cenami u nás. Některé věci sice vyjdou dráž, některé naopak levněji. V restauracích se naopak ceny pohybují oproti Česku výrazně výše. Levné je především ovoce a zelenina, dražší je alkohol.

Příklad cen:

  • Voda 1,5 l – 0,55 €
  • Brambory 1 kg – 0,93 €
  • Láhev vína – 4 €
  • Balíček cigaret – 5 €
  • Pivo – 0,80–1 €

Spropitné a smlouvání

V restauracích je zvykem nechávat spropitné 10 % z ceny stejně jako u nás. Částka se nepřipočítává při placení, ale nechává se poté na stole. Smlouvat se dá především na trzích, ale často platí, že pokud je částka napsaná, tak platí. 

Jak ušetřit 

Nejvíce můžete ušetřit na jídle. Když si budete kupovat své a na apartmánu si vařit. Pokud se nechcete nechat ošidit o typická španělská jídla, sledujte restaurace na tripadvisoru, je zde většinou vyfocený jídelní lístek a případné rady od jiných strávníků. Také se vám vyplatí při cestování koupit jízdenky a vstupenky dříve přes internet. Většinou platí, že čím dříve se koupí, tím levnější jsou. 

Denní rozpočet

Jedna noc v apartmánu pro dva v Madridu se pohybuje okolo 50 €, pokud chceme ušetřit, za noc v noclehárně dáme asi 20 €. Při hledání ubytování je dobré podívat se na airbnb, ceny jsou zde velice nízko. Stravovat se můžeme u stánků nebo si kupovat jídlo v supermarketech. Jako dopravu v městě můžeme zvolit buď městskou dopravu, nebo si město projít pěšky. Při střední ceně nás den v Madridu vyjde na 60 až 70 €.

Chystáš se do Španělska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.