Cestování Covid-19

Vstup pro turistické účely bude povolen od 7.7. Podmínkou bude negativní PCR na Covid ne starší než 96 hodin. Aktuální informace přináší například web aerolinky Emirates.

Dirham

Oficiální měnou je dirham (Dh), který se dělí na 100 filsů. Dirham je na americký dolar vázán pevným kurzem, a tak díky růstu eura vůči dolaru dostanete i více dirhamů. Pro cestu se doporučuje vzít si s sebou dolary a po příletu si je směnit na letišti, popřípadě si rovnou zde vybrat z bankomatu.

Směnárny a platba kartou

Nejlepší kurz mají směnárny na letišti, naopak nejhorší jsou v hotelech a nákupních centrech. U platby kartou se jako všude doporučuje nespouštět ji z očí.

Platba kartou je běžná v Dubaji nebo Abu Dhabi téměř všude, naopak na venkově se bez hotovosti neobejdete.

Kolik co stojí

Stravování v restauracích v SAE je docela drahé (od cca 35 AED a výše za 1 jídlo dle lokality restaurace). Hlavní příčinou jsou dovážené potraviny. Pokud si budete pečlivě restaurace vybírat (doporučujeme food courty v obchodních centrech, kde je opravdu velký výběr), můžete se dostat na ceny za jedno jídlo od 15 AED výše. Nákup potravin v supermarketech je o něco dražší než u nás. Orientační ceny v supermarketech jsou: chleba cca 4 AED, 1kg ryb od 12 AED, 1kg pomerančů nebo rajčat od 7 AED, 1,5 l balené vody cca 2 AED, 2 l Coca-Coly 5 AED, 0,75 vína cca 75 AED atd. 

Ubytování hlavně v Abu Dhabí a Dubaji je velice drahé. Obyčejnější ubytování seženete již kolem 200 AED/pokoj/noc, kvalitnější hotely jsou ale o minimálně 100 AED/pokoj/noc dražší. Cena se vždy odvíjí od kategorie hotelu, polohy a sezony.

Doprava zde nabízí mnoho možností, jak se mezi jednotlivými emiráty přepravovat. Pokud se rozhodnete cestovat mezi emiráty, je nejlepší možností autobus (např. Abu Dhabí – Dubaj cca 20AED/osoba./směr). V Dubaji můžete využít dopravu tramvají (mezi Sheikh Zayed Road a Jumeirah), metrem (plně automatické, denně 6–23 hod, cena cca 2–8,5 AED dle délky cesty) nebo nejpohodlněji taxi. Minimální cena za taxi je stanovena na 10 AED (nástupní sazba 3,5 AED, 1 km za cca 2 AED).

Nákupy zde představují jedno z největších lákadel pro turisty. V obchodních centrech nakoupíte za ceny průměrně jako u nás dle zboží, jeho značky a kvality. Pokud se vydáte na místní trhy, záleží pak hodně na vašich schopnostech smlouvání. 

Spropitné a smlouvání

Pokud chcete dát spropitné, zkontrolujte si ceny v jídelním lístku a na účtence. Většinou již ceny 10% spropitného obsahují. Pokud ne, tak si jej sami musíte připočítat.

Smlouvání i zde jako v jiných arabských zemích funguje. Uplatnit ho můžete pouze na typickém místním trhu tzv. souku (např. v Dubaji trh s kořením Spice Souk, se zlatem Go ld Souk nebo textilem Al Karama atd.) a při troše štěstí se cena sníží až o 50 %. Rozhodně nezkoušejte smlouvat v hotelech, obchodních centrech a obyčejných obchodech. Bohužel v poslední době se vstřícnost prodejců ke smlouvání snižuje.

Jak ušetřit

Nejvíce lze ušetřit, pokud si dopředu rozplánujete vaši cestu. Chcete-li co nejvíce procestovat (ne se válet na pláži) je ideální si rozmyslet, co každý den navštívit a dle toho volit i stravu v rámci ubytování. Pokud vaše dovolená bude směřovat do Dubaje a Abu Dhabí jako města za účelem poznání, je ideální volbou pobyt v městském hotelu alespoň se snídaní, polopenzi volte pouze v případě, že je cena nižší než kdybyste se stravovali mimo hotel.

Plážové hotely v těchto městech vybírejte na základě ceny a stravy v rámci ceny (mnoho hotelů na pláži nabízí snídaně = polopenze). Ostatní emiráty nabízí plážové hotely se snídaní až all inclusive za velmi příjemné ceny.

Velmi důležité je si také zavčasu určit datum cesty a dle toho nákup letenek. Pokud se rozhodnete cestovat v době, kdy u nás jsou státní svátky či prázdniny, kupte si letenky co nejdříve, aby cena byla co nejnižší. Čím déle budete čekat, tím více a zbytečně zaplatíte.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel

Hostely zde nenajdete. Za jeden den ve 3* hotelu se snídaní včetně obědů a večeří ve fast foodech a také za místní MHD utratíte cca 1.450 Kč/osoba/den.

Zlatá střední cesta

Zapůjčení motorky zde nečekejte vzhledem k vysokým teplotám. Zvolme tedy variantu cestování taxi po celý den. 4* hotel se snídaní včetně stravování během dne v restauracích a taxi vyjde cca na 4.300 Kč/osoba/den.

Luxusní varianta

Tato varianta zahrnuje 5* luxusní hotely se snídaní  v dobrých restauracích,  řidiče s autem na 8 hodin a bude vás stát od 18.000 Kč/osoba/den.

Svěříte-li se do služeb cestovních kanceláří, připravte si průměrně asi 10.000 Kč na 6denní pobyt v méně kvalitním hotelu. Aktuální nabídka zájezdů do SAE.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Avatar uživatele Petra Kožušníková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 19 dny
Navrhni úpravu