Mešita Šejcha Zayeda
Spojené arabské emiráty

Co dělat ve Spojených Arabských Emirátech

Treky

Vzhledem k celoročně teplému klimatu nejsou SAE vhodnou destinací pro treky. Pokud se přece jen rozhodnete nějaký zkusit, vydejte se na východní pobřeží do Hajjarského pohoří v období místní zimy, kde zde uvidíte mnoho pramenů a velké množství akácií. 

Surfování

Skvělé podmínky najdete jak v Dubaji (Kite Beach 1 a 2 včetně škol), v Al Ainu (škola Wadi Adventure), Abu Dhabí (škola Eywoa, Hydro Marine Sports, Halla Walla Ware Sports Club nebo Wake Evolution) nebo v Sharjah (Surf School Arabia).

Potápění a šnorchlování

Nejlepší přírodní podmínky pro potápění/šnorchlování najdete v emirátu Fujairah (školy Divers Down, Al Boom Diving poblíž hotelu Le Meridien Al Aqah a mnohé další), kde můžete prozkoumat i podmořské jeskyně nebo vraky lodí. Skvělé lokality a kurzy nabízí také emirát Abu Dhabí, Umm Al Quwain nebo Dubaj (bez spodních proudů, vhodné pro začínající potápěče). Pokud se vydáte do přírodních vod, budete velmi mile překvapeni dobrou viditelností i ve větší hloubce.

Pokud nevyhledáváte jen přírodní lokality, budete se vám určitě líbit potápění v aquaparku Aquaventure (hotel Atlantis the Palm) nebo v akváriu v Dubai Mall, kde se můžete potápět s instruktory mezi žraloky, rejnoky a mnoha druhy ryb. Ceny za jeden sestup činí okolo 1.500 Kč/osoba. 

Pláže

Nejkrásnější pláže se nachází na Saadiyat Islandu v Abu Dhabí (UNESCO), Jumeirah Beach v Dubaji nebo i v ostatních emirátech. Pláže se v SAE dělí na hotelové (soukromé), veřejné (zdarma bez jakéhokoliv zázemí – například pláž vedle hotelu Jumeirah Beach v Dubaji nebo pláže zdarma s určitým zázemím – například Kite Beach 1 a 2 nebo Jumeirah Beach Walk v Dubaji) a plážové parky (vstup za poplatek včetně zázemí, např. Yas Island v Abu Dhabí nebo Al Mamzar v Dubaji).

 

Noční život

Noční život je nejbohatší v Dubaji, a pak hned v Abu Dhabí. V obou městech najdete bary i diskotéky nabízející i alkohol (nutná licence). Podniky musí zavřít nejpozději ve 3 hod ráno, alkohol lze podávat pouze osobám starším 21 let (v některých případech až od 25 let). Vždy je nejlepší se poradit s někým zde trvale žijícím, který vám doporučují podniky.

V Dubaji můžete navštívit například bar At.Mosphere (v Burj Khalifa, min. útrata 250 AED/osoba, nutná rezervace), Sky View bar (v hotelu Burj Al Arab), Zero Gravity (Dubai Marina), bar 360 (Jumeirah Beach Hotel), bar Societe (Marina Byblos Hotel), budova Pier 7 (výběr několika barů v Marina Byblos) atd.

V Abu Dhabí navštivte Saadiyat Beach Club nebo klub MAD na Yas Islandu. Mnoho festivalů a hudebních akcí pořádají luxusní plážové hotely (Atlantis the Palm, Rixos the Palm atd.) nebo vybrané kluby (např. Zero Gravity). Tipy na různé akce najdete i na stránkách jednotlivých turistických center každého emirátu (například Dubai – www.visitdubai.com, Abu Dhabí – www.visitabudhabi.ae atd.). 

Adrenalinová zábava

Skvělými adrenalinovými zážitky jsou pouštní projížďky džípy po dunách (nabízí se i včetně přenocování), snowboarding na písečných dunách, lety hydroplánem (například v Dubaji kolem Burj Khalifa, nad Palm Jumeirah atd.), lety helikoptérou, lety horkovzdušným balonem, skydivining (skoky nad Palm Jumeirah atd.), zipline v aquaparku Atlantis the Palm, místní aquaparky, vyhlídky z Burj Khalifa, jízdy na závodním okruhu F1 v Abu Dhabí nebo lyžování na skutečném sněhu. 

Nakupování

Ačkoli jsou Emiráty většinou známy jakožto nákupní destinace, nákupy se tady příliš nevyplatí. Pokud si chcete nakoupit luxusní produkty, doporučuje se navštívit tuto destinaci v době Shopping Festivalu (přelom ledna – února), kdy se všechny obchody předhánějí svými slevami. Ale i během zbytku roku zde najdete mnoho slev nebo obchody, které u nás nejsou.

Chcete-li si koupit kožené produkty nebo tzv. „fake" produkty luxusních značek, je vhodné navštívit některé z tržišť zaměřené touto cestou (například Al Karama v Dubaji). Smlouvání je zde na denním pořádku, ale bohužel prodávající si již zvykli na bohaté klienty a nechtějí cenu moc snižovat (doporučujeme být trpěliví a pak se to vyplatí). Smlouvat můžete o věcech na všech tržištích a můžete se „prohádat" na slevu až 30 % (větší sleva je štěstí ne zvyk). Nejlepší suvenýry koupíte také na tržištích.

Parky a rezervace

Přírodní parky ani rezervace zde moc nenajdete. Výjimku tvoří pouštní oázy (Al Ain), uměle vybudované ZOO a Safari (Abu Dhabí – ostrov Sir Bani Yas Island s přírodní rezervací Arabian Wildlife Park, Al Ain, Dubaj atd.), Hajjarské pohoří, místo výskytu plameňáků (Ras Al Khaimah) atd. 

Zimní sporty a střediska

Střediska pro zimní sporty zde nehledejte. Zalyžovat si můžete na sjezdovce Dubai Ski v nákupním centru Mall of the Emirates. Dvě hodiny vás tu přijdou cca na 1.400 Kč/osoba + zapůjčení vybavení (rukavice a čepice musí být vlastní, kombinézy půjčují). Pokud byste si raději zabruslili, vydejte se  do nákupního centra Dubai Mall na Ice Rink, kde vám zapůjčí i brusle. V zimních měsících (listopad–březen) občas najdete kluziště i na promenádách (například Jumeirah Beach Walk).

Pro děti

Děti si zde přijdou na své. Skoro každý emirát má aquapark (Abu Dhabí – Yas Waterland, Dubaj – Aquaventure a Wild Wadi, Umm Al Quwain – Dreamland, Sharjah – Al Montazah, Ras Al Khaimah – Ice Land Water Park atd.) nebo akvárium. Některé aquaparky a akvária nabízí i plavání nebo setkání s některými živočichy (plavání s delfíny, potápění se žraloky pro starší děti atd.).

Pokud vás omrzí voda, pak můžete navštívit některý ze suchozemských parků – F1 Park Abu Dhabí, Legoland v Dubaji, Dreamland v Dubaji, Dubai Garden Glow a mnohé další. Do roku 2020 (EXPO v Dubaji) by se měla nabídka parků ještě rozšířit – mnohé jsou nyní ve výstavbě. 

Pro romantiky

Skvělými romantickými zážitky jsou plavby loděmi „dhow." V ceně máte jídlo (nejlepší je vydat se v době večeře), pití a pohupování na místních vodách. Upřednostňujete-li klid a výhled na hvězdy, vydejte se na večeři do pouště ve stylu beduínských kempů.

Pro vyznavače „luxusnější" romantiky doporučujeme večeři v některé z nejzajímavějších restaurací (podmořské v hotelu Burj Al Arab, vysoko položené – At.Mosphere v Burj Khalifa, Al Muntaha v hotelu Burj Al Arab atd, Li Beirut v hotelu Jumeirah at Etihad Towers v Abu Dhabí atd., Michelinskou hvězdičkou oceněné – Bread Street Kitchen v hotelu Atlantis the Palm, Social v hotelu Waldorf Astoria Dubai Palm atd.). 

Kultura

Mnoho akcí bylo již zmíněno v bodech výše. Pokud hledáte ještě další tipy, níže najdete malý výčet:

  • Velbloudí tržiště v Al Ain – poslední tradiční v SAE,
  • Liwa Festival – pouštní festival tradičního arabského folkloru,
  • Dubai Opera.

Chystáš se do Spojených arabských emirátů?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Petra Kožušníková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021