Průvodce státem
Španělsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava ve Španělsku

Jak do Španělska

Nejlepší způsob dopravy do Španělska je pomocí letecké dopravy. Let Praha – Madrid trvá přibližně 3 hodiny.  Ale i přesto se najdou lidé, kteří se do Španělska vypraví autem. Například cesta do Barcelony trvá kolem 16 hodin. 

Levné letenky do Španělska seženeme z Prahy, ale není špatné se podívat i k sousedům. Například Mnichov, Berlín, Vídeň anebo Krakow či Katowice. Podívat se můžete například na ČSA, Iberia nebo nízkonákladovku Ryanair.

Španělsko je velké se spoustou letišť, kam létají různé letecké společnosti. Z Prahy seženete relativně levné letenky do Madridu a Barcelony (Ryanair), výjimečně i do Málagy (Ryanair nebo SmartWings), naopak do ostatních letovisek jsou ceny přemrštěné. 

Hitem poslední dobou jsou levné letenky z Vídně a Berlína na Mallorcu (často do 10 €), ale i na Kanárské ostrovy, Sevilly nebo Valencie. 

Jak se nejlépe dopravovat

Ve Španělsku je velmi kvalitní hromadná doprava. Ale pokud nechcete být závislí na jízdních řádech, tak je dobrý nápad půjčit si auto. Díky tomu se podíváte i do míst, kde by vás autobus ani nemusel dopravit.

Letecká doprava

Využívat leteckou vnitrostátní dopravu se vyplatí jen při cestách z pevniny na Kanáry nebo Baleáry, kam existuje velká nabídka letů. Nejlevnější letenky obvykle nabízí Ryanair následovaný společnostmi Vueling a Air Europa. V poslední době má ale poměrně levné letenky i národní Iberia, která nabídne nejvíce spojů. 

Železnice

Španělská státní železnice se jmenuje RENFE a poskytuje služby, které se neustále zlepšují. Nejrychlejší meziměstské vlaky se jmenují TALGO a AVE, u těchto spojů kupujte jízdenky vždy online s předstihem alespoň tří týdnů. Vlaky označené Avant, largo recorrido a regionales y cercanias jsou pomalé a zastavují většinou ve všech nádražích, jízdenky na ně pořídíte naopak jen v pokladně na nádraží. Jsou sice o mnoho levnější než rychlovlaky, ale cesta bude trvat o několik hodin déle. Ceny a podrobné informace naleznete na www.renfe.com/.

Rychlovlak ve Španělsku

Autobusy

Neexistuje zde celostátní autobusová doprava, ale pouze soukromé společnosti, které provozují linky po celé zemi. Mezi nejznámější a největší patří společnost Alsa, která vás dopraví prakticky do všech významných měst, navíc za velmi dobré ceny. Opět ale musíte jízdenky nakupovat v předstihu přes internet, na místě buď nebudou volná místa nebo se nedoplatíte. Veškeré informace o dopravě seženete na stránce www.alsa.com.

Půjčení auta

Ve Španělsku patří mezi nejznámější pronajímatele aut společnost Europcar, Avis nebo Hertz. Ale není špatné půjčit si auto i od místních společností. Například na Kanárských ostrovech se jedná o půjčovnu Cicar nebo Orlando. Pokud plánujete půjčit si auto, určitě využijte srovnávače cen Rentalcars.com

Lodní doprava

Z kontinentálního Španělska se díky trajektům můžete dostat i na jeden z mnoha španělských ostrovů. Mezi nejznámější poskytovatele lodní přepravy patří Balearie, Naviera Armas či Grimaldi Lines. Jízdenky u různých společností můžete srovnat a koupit například na stránce directferries.cz.

Městská doprava

Městská doprava je ve městech kvalitní a často obsluhuje i příměstské oblasti. Pro velká města, jako jsou Madrid, Barcelona, Sevilla či Valencie, je nezbytností.

Země slunce a dobrého jídla

Španělské království se nachází na Pyrenejském poloostrově. Na západní straně sousedí s Portugalskem, na severu hraničí s Francií a Andorou a na jihu s Gibraltarem. Ke Španělsku také patří Kanárské ostrovy, které leží v Atlantickém oceánu, a Baleárské ostrovy ve Středozemním moři. Španělsko omývá z východu Středozemní moře, Atlantský oceán ze západu a na severu se nachází Biskajský záliv.

Španělsko je země dobrého jídla, pití a především hřejivého slunce. Za teplem se zde člověk může vydat kdykoli díky Kanárským ostrovům, kde je teplo opravdu pořád.

Průvodce pro tebe napsal Katelin CZ
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Na koupání převážně během léta, za poznáváním kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x za měsíc a ušetříš cca 51 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu