Mešita Šejcha Zayeda
Spojené arabské emiráty

Doprava ve Spojených Arabských Emirátech

Jak do Spojených arabských emirátů

Nejlepším způsobem, jak se dostat do SAE, je letecká doprava. Z Prahy se nabízí 3 letecké společnosti s přímým leteckým spojením a dobou letu cca 6 hodin:

  • Flydubai s cenami již od 6.700 Kč/osoba za zpáteční letenku v economy (20 kg/osoba k odbavení),
  • SmartWings s cenami již od 6.900 Kč/osoba za zpáteční letenku (15 kg/osoba k odbavení),
  • Emirates s cenami již od 9.990 Kč/osoba za zpáteční letenku v economy (od 23 kg/osoba k odbavení dle ceny letenky).

Pokud cestujete z Moravy, můžete využít i odlet z Bratislavy na letech flydubai s cenou již od 7.700Kč/osoba nebo odlety z Vídně či Budapešti.

Výrazně můžete ušetřit při odletu z Katowic nebo Budapešti se společností Wizz Air, a to především pokud jste členy WDC. Zdarma však můžete přepravovat pouze malý batůžek.

Jak se nejlépe dopravovat

Nejpohodlnějším způsobem dopravy je taxi, které vzhledem k nízkým cenám paliva nabízí příjemné ceny. Pokud ho využijete v době ranních a odpoledních špiček, cena bývá vyšší vzhledem k zácpám na silnici. Minimální cena za taxi je stanovena na 10 AED (nástupní sazba 3,5 AED, 1 km za cca 2 AED).

Na delší vzdálenosti mezi jednotlivými emiráty je nejlepší volbou využít autobusy nebo auto z půjčovny. Pokud bydlíte v hotelu nebo hotelu apartmánového typu, ověřte si, zda zdarma nenabízejí „shuttle bus" do nákupního centra nebo na pláž, čímž hodně ušetříte. Tato kyvadlová doprava jezdí v určené časy. Jezdí se zde jako u nás, tzv. vpravo.

Veřejná doprava

Autobusy, taxi, tramvaj i metro jsou skvělou volbou pro objevování, jak z důvodu spolehlivosti, tak i bezpečnosti. Taxi si chytíte na každém rohu, autobusy jezdí hlavně dálkové trasy, tramvaj i metro je plně automatizované a můžete se na ně spolehnout. Ceny za autobus na krátkou vzdálenost se pohybují okolo 2 AED a na dlouhou, například mezi emiráty, od 15 AED. Například cesta z Dubaje do Abu Dhabi přijde asi na 25 AED jedním směrem, autobusy linky E100 jezdí velmi často a cesta zabere asi 2 hodiny. Jízdní řády.

Metro lze využít od cca 2–8,5 AED dle délky cesty. Minimální cena za taxi je stanovena na 10 AED (nástupní sazba 3,5 AED, 1 km za cca 2 AED).

Ačkoli je v Emirátech možné platit dolary, někteří taxikáři je jako platbu odmítají. Mějte tedy raději u sebe vždy i dirhamy, pokud nejste ochotní se s řidičem dohadovat.

Půjčení auta/motorky

Půjčení auta je možné na stejných místech jako jinde po světě (tzv. na hotelech, letištích, ve specializovaných kancelářích atd.). Ceny se pohybují od cca 40 USD/auto/den, ale lepší ceny získáte při objednání předem. K zapůjčení auta je potřeba mít mezinárodní řidičský průkaz.

Auto si půjčte spíše na delší cesty než na jízdu po městě. Ve městě je povolená rychlost 50 km/h, mimo město 120 km/h. Nezapomeňte, že na kruhovém objezdu má přednost již zde jedoucí auto. Ceny paliva jsou zde oproti našim cenám velmi nízké, cca 25 centů za 1l naturalu.

Chystáš se do Spojených arabských emirátů?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Petra Kožušníková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.