Průvodce státem
Španělsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé ve Španělsku

Historie v kostce

Na Pyrenejském poloostrově žili lidé už před 5 tisíci lety. Od 11. století před Kristem byl poloostrov kolonizován vyspělými civilizacemi z východu – Féničany, Řeky a Kartaginci. Po pádu západořímské říše převzali moc nájezdníci ze severu. Ovšem jejich politická organizace byla slabá, a tak se poloostrov stal lehkou kořistí pro Maury ze severní Afriky. Civilizace Al Andalus vynikala v matematice, zeměpise, astronomii a poezii. Córdoba se stala předním městem Evropy. V 11. století zahájila severní křesťanská království vojenské znovudobývaní Al Andalusu. V roce 1492 bylo dobyto poslední maurské království – Granada. Toho roku byla také Kolumbem objevena Amerika a otevřela se cesta do Nového světa. 

Lidé

Španělé jsou velmi temperamentní, společenští a hlasití. Rádi se seznamují a baví se. Rádi vám pomůžou a poradí. Nejmilejší lidi potkáte vždy v místech, kde není velký nápor turistů. Zde sice nemusí umět anglicky, ale i přes možnou jazykovou bariéru se vám budou snažit co nejlépe pomoci. Španělé jsou také známí díky slovu mañana – zítra, ráno, v budoucnu. Když vám tohle slovíčko řeknou, nečekejte s tím, že věc bude vyřízená hned. Španělé mají na všechno dost času a umí si užívat života.

Svátky

Ve Španělsku se slaví velké množství svátků, které stojí při návštěvě země navštívit. Jedná se například o:
Feria de Abril – Svátek se slaví v Sevilli, vždy po Velikonocích. Díky tomuto svátku se do Sevilli sjíždí tisíce lidí. Pokud jste milovník dobrého jídla, hudby a flamenca, nemůžete si ho nechat ujít. 

Dia de Sant Jordi – Vždy 23. dubna je celá Barcelona vyzdobena růžemi. Konají se zde různé koncerty. 

Mezinárodní festival s Santanderu – Koná se v srpnu, je to oslava hudby, tance a divadla.

Día de las Hispanidad – 12. října, španělský národní svátek na paměť Kolumbova objevení Ameriky.

El Goro – Losování největší španělské loterie, vždy 22.12.

Kultura 

Mezi nejznámější španělské dědictví ve světě patří pravděpodobně korida, která se na jeho území dostala ze starověkého Říma. Býčí zápasy jsou také předmětem častých kontroverzí a sporů mezi jejich příznivci tvrdícími, že korida neodmyslitelně patří ke Španělsku, a odpůrci hlásajícími, že se jedná o týrání zvířat. Mezi další dědictví patří flamenco či paso doble. Oba tyto styly se do celého Španělska přenesly z Andalusie. Španělé mají velmi rádi sport, především fotbal. Místní kluby jako FC Barcelona nebo Real Madrid patří k těm nejúspěšnějším na světě. Mezi další populární sporty patří tenis a basketbal.

Flamenco

Jazyk

Ve Španělsku se mluví čtyřmi jazyky – španělštinou v celé zemi, na východě a jihovýchodě katalánštinou a na severozápadě galicijštinou. Posledním jazykem, baskitčtinou, se mluví v Baskicku. Ve Španělsku a i na ostrovech Španělsku patřícím není větší problém se domluvit anglicky. Místní lidé základní slovíčka v angličtině znají a dokážou poradit. A když náhodou neumí, tak jsou schopni vám to ukázat „rukama nohama“. 

Minislovníček:

  • Dobrý den – Hola, buenosdías!
  • Na shledanou – Adiós
  • Děkuji – Gracias
  • Prosím – Porfavor
  • Ano – Sí
  • Ne – No
  • Kolik to stojí – ¿Cuántocuesta?

Turismus

Španělsko je na turisty velmi dobře připraveno. V  turistických oblastech se domluvíte anglicky i přesto, že Španělé v angličtině nevynikají, ale i tak se budou vždy snažit vám pomoci. V restauracích naleznete jídelníčky ve velkém množství jazyků. Můžete se setkat i s takzvanými pastmi na turisty. Například v Granadě jsou známé cikánky, které vám do ruky vloží větvičku a chtějí vám číst z ruky. V lepším případě si účtují šílenou částku, v horším vás okradou.  

Geografie

Španělsko se rozkládá na větší části Pyrenejského poloostrova ležícího na jihozápadním výběžku Evropy. Svou rozlohou 505.992 km² je čtvrtou největší zemí Evropy, patří k němu dvě města na severoafrickém pobřeží, Ceuta a Melilla, Baleárské ostrovy ležící na východě, z nichž nejbližší Ibiza je vzdálena od pobřeží necelých 90 km, a Kanárské ostrovy, které se nachází v bezprostřední blízkosti afrického pobřeží, více než tisíc kilometrů na jih od Španělska.

Území Španělska omývají na jihu Středozemní moře a na západě a severu Atlantský oceán. Pobřeží Středozemního moře se dělí na několik úseků, které jsou jen málo členité s dlouhými a klidnými zátokami a plážemi. Známé jsou především turisticky oblíbené Costa Brava, Costa Dorada, Costa Blanca nebo Costa del Sol. Nejvyšší horou je Pico de Teide (3.720 m) na ostrově Tenerife, jedna z největších sopek světa. Na pevninském Španělsku náleží prvenství hoře Mulhacén (3.478 m) u Granady, následuje Pico de Aneto (3.404 m), nejvyšší vrcholek Pyrenejí.

Země slunce a dobrého jídla

Španělské království se nachází na Pyrenejském poloostrově. Na západní straně sousedí s Portugalskem, na severu hraničí s Francií a Andorou a na jihu s Gibraltarem. Ke Španělsku také patří Kanárské ostrovy, které leží v Atlantickém oceánu, a Baleárské ostrovy ve Středozemním moři. Španělsko omývá z východu Středozemní moře, Atlantský oceán ze západu a na severu se nachází Biskajský záliv.

Španělsko je země dobrého jídla, pití a především hřejivého slunce. Za teplem se zde člověk může vydat kdykoli díky Kanárským ostrovům, kde je teplo opravdu pořád.

Průvodce pro tebe napsal Katelin CZ
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Na koupání převážně během léta, za poznáváním kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x za měsíc a ušetříš cca 51 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu