Průvodce státem

Spojené Arabské Emiráty

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Země všeho nej a kde nic není nemožné

Spojené Arabské Emiráty (zkráceně SAE), jakožto federace 7 emirátů, se nachází na Blízkém Východě ve východní části Arabského poloostrova. Pevninské hranice sdílí s Ománem a Saudskou Arábií, námořní s Katarem, Íránem a Pákistánem. 

V minulosti zde byl hlavním způsobem obživy rybolov, lov perel a dálkový obchod. V současné době je to čím dál méně ropa a naopak více turismus. SAE je absolutistickou monarchií v čele s prezidentem a viceprezidentem, kteří jsou voleni emíry jednotlivých Emirátů.

Průvodce pro tebe napsal Petra Kožušníková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - duben
V létě se tu uvaříš, jeď radši na podzim či na jaře.
Více o počasí
Letenky od
8 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 35 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Spojených Arabských Emirátů

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

První zmínky osídlení lze najít v pramenech již před 7.000 lety. V 13. století začaly o území usilovat evropské i asijské destinace. V 18. století se Emiráty dostávají pod správu Britů a v 2. Polovině 20. století se díky nálezům ropy staly zájmem Francie. Samotné SAE vznikly roku 1971 po odchodu Britů.

Lidé

Pouze 20 % obyvatelstva tvoří občané SAE (z nichž je 70 % Arabů) a zbývajících 80 % tvoří přistěhovalci z Pákistánu, Indie, Srí Lanky a dalších zemí. Každý se zde chová s ohledem na místní zákony a téměř se zde nesetkáte s neochotou či nepřátelstvím. Samozřejmě musíte brát v potaz i jednotlivá vyznání místních obyvatel (islám, hinduismus atd.) a dle toho k nim i přistupovat. SAE je jednou z nejbezpečnějších destinací světa.

Celkový počet obyvatel činí asi 7 milionů.

Svátky

V SAE je hlavním náboženstvím islám a s tím jsou spojené i oslavy svátků, které se počítají dle kalendáře lunárního a díky němu jsou pohyblivé. Jediné svátky, které z islámu nevychází (tzv. světské) a slaví se vždy ve stejný den, jsou Nový rok (1. 1.), Svátek Sjednocení (2. 12.) a tzv. Martyr´s Day (30. 11.), připomínka obětí, které položily svůj život za SAE).

Mezi nejdůležitější svátky dle islámu patří: Lailat Al Minaj (cesta Proroka Mohameda z Mekky do Mediny), ramadán (30 dní trvající postní období), Eid Al Firt (ukončení ramadánu), Day of Arafat (den před Eid Al Adha), Eid Al Adha (svátek obětování, slaví se po dobu 3 dnů), Al Hijra (Nový rok – muslimský!), Milad Un Nabi (den narození proroka Mohameda).

Kultura

Tato pouštní země je specifická mrakodrapy, beduíny a jejich velbloudy, islámem, kaligrafií, velkým množstvím mešit, těžbou ropy či sokolnictvím. Místní zde slaví svátky nejen dle islámského kalendáře, ale i svátky světské. Více se dozvíte v podkapitole „svátky."
Mezi hlavní způsoby obživy v minulosti patřil lov perel, dílny s umělecko-řemeslými výrobky, rybolov nebo hrnčířství. V současné době je to těžba ropy a mramoru, výroba hliníku a turismus.

Beduín

Jazyk

Oficiálním jazykem je arabština, ale domluvíte se zde dobře i anglicky.

Minislovníček:

 • Ajwa – Ano
 • Lá – Ne
 • Afuan – Prosím
 • Sabáh el-chér / Salam aleikum / Misa ´l – chér – Dobré ráno / dobrý den / dobrý večer
 • Ahlan – Ahoj
 • Maa salama – Na shledanou
 • Fén? – Kde je?
 • Kam? – Kolik?
 • Emta? – Kdy?

Turismus

V posledních letech se turismus stal hlavním způsobem obživy místních. Vzhledem ke vzrůstající poptávce a stále se zvyšujícímu počtu turistů zde najdete ubytování všech kategorií (od pronájmu domů, bytů, apartmánů až k nejluxusnějším hotelům), pronájem aut, lodí i letadel k vyhlídkovým letům, rozsáhlou nabídku výletů atd.

Turisté do Emirátů cestují, aby na vlastní oči poznali světová „nej" v různých kategoriích – nejvyšší hotel, nejvyšší budova, nejluxusnější hotel (7*), největší obchodní centrum, největší krytý zábavní park, největší akvárium světa, největší aquaparky světa atd. Emiráty neuchvacují jen tím „nej," co dokázaly vytvořit, ale i dlouhými plážemi, teplým mořem, celoročně skvělým počasím, téměř nulovou kriminalitou, skvělými službami a i pro nás příznivými podmínkami pro návštěvu ve srovnání s jinými destinacemi.

Geografie

Spojené Arabské Emiráty tvoří 7 emirátů: Abu Dhabí, Dubaj, Sharjah, Ajman, Ras Al Khaimah, Fujairah a Umm Al Quwain.

 • Abu Dhabí je největší, nejbohatší a nejzápadnější ze všech emirátů. Do jeho rozlohy spadá i cca 200 ostrovů. Na celém území převládá poušť, avšak na jihu území se nachází rozsáhlá osídlená oáza Liwa,
 • Dubaj je nejlidnatějším, druhým největším a v tuto chvíli nejznámějším emirátem,
 • Sharjah je třetím největším emirátem. Jako jediný leží na pobřeží Perského i Ománského zálivu,
 • Ajman je nejmenším ze všech emirátů,
 • Ras Al Khaimah je 4. největším emirátem charakteristický příjemným podnebím a místy zalesněným pohořím Hajar,
 • Fujairah je hraničním emirátem s Ománem. Převážná většina území je tvořena pohořím, díky němuž je zde větší výskyt srážek a daří se zde zemědělství,
 • Umm Al Quwain je nejméně lidnatým emirátem.

Většinu území zaujímá nížina pokrytá pouští. Pobřeží je lemováno ostrovy (hlavní město Abu Dhabí tvoří převážně ostrovy s lagunami). Často se zde setkáte s písečnými bouřemi. Nejvíce obyvatelstva se zdržuje na pobřeží v Abu Dhabí a Dubaji.

Časový posun je v zimě +3 hodiny a v létě +2 hodiny.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Dirham

Oficiální měnou je dirham (Dh), který se dělí na 100 filsů. Dirham je na americký dolar vázán pevným kurzem, a tak díky růstu eura vůči dolaru dostanete i více dirhamů. Pro cestu se doporučuje vzít si s sebou dolary a po příletu si je směnit na letišti, popřípadě si rovnou zde vybrat z bankomatu.

SAE dirham

Směnárny a platba kartou

Nejlepší kurz mají směnárny na letišti, naopak nejhorší jsou v hotelech a nákupních centrech. U platby kartou se jako všude doporučuje nespouštět ji z očí.

Platba kartou je běžná v Dubaji nebo Abu Dhabi téměř všude, naopak na venkově se bez hotovosti neobejdete.

Kolik co stojí

Stravování v restauracích v SAE je docela drahé (od cca 35 AED a výše za 1 jídlo dle lokality restaurace). Hlavní příčinou jsou dovážené potraviny. Pokud si budete pečlivě restaurace vybírat (doporučujeme food courty v obchodních centrech, kde je opravdu velký výběr), můžete se dostat na ceny za jedno jídlo od 15 AED výše. Nákup potravin v supermarketech je o něco dražší než u nás. Orientační ceny v supermarketech jsou: chleba cca 4 AED, 1kg ryb od 12 AED, 1kg pomerančů nebo rajčat od 7 AED, 1,5 l balené vody cca 2 AED, 2 l Coca-Coly 5 AED, 0,75 vína cca 75 AED atd.

Ubytování hlavně v Abu Dhabí a Dubaji je velice drahé. Obyčejnější ubytování seženete již kolem 200 AED/pokoj/noc, kvalitnější hotely jsou ale o minimálně 100 AED/pokoj/noc dražší. Cena se vždy odvíjí od kategorie hotelu, polohy a sezony.

Doprava zde nabízí mnoho možností, jak se mezi jednotlivými emiráty přepravovat. Pokud se rozhodnete cestovat mezi emiráty, je nejlepší možností autobus (např. Abu Dhabí – Dubaj cca 20AED/osoba./směr). V Dubaji můžete využít dopravu tramvají (mezi Sheikh Zayed Road a Jumeirah), metrem (plně automatické, denně 6–23 hod, cena cca 2–8,5 AED dle délky cesty) nebo nejpohodlněji taxi. Minimální cena za taxi je stanovena na 10 AED (nástupní sazba 3,5 AED, 1 km za cca 2 AED).

Nákupy zde představují jedno z největších lákadel pro turisty. V obchodních centrech nakoupíte za ceny průměrně jako u nás dle zboží, jeho značky a kvality. Pokud se vydáte na místní trhy, záleží pak hodně na vašich schopnostech smlouvání.

Spropitné a smlouvání

Pokud chcete dát spropitné, zkontrolujte si ceny v jídelním lístku a na účtence. Většinou již ceny 10% spropitného obsahují. Pokud ne, tak si jej sami musíte připočítat.

Smlouvání i zde jako v jiných arabských zemích funguje. Uplatnit ho můžete pouze na typickém místním trhu tzv. souku (např. v Dubaji trh s kořením Spice Souk, se zlatem Go ld Souk nebo textilem Al Karama atd.) a při troše štěstí se cena sníží až o 50 %. Rozhodně nezkoušejte smlouvat v hotelech, obchodních centrech a obyčejných obchodech. Bohužel v poslední době se vstřícnost prodejců ke smlouvání snižuje.

Jak ušetřit

Nejvíce lze ušetřit, pokud si dopředu rozplánujete vaši cestu. Chcete-li co nejvíce procestovat (ne se válet na pláži) je ideální si rozmyslet, co každý den navštívit a dle toho volit i stravu v rámci ubytování. Pokud vaše dovolená bude směřovat do Dubaje a Abu Dhabí jako města za účelem poznání, je ideální volbou pobyt v městském hotelu alespoň se snídaní, polopenzi volte pouze v případě, že je cena nižší než kdybyste se stravovali mimo hotel.

Plážové hotely v těchto městech vybírejte na základě ceny a stravy v rámci ceny (mnoho hotelů na pláži nabízí snídaně = polopenze). Ostatní emiráty nabízí plážové hotely se snídaní až all inclusive za velmi příjemné ceny.

Velmi důležité je si také zavčasu určit datum cesty a dle toho nákup letenek. Pokud se rozhodnete cestovat v době, kdy u nás jsou státní svátky či prázdniny, kupte si letenky co nejdříve, aby cena byla co nejnižší. Čím déle budete čekat, tím více a zbytečně zaplatíte.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel

Hostely zde nenajdete. Za jeden den ve 3* hotelu se snídaní včetně obědů a večeří ve fast foodech a také za místní MHD utratíte cca 1.450 Kč/osoba/den.

Zlatá střední cesta

Zapůjčení motorky zde nečekejte vzhledem k vysokým teplotám. Zvolme tedy variantu cestování taxi po celý den. 4* hotel se snídaní včetně stravování během dne v restauracích a taxi vyjde cca na 4.300 Kč/osoba/den.

Luxusní varianta

Tato varianta zahrnuje 5* luxusní hotely se snídaní v dobrých restauracích, řidiče s autem na 8 hodin a bude vás stát od 18.000 Kč/osoba/den.

Svěříte-li se do služeb cestovních kanceláří, připravte si průměrně asi 10.000 Kč na 6denní pobyt v méně kvalitním hotelu. Aktuální nabídka zájezdů do SAE.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Spojených arabských emirátů

Nejlepším způsobem, jak se dostat do SAE, je letecká doprava. Z Prahy se nabízí 3 letecké společnosti s přímým leteckým spojením a dobou letu cca 6 hodin:

 • Flydubai s cenami již od 6.700 Kč/osoba za zpáteční letenku v economy (20 kg/osoba k odbavení),
 • SmartWings s cenami již od 6.900 Kč/osoba za zpáteční letenku (15 kg/osoba k odbavení),
 • Emirates s cenami již od 9.990 Kč/osoba za zpáteční letenku v economy (od 23 kg/osoba k odbavení dle ceny letenky).

Pokud cestujete z Moravy, můžete využít i odlet z Bratislavy na letech flydubai s cenou již od 7.700Kč/osoba nebo odlety z Vídně či Budapešti.

Výrazně můžete ušetřit při odletu z Katowic nebo Budapešti se společností Wizz Air, a to především pokud jste členy WDC. Zdarma však můžete přepravovat pouze malý batůžek.

Jak se nejlépe dopravovat

Nejpohodlnějším způsobem dopravy je taxi, které vzhledem k nízkým cenám paliva nabízí příjemné ceny. Pokud ho využijete v době ranních a odpoledních špiček, cena bývá vyšší vzhledem k zácpám na silnici. Minimální cena za taxi je stanovena na 10 AED (nástupní sazba 3,5 AED, 1 km za cca 2 AED).

Na delší vzdálenosti mezi jednotlivými emiráty je nejlepší volbou využít autobusy nebo auto z půjčovny. Pokud bydlíte v hotelu nebo hotelu apartmánového typu, ověřte si, zda zdarma nenabízejí „shuttle bus" do nákupního centra nebo na pláž, čímž hodně ušetříte. Tato kyvadlová doprava jezdí v určené časy. Jezdí se zde jako u nás, tzv. vpravo.

Veřejná doprava

Autobusy, taxi, tramvaj i metro jsou skvělou volbou pro objevování, jak z důvodu spolehlivosti, tak i bezpečnosti. Taxi si chytíte na každém rohu, autobusy jezdí hlavně dálkové trasy, tramvaj i metro je plně automatizované a můžete se na ně spolehnout. Ceny za autobus na krátkou vzdálenost se pohybují okolo 2 AED a na dlouhou, například mezi emiráty, od 15 AED. Například cesta z Dubaje do Abu Dhabi přijde asi na 25 AED jedním směrem, autobusy linky E100 jezdí velmi často a cesta zabere asi 2 hodiny. Jízdní řády.

Metro lze využít od cca 2–8,5 AED dle délky cesty. Minimální cena za taxi je stanovena na 10 AED (nástupní sazba 3,5 AED, 1 km za cca 2 AED).

Ačkoli je v Emirátech možné platit dolary, někteří taxikáři je jako platbu odmítají. Mějte tedy raději u sebe vždy i dirhamy, pokud nejste ochotní se s řidičem dohadovat.

Tramvaj v Dubaji

Půjčení auta/motorky

Půjčení auta je možné na stejných místech jako jinde po světě (tzv. na hotelech, letištích, ve specializovaných kancelářích atd.). Ceny se pohybují od cca 40 USD/auto/den, ale lepší ceny získáte při objednání předem. K zapůjčení auta je potřeba mít mezinárodní řidičský průkaz.

Auto si půjčte spíše na delší cesty než na jízdu po městě. Ve městě je povolená rychlost 50 km/h, mimo město 120 km/h. Nezapomeňte, že na kruhovém objezdu má přednost již zde jedoucí auto. Ceny paliva jsou zde oproti našim cenám velmi nízké, cca 25 centů za 1l naturalu.

Křižovatka v Dubaji

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Arabská kuchyně

Místní speciality zahrnují směsi koření, luštěniny, kuřecí a jehněčí maso, zeleninu atd. Dezerty obsahují hodně medu, oříšků, jablek atd. Určitě během cesty ochutnejte:

Jídlo:

 • Houmus – cizrnová kaše se sezamovým olejem
 • Baklava – moučník z mandlí a kardamonu
 • Khoubiz – teplá chlebová placka, používá se během jídla místo lžíce
 • Muaddas – rýže s hnědou čočkou
 • Shaurabat adas – tradiční čočková polévka
 • Shawarma – jehněčí nebo kuřecí maso se salátem v kapse z chlebové placky
 • Shish kaba/tawook – špíz z jehněčího/kuřecího masa
 • Wara enab – vinné listy plněné kořeněnou rýží

Nápoje:

 • Ma Madiniya – minerální voda
 • Qahwa – káva (s karadamonem a bez cukru)

Baklava

Jak se stravovat jako místní

Mnoho místních se stravuje buď doma, nebo využívají služby fast foodů v nákupních centrech. V takovýchto případech, kdy využijete fast foody, se nemusíte obávat nemocí nebo okradení při placení.

Obvyklé ceny v restauracích

Nejlepší variantou je si zajistit pobyt alespoň se snídaní, kdy hotelové bufety jsou opravdu bohaté i v hotelech nižší kategorie. Nejlevněji se najíte v restauracích a food courtech v nákupních centrech. Najdete zde prakticky všechny možné světové kuchyně a s cenami kolem 100–150 Kč/jídlo.

Alkohol seženete v některých hotelech, barech a restauracích. V emirátu Sharjah neseženete alkohol vůbec nikde. Na veřejnosti je konzumace zakázána všude. Pivo koupíte od 4,5 USD, kávu okolo 2 USD a stejně tak i vodu.

Ideální volbou pro stravování pod otevřeným nebem jsou restaurace na promenádách, tzv. corniche nebo oblastech zvaných walk. Mezi nejoblíbenější a nejznámější podniky patří bar At.mosphere v nejvyšší budově světa Burj Khalifa (min. útrata na osobu je 250 AED), restaurace a lounge v oblasti Dubai Marina (Brasserie 2.0, indicko-asijská kuchyně v Indego by Vineet atd.), restaurace a bary v hotelech (The Edge – hotel Atlantis the Palm, restaurace v hotelu Armani, Zengo – hotel Le Royal Meridien, Untown bar – Jumeirah Beach hotel, restaurace v hotelovém komplexu Madinat Jumeirah a mnohé další). Pokud hledáte levnější podniky, doporučujeme restauraci s živou kapelou El Rancho v hotelu Marco Polo v oblasti Deira.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Treky

Vzhledem k celoročně teplému klimatu nejsou SAE vhodnou destinací pro treky. Pokud se přece jen rozhodnete nějaký zkusit, vydejte se na východní pobřeží do Hajjarského pohoří v období místní zimy, kde zde uvidíte mnoho pramenů a velké množství akácií.

Surfování

Skvělé podmínky najdete jak v Dubaji (Kite Beach 1 a 2 včetně škol), v Al Ainu (škola Wadi Adventure), Abu Dhabí (škola Eywoa, Hydro Marine Sports, Halla Walla Ware Sports Club nebo Wake Evolution) nebo v Sharjah (Surf School Arabia).

Potápění a šnorchlování

Nejlepší přírodní podmínky pro potápění/šnorchlování najdete v emirátu Fujairah (školy Divers Down, Al Boom Diving poblíž hotelu Le Meridien Al Aqah a mnohé další), kde můžete prozkoumat i podmořské jeskyně nebo vraky lodí. Skvělé lokality a kurzy nabízí také emirát Abu Dhabí, Umm Al Quwain nebo Dubaj (bez spodních proudů, vhodné pro začínající potápěče). Pokud se vydáte do přírodních vod, budete velmi mile překvapeni dobrou viditelností i ve větší hloubce.

Pokud nevyhledáváte jen přírodní lokality, budete se vám určitě líbit potápění v aquaparku Aquaventure (hotel Atlantis the Palm) nebo v akváriu v Dubai Mall, kde se můžete potápět s instruktory mezi žraloky, rejnoky a mnoha druhy ryb. Ceny za jeden sestup činí okolo 1.500 Kč/osoba.

Pláže

Nejkrásnější pláže se nachází na Saadiyat Islandu v Abu Dhabí (UNESCO), Jumeirah Beach v Dubaji nebo i v ostatních emirátech. Pláže se v SAE dělí na hotelové (soukromé), veřejné (zdarma bez jakéhokoliv zázemí – například pláž vedle hotelu Jumeirah Beach v Dubaji nebo pláže zdarma s určitým zázemím – například Kite Beach 1 a 2 nebo Jumeirah Beach Walk v Dubaji) a plážové parky (vstup za poplatek včetně zázemí, např. Yas Island v Abu Dhabí nebo Al Mamzar v Dubaji).

Saadiyat Island

Noční život

Noční život je nejbohatší v Dubaji, a pak hned v Abu Dhabí. V obou městech najdete bary i diskotéky nabízející i alkohol (nutná licence). Podniky musí zavřít nejpozději ve 3 hod ráno, alkohol lze podávat pouze osobám starším 21 let (v některých případech až od 25 let). Vždy je nejlepší se poradit s někým zde trvale žijícím, který vám doporučují podniky.

V Dubaji můžete navštívit například bar At.Mosphere (v Burj Khalifa, min. útrata 250 AED/osoba, nutná rezervace), Sky View bar (v hotelu Burj Al Arab), Zero Gravity (Dubai Marina), bar 360 (Jumeirah Beach Hotel), bar Societe (Marina Byblos Hotel), budova Pier 7 (výběr několika barů v Marina Byblos) atd.

V Abu Dhabí navštivte Saadiyat Beach Club nebo klub MAD na Yas Islandu. Mnoho festivalů a hudebních akcí pořádají luxusní plážové hotely (Atlantis the Palm, Rixos the Palm atd.) nebo vybrané kluby (např. Zero Gravity). Tipy na různé akce najdete i na stránkách jednotlivých turistických center každého emirátu (například Dubai – www.visitdubai.com, Abu Dhabí – www.visitabudhabi.ae atd.).

Adrenalinová zábava

Skvělými adrenalinovými zážitky jsou pouštní projížďky džípy po dunách (nabízí se i včetně přenocování), snowboarding na písečných dunách, lety hydroplánem (například v Dubaji kolem Burj Khalifa, nad Palm Jumeirah atd.), lety helikoptérou, lety horkovzdušným balonem, skydivining (skoky nad Palm Jumeirah atd.), zipline v aquaparku Atlantis the Palm, místní aquaparky, vyhlídky z Burj Khalifa, jízdy na závodním okruhu F1 v Abu Dhabí nebo lyžování na skutečném sněhu.

Nakupování

Ačkoli jsou Emiráty většinou známy jakožto nákupní destinace, nákupy se tady příliš nevyplatí. Pokud si chcete nakoupit luxusní produkty, doporučuje se navštívit tuto destinaci v době Shopping Festivalu (přelom ledna – února), kdy se všechny obchody předhánějí svými slevami. Ale i během zbytku roku zde najdete mnoho slev nebo obchody, které u nás nejsou.

Chcete-li si koupit kožené produkty nebo tzv. „fake" produkty luxusních značek, je vhodné navštívit některé z tržišť zaměřené touto cestou (například Al Karama v Dubaji). Smlouvání je zde na denním pořádku, ale bohužel prodávající si již zvykli na bohaté klienty a nechtějí cenu moc snižovat (doporučujeme být trpěliví a pak se to vyplatí). Smlouvat můžete o věcech na všech tržištích a můžete se „prohádat" na slevu až 30 % (větší sleva je štěstí ne zvyk). Nejlepší suvenýry koupíte také na tržištích.

Parky a rezervace

Přírodní parky ani rezervace zde moc nenajdete. Výjimku tvoří pouštní oázy (Al Ain), uměle vybudované ZOO a Safari (Abu Dhabí – ostrov Sir Bani Yas Island s přírodní rezervací Arabian Wildlife Park, Al Ain, Dubaj atd.), Hajjarské pohoří, místo výskytu plameňáků (Ras Al Khaimah) atd.

Zimní sporty a střediska

Střediska pro zimní sporty zde nehledejte. Zalyžovat si můžete na sjezdovce Dubai Ski v nákupním centru Mall of the Emirates. Dvě hodiny vás tu přijdou cca na 1.400 Kč/osoba + zapůjčení vybavení (rukavice a čepice musí být vlastní, kombinézy půjčují). Pokud byste si raději zabruslili, vydejte se do nákupního centra Dubai Mall na Ice Rink, kde vám zapůjčí i brusle. V zimních měsících (listopad–březen) občas najdete kluziště i na promenádách (například Jumeirah Beach Walk).

Pro děti

Děti si zde přijdou na své. Skoro každý emirát má aquapark (Abu Dhabí – Yas Waterland, Dubaj – Aquaventure a Wild Wadi, Umm Al Quwain – Dreamland, Sharjah – Al Montazah, Ras Al Khaimah – Ice Land Water Park atd.) nebo akvárium. Některé aquaparky a akvária nabízí i plavání nebo setkání s některými živočichy (plavání s delfíny, potápění se žraloky pro starší děti atd.).

Pokud vás omrzí voda, pak můžete navštívit některý ze suchozemských parků – F1 Park Abu Dhabí, Legoland v Dubaji, Dreamland v Dubaji, Dubai Garden Glow a mnohé další. Do roku 2020 (EXPO v Dubaji) by se měla nabídka parků ještě rozšířit – mnohé jsou nyní ve výstavbě.

Pro romantiky

Skvělými romantickými zážitky jsou plavby loděmi „dhow." V ceně máte jídlo (nejlepší je vydat se v době večeře), pití a pohupování na místních vodách. Upřednostňujete-li klid a výhled na hvězdy, vydejte se na večeři do pouště ve stylu beduínských kempů.

Pro vyznavače „luxusnější" romantiky doporučujeme večeři v některé z nejzajímavějších restaurací (podmořské v hotelu Burj Al Arab, vysoko položené – At.Mosphere v Burj Khalifa, Al Muntaha v hotelu Burj Al Arab atd, Li Beirut v hotelu Jumeirah at Etihad Towers v Abu Dhabí atd., Michelinskou hvězdičkou oceněné – Bread Street Kitchen v hotelu Atlantis the Palm, Social v hotelu Waldorf Astoria Dubai Palm atd.).

Kultura

Mnoho akcí bylo již zmíněno v bodech výše. Pokud hledáte ještě další tipy, níže najdete malý výčet:

 • Velbloudí tržiště v Al Ain – poslední tradiční v SAE,
 • Liwa Festival – pouštní festival tradičního arabského folkloru,
 • Dubai Opera.
Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Pro cestu do Emirátů není doporučeno žádné očkování.

Vzhledem k intenzitě slunečních paprsků se doporučuje používat opalovací krém s vysokým UV filtrem a sluneční brýle. K pití je doporučována balená voda v lahvích. Pokud jsou dodržovány základní principy hygieny, není potřeba se obávat nákazy.

Kriminalita

Kriminalita v Emirátech je na nízké úrovni. Nejnižší je v Abu Dhabí. Naopak se začíná zvyšovat v Dubaji, kde nejčastěji se jedná o krádeže cestovních dokladů, vzhledem ke zvyšujícímu se počtu přistěhovalců a turistů. Doporučujeme si vždy zajistit ubytování, kde je k dispozici trezor pro uschování cenností. I zde se doporučuje se po setmění vyhnout méně turistickým oblastem.

Riziko katastrof

V Emirátech jsou nejčastější přírodní událostí písečné bouře. Jejich výskyt nelze předem zjistit. Na druhou stranu se mohou objevit několikadenní deště provázené silným větrem.

Internet a elektřina

Téměř každý hotel již poskytuje zdarma k zapůjčení redukce do zásuvek na našich 240 V, popřípadě již přímo mají „multi" zásuvky. Rozhodně si můžete, vzhledem k počtu vašich elektrozařízení, vzít redukci navíc.

Některé ubytovací kapacity již poskytují wifi zdarma, ale některé si stále účtují poplatek v závislosti na kategorii. V nákupních centrech je wifi k dispozici zdarma. Mobilní internet v rámci roamingu není levný a je lepší si tyto služby ihned po příjezdu zablokovat.

Důležité kontakty

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Od roku 2015 obdrží občané ČR o SR vízum s platností max. 90 dní zdarma po příletu do země. Podmínkou je cestovní pas platný min. 6 měsíců po návratu zpět do ČR.

Další dokumenty

V současné chvíli není při vstupu do země požadováno prokázání dostatku financí a zároveň není platné žádné omezení ohledně razítek v pasu. Při vstupu do země doporučujeme mít při sobě potvrzení o ubytování, kopii letenek, popřípadě kontakt na osobu, u níž budete setrvávat. Tyto dokumenty nejsou pokaždé kontrolovány.

Očkování

Pro cestu do Emirátů není v tuto chvíli potřeba žádné specifické očkování.

Celní předpisy

Celní předpisy (bez povinnosti úhrady celního poplatku) se liší dle místa vstupu do Emirátů:

 • Abu Dhabí – až 400 ks cigaret (do hodnoty 2.000 AED), 2 kg tabáku, doutníky do hodnoty 3.000 AED, až 4 l alkoholu (24 ks piva v plechu) nebo dary do hodnoty 3.000 AED,
 • Dubaj – až 400 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 500 g tabáku, 4 l alkoholu nebo 24 ks plechovkového piva nebo dary do hodnoty 3.000 AED.

Do emirátu Sharjah nelze vůbec dovážet alkohol.

Do země se dále nesmí dovážet produkty z vepřového masa, erotické a pornografické materiály, zbraně (nelze se zbraní ani projíždět), drogy a narkotika.

Finanční hotovost na osobu nesmí přesáhnout více jak 10.000 € (pokud ano, tak musí být bez vyzvání oznámeno, jinak bude vše zabaveno).

Co vidět a navštívit ve Spojených Arabských Emirátech

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy ve Spojených Arabských Emirátech

Zavřít boční panel

Dubaj

Kdo by neznal město, které se může pyšnit snad všem nej, co cestovatele jen napadne. Navštivte:

 • Burj Khalifa – nejvyšší budova světa s 163 patry (828 m) nabízí dva vyhlídkové body (At the Top – 125. patro ve výšce 456 m a At the Sky – 148. patro ve výšce 555 m,
 • Dubai Mall – největší nákupní centrum světa s akváriem, ledním kluzištěm, fontánou atd.,
 • Burj Al Arab – nejluxusnější hotel světa oceněný 7*,
 • Palms Islands – palmové ostrovy: Palm Jumeirah, Palm Jebel Ali a v budoucnosti postavená Deira Island,
 • Aquaparky – Aquaventure v hotelu Atlantis the Palm a Wild Wadi vedle hotelu Jumeirah Beach,
 • Madinat Jumeirah – tzv. „Benátky v Dubaji“ se systémem vodních kanálů a mnoha restauracemi,
 • Muzeum Saeed Al Maktoum,
 • Jumeirah Mosque – největší mešita v Dubaji,
 • Zabeel Park,
 • Dubailand – právě zbudované zábavní parky,
 • Arabian kanál – uměle vybudovaný kanál spojující Dubai Marina – Downtown – Dubai Creek,
 • Dubai Eye – největší ruské kolo na světě (dokončeno má být v roce 2018),
 • Gold a Spice Souk – trhy se zlatem a kořením,
 • Dubai Marina – moderní přístaviště.
Zavřít boční panel

Abú Zabí

Město známé mezi cestovateli spíše jako Abu Dhabi nabídne:

 • Sheikh Zayeed Grand Mosque – 2. největší mešita světa,
 • Ferrari World Park Abu Dhabí – lunapark s mnoha atrakcemi včetně horské dráhy s přetížením 3G,
 • Yas Island – ostrov, kde najdete nejen Ferrari World Park, ale také aquapark Yas Island Waterpark nebo závodní okruh F1,
 • Emirates Palace – pohádkový hotel nedaleko sídla šejka,
 • Saadiyat Island – území s nejkrásnějšími plážemi, chráněné UNESCO,
 • Al Ain ZOO – pouštní ZOO.
Zavřít boční panel

Al Ain

Město ve východní části země oplývá jednou z největších pouštních oáz, nad kterou se tyčí přes 1.300 metrů druhá nejvyšší hora SAE Jebel Hafeet. Al Ain je od Dubaje vzdálené asi hodinu a půl jízdy autem.

Zavřít boční panel

Liwa

Pouštní oblast okolo oázy Liwa je známá pro jedny z největších písečných dun na světě. Dostat se sem můžete pouze autem nebo skrz místní cestovní agenturu. Cesta po silnici z Dubaje zabere asi 3,5 hodiny, liduprázdná a tichá poušť však za tuto zajížďku rozhodně stojí.

Zavřít boční panel

Hajjarské pohoří

Chcete-li v Emirátech zažít něco jiného než jen nablýskané mrakodrapy, pláže a poušť, vyrazte na východ k hranicím s Ománem. Rozprostírá se zde jedno z nejvyšších pohoří na Arabském poloostrově – Hajjarské hory. Vydejte se sem v zimě, kdy jsou částečně porostlé zelenou a kvetoucí vegetací.

Počasí a sezóny ve Spojených Arabských Emirátech

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Dubaj
Emiráty nejsou velké - na celém území je podobné počasí

25 °C

25 °C

29 °C

35 °C

39 °C

42 °C

44 °C

44 °C

41 °C

37 °C

30 °C

27 °C

Počasí

Podnebí je zde suché a tropické. Téměř celoročně zde panují vysoké teploty a vlhkost vzduchu je zde nízká. 

Sezóny a kdy vyrazit

Příznivější počasí pro cestu zde panuje v období říjen–duben, kdy je zde i hlavní turistická sezona. Vyšší teploty v období květen–září určují v SAE nízkou sezonu, kdy sem zavítá méně turistů, cestu v tomto období ale opravdu zvažte, teploty na slunci dosahují vysoko přes 40 stupňů.

Skvělé akce do Spojených Arabských Emirátů

50 starších akcí
Avatar uživatele Petra Kožušníková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 dny
Navrhni úpravu