Mešita Šejcha Zayeda
Spojené arabské emiráty

Počasí ve Spojených Arabských Emirátech a kdy sem jet

Počasí ve Spojených Arabských Emirátech

Počasí ve Spojených arabských Emirátech se klasifikuje jako pouštní subtropické s extrémně horkými suchými léty a velmi teplými zimami. Při plánování dovolené v SAE je tak třeba vždy brát v úvahu, na jaké období se zrovna levné letenky či zájezdy objevují a zda jste vůbec schopni akceptovat případné extrémní teploty.

Podnebí v Emirátech určuje jejich poloha na Arabském poloostrově, který skoro celý pokrývá poušť. Státem prochází obratník Raka, okolo kterého se v celé jeho délce vyskytuje převážně velmi suché horké klima.

V Emirátech neznají pravou zimu. Nejchladnější teploty okolo 24 °C čekejte v prosinci a lednu. Od května do září se běžné denně teploty pohybují mezi 37 a 47 °C.

SAE znají déšť jen od prosince do března, a to pouze ve formě velmi krátkých bouřek, které se objevují tak 3-4x do měsíce. Srážky vaší dovolenou v Emirátech téměř jistě nijak neovlivní.

V SAE pořád svítí slunce. Mraky se ve dne neobjevují téměř nikdy, a to ani v zimě. Kvůli konstantní vysoké vlhkosti, kterou způsobuje moře, se objeví maximálně silné opary, které můžou aspoň trochu zastínit ostré sluníčko.

Písečné bouře se nevyhýbají ani Emirátům. Většinou se objevují během léta, v posledních letech se ale spolu s měnícím se klimatem mohou objevit prakticky kdykoliv během roku. Písečná bouře sníží viditelnost na minimum, obvykle ale do pár desítek minut odejde. Delší písečné bouře se mohou objevit zhruba od března do září, ale je výjimečně trvají déle než několik hodin. Většinou jsou písečné bouře doprovázeny silným krátkodobým deštěm a poklesem teploty klidně o více než 10 stupňů.

V Emirátech se rychle stmívá. Soumrak je velmi krátký a rozdíl mezi denním světlem a absolutní tmou často netrvá ani 45 minut. Nejdelší dny jsou stejně jako u nás v červnu (kolem 13,5 hodin světla), avšak stmívá se už kolem 19 hodiny, rozednívá okolo 5:30. Nejkratší dny čekejte v prosinci (okolo 10 hodin) s denním světlem mezi 7:00 a 17:30. Rozdíl mezi nejdelším a nejkratším dnem je tak v SAE výrazně menší než u nás.

Klimatizace je všudypřítomná. Klimatizují se i zastávky na tramvaj a v celých Emirátech snad nenajdete vnitřní prostor bez chlazení. Místní mají rádi extrémně vychlazené prostory klidně na 20 °C, což v nejvyšších vedrech může znamenat rozdíl i více než 20 stupňů.

Teploty a počasí během roku

Takto vypadá konkrétně počasí ve Spojených arabských emirátech v jednotlivých měsících.

Počasí v lednu

Leden je velmi přívětivý měsíc k návštěvě SAE. Denní teploty se pohybují okolo 24 °C, ranní a noční můžou klesnout i lehce pod 15 °C, takže je určitě vhodné si přibalit i teplejší oblečení. Na obloze vládne přes den sluníčko, brzy ráno se můžou objevit husté mlhy ideální pro fotografy.

Během ledna se také čas od času objeví nepředvídatelné srážky, které se zjeví doslova z ničeho, v krátké chvíli trvající pár minut spadne velký úhrn deště a za hodinku už je zas jasno. Podobné bouřky se můžou objevit i 3-4x za měsíc.

Voda v moři má teplotu mezi 23 a 25 °C.

V horských pásmech na východě země může teplota klesat i pod 10 °C, nicméně sníh se zde objevil zatím jen 2x v historii.

Počasí v únoru

Únorové denní teploty stoupají na průměrných 25 °C, v průběhu dne panuje jasné a slunečné počasí. Během února spadne nejvíce srážek z roku, ale bát se nemusíte. Prší maximálně 4-5 dní v měsíci, a to prakticky výhradně formou bouřek trvajících 10 až 30 minut.

V únoru bývá nejchladnější voda v moři, jejíž teplota může klesnout i slabě pod 21 °C.

Počasí v březnu

Březen je nejvhodnější měsíc pro návštěvu Dubaje a Emirátů obecně, pokud máte rádi teplé letní počasí, ale zároveň nemusíte extrémy. Teploty jsou pravidelně v rozmezí 27 až 31 °C, vládne slunečné počasí jen zhruba 4x do měsíce přerušené prudkou krátkou bouřkou trvající do 30 minut.

Vlhkost vzduchu oproti zimě trochu stoupá, ale stále nedosahuje letních hodnot, takže pobyt venku se dá zvládnout bez větších potíží, včetně výletů do pouště nebo hor.

V březnu očekávejte teplotu moře okolo 24 °C.

Počasí v dubnu

Duben je zlomový měsíc mezi zimou s přijatelnými teplotami a létem s extrémy. Venkovní teploty se drží okolo hranice 32 až 34 °C, panuje sice prakticky neustále slunečné počasí, ale dost stoupá vlhkost vzduchu, což pobyt venku začíná znepříjemňovat.

Déšť je během dubna výjimečnou záležitostí, ale může se objevit krátká písečná bouře. V některé roky ani jednou, v jiné třeba 4x za měsíc.

Voda v moři dosahuje teplot kolem 25 °C.

Počasí v květnu

Květen je asi poslední měsíc před opravdovým létem, kdy SAE lze navštívit. Počítejte však s tím, že teploty přes den běžně vystupují nad 37 °C a značně stoupá vlhkost vzduchu, takže při pobytu venku budete hned zpocení.

Déšť je vzácným jevem, to už se spíš objeví písečná bouře, byť i ta se v průměru zjevuje jen 1x za měsíc. 

Moře v SAE má květnu teplotu kolem 28 °C, takže oproti vzduchu velmi příjemně osvěží. Právě během května je tak dovolená u moře v SAE pro milovníky velkého tepla ideální. Voda osvěží, horka si užijete dosytosti, ale zatím ještě nezažijete úplné extrémy.

Počasí v červnu

Od června začíná pouštní léto. Déšť v podobě extrémní bouřky se objeví jednou za pár let, za to teploty na v rozmezí 38 až 41 °C jsou zcela běžné. Vlhkost vzduchu je přitom vysoká, což pobyt venku ještě více znepříjemní.

Teplota moře vystoupne na 32 °C.

Počasí v červenci

O letních prázdninách se cestám do Emirátů vyhněte. Podnebí je zde extrémní a pokud neholdujete podmínkám z našich končin zcela neznámým, pobyt venku pro vás bude utrpením.

Běžné denní teploty se pohybují kolem 42 °C s velmi vysokou vlhkostí vzduchu. Slunce je spalující a za mrak se schová v průměru jen na pár minut v měsíci. Čas od času (2-4x do měsíce) se odpoledne zjeví silná bouřka, která ale přinese jen minimum srážek a za pár minut zase odezní.

Voda v moři mívá okolo 33 °C.

Počasí v srpnu

Srpen je nejteplejší měsíc v SAE a nápad na cestu do Dubaje v tomto měsíci rychle zahoďte. Teplota stoupá na 43 °C, výjimkou není ale přes 55 °C na slunci. Žár je spalující a nepomáhá ani vysoká vlhkost vzduchu, která způsobí, že po pár minutách venku budete zcela propocení.

Podnebí nezpříjemní ani těch pár několikaminutových silných bouřek, které spíš než déšť přinesou vzedmutí písku a prachu.

Teplota moře stoupá místy až na 34 °C.

Počasí v září

Ani září není příliš vhodný měsíc pro cesty do Spojených arabských emirátů. Počasí je velmi podobné červnu. Teploty se sice oproti prázdninám mírně snižují, ale stále čekejte průměrných 39 °C s velmi vysokou vlhkostí vzduchu.

Během září se déšť nevyskytuje prakticky vůbec a ani písečné bouře nejsou pro tento měsíc typické.

Moře setrvává na teplotě kolem 32 °C.

Počasí v říjnu

Během října se podnebí láme z léta na zimu a cesty do Emirátů se opět stávají snesitelnějšími. Během dne však stále očekávejte vysoké teploty okolo 36 °C s vysokou, ale ne už extrémní vlhkostí. Déšť i písečné bouře jsou v říjnu zcela výjimečné a nejspíš vás ani jedno z toho nepotká.

Voda v moři je příjemná a pohybuje se kolem 29 °C.

Počasí v listopadu

Listopad patří mezi nejlepší měsíce pro návštěvu SAE. Teploty jsou veskrze letní, velmi vysoké okolo 31-32 °C, ale vlhkost vzduchu ustupuje a pobyt venku tak není nijak nepříjemně. Extrémy v počasí v listopadu nejsou příliš časté. Bouřky se prakticky nevyskytují a ani písečné bouře nepatří k pravidelným jevům.

Moře vás navíc mírně ochladí s teplotou vody okolo 27 °C.

Počasí v prosinci

I prosincové Emiráty jsou ideální k návštěvě, výletům do pouště, hor i měst. Denní teploty se pohybují na velice příjemných 24 až 26 °C se srážkami, které se objeví zhruba 4 dny v měsíci. Téměř vždy se ale jedná o velmi krátké a jasně ohraničené přeháňky, které vaší dovolenou žádným způsobem neovlivní.

V prosinci se občas brzy ráno objeví pro fotografy tolik oblíbené mlhy, které zahalí městská i pouštní panoramata do tajemného hávu.

Koupat se bez problémů dá i v moři, jehož teplota se drží na 25 °C.

Tabulka teplot během roku

Dubaj - Emiráty nejsou velké - na celém území je podobné počasí

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
jasno
25 °C
únor
polojasno
25 °C
březen
polojasno
29 °C
duben
jasno
35 °C
květen
jasno
39 °C
červen
jasno
42 °C
červenec
jasno
44 °C
srpen
jasno
44 °C
září
jasno
41 °C
říjen
jasno
37 °C
listopad
jasno
30 °C
prosinec
jasno
27 °C

Teplota moře v SAE -

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
prázdné
22 °C
únor
prázdné
22 °C
březen
prázdné
23 °C
duben
prázdné
26 °C
květen
prázdné
29 °C
červen
prázdné
32 °C
červenec
prázdné
33 °C
srpen
prázdné
33 °C
září
prázdné
33 °C
říjen
prázdné
31 °C
listopad
prázdné
28 °C
prosinec
prázdné
25 °C

Kdy jet do Spojených arabských emirátů

Cesty do Spojených arabských emirátů plánujte mezi druhou polovinou října a první polovinou dubna. V zimním období čekejte příjemné letní teploty mezi 24 a 32 °C, vlhkost vzduchu je rovněž na přijatelné úrovni a těch pár odpoledních přeháněk vás rozhodně nijak negativně neovlivní.

V zimě se bez problémů vykoupete i v moři, které mívá teplotu mezi 22 a 25 °C. Počítejte jen s chladnějšími nocemi a rány, kdy zejména mezi prosincem a únorem může teplota klesnout až k 15 °C.

Květen a říjen jsou měsíce, kdy je cesta do SAE vhodná pro milovníka velkých, ale zatím stále ještě ne extrémních veder. Teploty stoupají až na 37-39 °C. Teplé je i moře, které ale i tak příjemně zchladí, protože jeho teplota bývá o 7 až 10 stupňů nižší než vzduchu.

Vyhněte se cestám mezi červnem a zářím. V tuto dobu panují v Emirátech extrémní teploty přes 42 °C kombinované s vysokou vlhkostí vzduchu, což jen přidává na vyloženě nebezpečném pobytu venku. Minimálně pro cestovatele se zdravotními obtížemi nebo ty, kteří vůbec nejsou zvyklí na subtropické a tropické podnebí. Nenechte se zlákat ani často výrazně zlevněnými zájezdy, ubytováními a letenkami. Pobyt v takových podmínkách reálně znemožňuje jakoukoliv smysluplnou činnost, o poznávání měst či hor ani nemluvě.

Chystáš se do Spojených arabských emirátů?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Petra Kožušníková
naposledy aktualizováno 20. 02. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.