Průvodce státem
Spojené arabské emiráty
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé ve Spojených Arabských Emirátech

Historie v kostce

První zmínky osídlení lze najít v pramenech již před 7.000 lety. V 13. století začaly o území usilovat evropské i asijské destinace. V 18. století se Emiráty dostávají pod správu Britů a v 2. Polovině 20. století se díky nálezům ropy staly zájmem Francie. Samotné SAE vznikly roku 1971 po odchodu Britů. 

Lidé

Pouze 20 % obyvatelstva tvoří občané SAE (z nichž je 70 % Arabů) a zbývajících 80 % tvoří přistěhovalci z Pákistánu, Indie, Srí Lanky a dalších zemí. Každý se zde chová s ohledem na místní zákony a téměř se zde nesetkáte s neochotou či nepřátelstvím. Samozřejmě musíte brát v potaz i jednotlivá vyznání místních obyvatel (islám, hinduismus atd.) a dle toho k nim i přistupovat. SAE je jednou z nejbezpečnějších destinací světa. 

Celkový počet obyvatel činí asi 7 milionů.

Svátky

V SAE je hlavním náboženstvím islám a s tím jsou spojené i oslavy svátků, které se počítají dle kalendáře lunárního a díky němu jsou pohyblivé. Jediné svátky, které z islámu nevychází (tzv. světské) a slaví se vždy ve stejný den, jsou Nový rok (1. 1.), Svátek Sjednocení (2. 12.) a tzv. Martyr´s Day (30. 11.), připomínka obětí, které položily svůj život za SAE).

Mezi nejdůležitější svátky dle islámu patří: Lailat Al Minaj (cesta Proroka Mohameda z Mekky do Mediny), ramadán (30 dní trvající postní období), Eid Al Firt (ukončení ramadánu), Day of Arafat (den před Eid Al Adha), Eid Al Adha (svátek obětování, slaví se po dobu 3 dnů), Al Hijra (Nový rok – muslimský!), Milad Un Nabi (den narození proroka Mohameda).

Kultura

Tato pouštní země je specifická mrakodrapy, beduíny a jejich velbloudy, islámem, kaligrafií, velkým množstvím mešit, těžbou ropy či sokolnictvím. Místní zde slaví svátky nejen dle islámského kalendáře, ale i svátky světské. Více se dozvíte v podkapitole „svátky."
Mezi hlavní způsoby obživy v minulosti patřil lov perel, dílny s umělecko-řemeslými výrobky, rybolov nebo hrnčířství. V současné době je to těžba ropy a mramoru, výroba hliníku a turismus.

Beduín

Jazyk

Oficiálním jazykem je arabština, ale domluvíte se zde dobře i anglicky.

Minislovníček:

 • Ajwa – Ano
 • Lá – Ne
 • Afuan – Prosím
 • Sabáh el-chér / Salam aleikum / Misa ´l – chér – Dobré ráno / dobrý den / dobrý večer
 • Ahlan – Ahoj
 • Maa salama – Na shledanou
 • Fén? – Kde je?
 • Kam? – Kolik?
 • Emta? – Kdy?

Turismus

V posledních letech se turismus stal hlavním způsobem obživy místních. Vzhledem ke vzrůstající poptávce a stále se zvyšujícímu počtu turistů zde najdete ubytování všech kategorií (od pronájmu domů, bytů, apartmánů až k nejluxusnějším hotelům), pronájem aut, lodí i letadel k vyhlídkovým letům, rozsáhlou nabídku výletů atd.

Turisté do Emirátů cestují, aby na vlastní oči poznali světová „nej" v různých kategoriích – nejvyšší hotel, nejvyšší budova, nejluxusnější hotel (7*), největší obchodní centrum, největší krytý zábavní park, největší akvárium světa, největší aquaparky světa atd. Emiráty neuchvacují jen tím „nej," co dokázaly vytvořit, ale i dlouhými plážemi, teplým mořem, celoročně skvělým počasím, téměř nulovou kriminalitou, skvělými službami a i pro nás příznivými podmínkami pro návštěvu ve srovnání s jinými destinacemi.

Geografie

Spojené Arabské Emiráty tvoří 7 emirátů: Abu Dhabí, Dubaj, Sharjah, Ajman, Ras Al Khaimah, Fujairah a Umm Al Quwain.

 • Abu Dhabí je největší, nejbohatší a nejzápadnější ze všech emirátů. Do jeho rozlohy spadá i cca 200 ostrovů. Na celém území převládá poušť, avšak na jihu území se nachází rozsáhlá osídlená oáza Liwa,
 • Dubaj je nejlidnatějším, druhým největším a v tuto chvíli nejznámějším emirátem,
 • Sharjah je třetím největším emirátem. Jako jediný leží na pobřeží Perského i Ománského zálivu,
 • Ajman je nejmenším ze všech emirátů,
 • Ras Al Khaimah je 4. největším emirátem charakteristický příjemným podnebím a místy zalesněným pohořím Hajar,
 • Fujairah je hraničním emirátem s Ománem. Převážná většina území je tvořena pohořím, díky němuž je zde větší výskyt srážek a daří se zde zemědělství,
 • Umm Al Quwain je nejméně lidnatým emirátem.

Většinu území zaujímá nížina pokrytá pouští. Pobřeží je lemováno ostrovy (hlavní město Abu Dhabí tvoří převážně ostrovy s lagunami). Často se zde setkáte s písečnými bouřemi. Nejvíce obyvatelstva se zdržuje na pobřeží v Abu Dhabí a Dubaji.

Časový posun je v zimě +3 hodiny a v létě +2 hodiny.

Země všeho nej a kde nic není nemožné

Spojené arabské emiráty (zkráceně SAE), jakožto federace 7 emirátů, se nachází na Blízkém Východě ve východní části Arabského poloostrova. Pevninské hranice sdílí s Ománem a Saudskou Arábií, námořní s Katarem, Íránem a Pákistánem. 

V minulosti zde byl hlavním způsobem obživy rybolov, lov perel a dálkový obchod. V současné době je to čím dál méně ropa a naopak více turismus. SAE je absolutistickou monarchií v čele s prezidentem a viceprezidentem, kteří jsou voleni emíry jednotlivých Emirátů.

Průvodce pro tebe napsal Petra Kožušníková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - duben
V létě se tu uvaříš, jeď radši na podzim či na jaře.
Více o počasí
Letenky od
8 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 35 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Spojených arabských emirátů

Avatar uživatele Petra Kožušníková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu