Mešita Šejcha Zayeda
Spojené arabské emiráty

Peníze a ceny ve Spojených Arabských Emirátech

Dirham

Oficiální měnou je dirham (Dh), který se dělí na 100 filsů. Dirham je na americký dolar vázán pevným kurzem, a tak díky růstu eura vůči dolaru dostanete i více dirhamů. Pro cestu se doporučuje vzít si s sebou dolary a po příletu si je směnit na letišti, popřípadě si rovnou zde vybrat z bankomatu.

Směnárny a platba kartou

Nejlepší kurz mají směnárny na letišti, naopak nejhorší jsou v hotelech a nákupních centrech. U platby kartou se jako všude doporučuje nespouštět ji z očí.

Platba kartou je běžná v Dubaji nebo Abu Dhabi téměř všude, naopak na venkově se bez hotovosti neobejdete.

Kolik co stojí

Stravování v restauracích v SAE je docela drahé (od cca 35 AED a výše za 1 jídlo dle lokality restaurace). Hlavní příčinou jsou dovážené potraviny. Pokud si budete pečlivě restaurace vybírat (doporučujeme food courty v obchodních centrech, kde je opravdu velký výběr), můžete se dostat na ceny za jedno jídlo od 15 AED výše. Nákup potravin v supermarketech je o něco dražší než u nás. Orientační ceny v supermarketech jsou: chleba cca 4 AED, 1kg ryb od 12 AED, 1kg pomerančů nebo rajčat od 7 AED, 1,5 l balené vody cca 2 AED, 2 l Coca-Coly 5 AED, 0,75 vína cca 75 AED atd. 

Ubytování hlavně v Abu Dhabí a Dubaji je velice drahé. Obyčejnější ubytování seženete již kolem 200 AED/pokoj/noc, kvalitnější hotely jsou ale o minimálně 100 AED/pokoj/noc dražší. Cena se vždy odvíjí od kategorie hotelu, polohy a sezony.

Doprava zde nabízí mnoho možností, jak se mezi jednotlivými emiráty přepravovat. Pokud se rozhodnete cestovat mezi emiráty, je nejlepší možností autobus (např. Abu Dhabí – Dubaj cca 20AED/osoba./směr). V Dubaji můžete využít dopravu tramvají (mezi Sheikh Zayed Road a Jumeirah), metrem (plně automatické, denně 6–23 hod, cena cca 2–8,5 AED dle délky cesty) nebo nejpohodlněji taxi. Minimální cena za taxi je stanovena na 10 AED (nástupní sazba 3,5 AED, 1 km za cca 2 AED).

Nákupy zde představují jedno z největších lákadel pro turisty. V obchodních centrech nakoupíte za ceny průměrně jako u nás dle zboží, jeho značky a kvality. Pokud se vydáte na místní trhy, záleží pak hodně na vašich schopnostech smlouvání. 

Spropitné a smlouvání

Pokud chcete dát spropitné, zkontrolujte si ceny v jídelním lístku a na účtence. Většinou již ceny 10% spropitného obsahují. Pokud ne, tak si jej sami musíte připočítat.

Smlouvání i zde jako v jiných arabských zemích funguje. Uplatnit ho můžete pouze na typickém místním trhu tzv. souku (např. v Dubaji trh s kořením Spice Souk, se zlatem Go ld Souk nebo textilem Al Karama atd.) a při troše štěstí se cena sníží až o 50 %. Rozhodně nezkoušejte smlouvat v hotelech, obchodních centrech a obyčejných obchodech. Bohužel v poslední době se vstřícnost prodejců ke smlouvání snižuje.

Jak ušetřit

Nejvíce lze ušetřit, pokud si dopředu rozplánujete vaši cestu. Chcete-li co nejvíce procestovat (ne se válet na pláži) je ideální si rozmyslet, co každý den navštívit a dle toho volit i stravu v rámci ubytování. Pokud vaše dovolená bude směřovat do Dubaje a Abu Dhabí jako města za účelem poznání, je ideální volbou pobyt v městském hotelu alespoň se snídaní, polopenzi volte pouze v případě, že je cena nižší než kdybyste se stravovali mimo hotel.

Plážové hotely v těchto městech vybírejte na základě ceny a stravy v rámci ceny (mnoho hotelů na pláži nabízí snídaně = polopenze). Ostatní emiráty nabízí plážové hotely se snídaní až all inclusive za velmi příjemné ceny.

Velmi důležité je si také zavčasu určit datum cesty a dle toho nákup letenek. Pokud se rozhodnete cestovat v době, kdy u nás jsou státní svátky či prázdniny, kupte si letenky co nejdříve, aby cena byla co nejnižší. Čím déle budete čekat, tím více a zbytečně zaplatíte.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel

Hostely zde nenajdete. Za jeden den ve 3* hotelu se snídaní včetně obědů a večeří ve fast foodech a také za místní MHD utratíte cca 1.450 Kč/osoba/den.

Zlatá střední cesta

Zapůjčení motorky zde nečekejte vzhledem k vysokým teplotám. Zvolme tedy variantu cestování taxi po celý den. 4* hotel se snídaní včetně stravování během dne v restauracích a taxi vyjde cca na 4.300 Kč/osoba/den.

Luxusní varianta

Tato varianta zahrnuje 5* luxusní hotely se snídaní  v dobrých restauracích,  řidiče s autem na 8 hodin a bude vás stát od 18.000 Kč/osoba/den.

Svěříte-li se do služeb cestovních kanceláří, připravte si průměrně asi 10.000 Kč na 6denní pobyt v méně kvalitním hotelu. Aktuální nabídka zájezdů do SAE.

Chystáš se do Spojených arabských emirátů?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Petra Kožušníková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Vojta Adami
před rokem

"Hostely zde nenajdete" Samozřejmě, že najdete, klidně i pod 300/osoba/den :))